Architektura MuratorRealizacjeBiała elewacja odporna na zanieczyszczenia: klinkierowa wieża w Antwerpii

Biała elewacja odporna na zanieczyszczenia: klinkierowa wieża w Antwerpii

Budynek mieszkalny o oryginalnej formie wieży wykonano z białej cegły odpornej na zanieczyszczenia powietrza. Obiekt stał się jednym z głównych akcentów nowoczesnej dzielnicy mieszkalnej, powstałej w ramach rewitalizacji poportowych terenów Antwerpii.

Klinkierowa wieża w Antwerpii
Fot. Röben

Nowe życie dawnego portu

22-kondygnacyjny budynek mieszkalny zwany „Wieżą Światła” powstał w niedalekiej odległości od portu w Antwerpii. To jeden z kilku obiektów wysokich zrealizowanych w ramach rewitalizacji poprzemysłowych terenów miasta. Razem z „Wieżą Parkową”, „Wieżą Londynu” oraz „Gwiazdą Północy” tworzy charakterystyczny zarys na tle nieba. W najbliższych latach w pobliżu powstanie również nowy szpital, port jachtowy oraz dwie szkoły wyższe, dzięki którym zaniedbane tereny zostaną przekształcone w zróżnicowaną funkcjonalnie, nowoczesną dzielnicę mieszkalną.

Inspiracje białym modernizmem

Projekt budynku opracowała belgijska pracownia AWG Architecten znana m.in. z projektu modernizacji zakładów produkcyjnych Philips’a w Eindhoven, uznawanych za jeden z najlepszych przykładów architektury modernistycznej Holandii. To właśnie ta realizacja, znana jako „Wieża Światła” stała się inspiracją zarówno dla nazwy wieży mieszkalnej w Antwerpii, jak i dla zastosowanych rozwiązań projektowych. Dokładnie ten sam efekt chcieliśmy osiągnąć także w Antwerpii – tłumaczą projektanci.

Rozwiązania funkcjonalne i architektoniczne

Projekt oparto o elastyczny rzut poziomy, dzięki któremu przestrzeń jest elastyczna i może podlegać zmianom w zależności od zmieniających się potrzeb. Budynek liczy 147 apartamentów, z których każdy wyposażony jest w wąskie i wysokie okna, które otwierają widok na port i miasto. Wśród interesujących rozwiązań warto wymienić mezzanino, gdzie zlokalizowano powierzchnie handlowe. Uwagę zwracają tu przede wszystkim murowane słupy w kształcie arkad. Z kolei na dwóch najwyższych kondygnacjach znalazły się największe apartamenty typu penthouse. Większość mieszkań wyposażono w tarasy i loggie, których nieregularny rytm ożywia powściągliwą architekturę wieży. Elewacje skutecznie ukrywają funkcjonalny charakter wnętrza budynku. Jedynie wystające tarasy i loggia zdradzają wykorzystanie obiektu jako budynku mieszkalnego – podkreślają architekci.

Innowacyjny materiał - biały klinkier odporny na zanieczyszczenia

Decyzja o zastosowaniu białej ceramiki klinkierowej zrodziła się dopiero w czasie procesu projektowania. Chcąc zaprojektować budynek odznaczający się solidnością i spójnością oraz charakterystyczną jednolitą bryłą, a także z powodów estetycznych i praktycznych, ale też finansowych, zdecydowaliśmy się na biały klinkier ceramiczny Röben – informują architekci. Ich oczekiwania najlepiej spełniła perłowobiała cegła klinkierowa OSLO w formacie NF(240x115x71mm). Jej zalety to nie tylko jasny kolor, delikatny połysk czy jednolita powierzchnia lica, lecz także nieznaczne nasiąkanie wodą – poniżej 2%. Ze względu na bliskość węzła komunikacyjnego o dużym natężeniu ruchu, projektantom zależało też na zastosowaniu materiału, który zachowa swój wygląd przez długie lata. Odporna na kurz i spaliny ceramika spełniła również te wymagania. Za sprawą wypalenia gliny w bardzo wysokiej temperaturze – aż do spiekania - cząstki brudu nie mogą przenikać w głąb cegieł.

Niecodzienna elewacja

Wysokie przeszklenia sprawiają, że powierzchnie murowane nie dominują bryły. Odcinki pionowe zostały wymurowane w wiązaniu wozówkowym z jasnymi spoinami. W środku zdecydowano się na osadzenie pojedynczych cegieł lekko wysuniętych, leżących jedna nad drugą. W ten sposób udało się nawiązać do całości elewacji, kontynuując pionowy charakter ukształtowanych w rodzaj arkad kondygnacji mezzanino. W poziomych obszarach podokiennych murowano klinkier w sposób pionowy, aby osiągnąć wrażenie kontrastujących elewacji. Nie wykorzystywaliśmy do tego specjalnych prefabrykowanych elementów budowlanych. Nadproża okienne wykonano klasycznie, przy pomocy dźwigarów stalowych – tłumaczą architekci.

Tagi:
Terca Matrix marki Wienerberger to cegła klinkierowa w kolorze czarnym, o gładkim licu, idealnie sprawdzająca się na elewacjach. Produkt został wykorzystany m.in. na fasadzie nowej siedziby Domu Kultury Kadr na warszawskim Mokotowie (proj. Projekt Samograj). Charakterystycznie ułożona cegła o wymiarach 250x120x65 mm nadaje elewacji trójwymiarowości. Do stworzenia logo wykorzystano cegły Pomerania, Silesja i Karpatia.
Famosa to nowy model cegły elewacyjnej z kolekcji Terca firmy Wienerberger. Jest odporna na różne warunki atmosferyczne, a także niepalne. Można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dostępna w dwóch formatach – tradycyjnym oraz jego dłuższym odpowiedniku (wersja Long), a także charakterystycznych odcieniach brązu i szarości.
Ceramika budowlana w służbie architektury Program Brick-Design daje ogromne pole do popisu projektantom – zamiast skupiać się na dopasowaniu dostępnych na rynku produktów do swojego pomysłu, mogą nareszcie stworzyć swój własny spersonalizowany produkt, będący autorskim rozwinięciem i urzeczywistnieniem projektu – o innowacjach w dziedzinie wytwarzania ceramiki budowlanej i programie Brick-Design mówi Andrzej Meronk, dyrektor handlowy Röben Polska.
Innowacyjna ceramika budowlana. PREZENTACJA Przedstawiona w Gdańsku prezentacja firmy Röben przedstawiająca nowe, niestandardowe rozwiązania dekoracyjne w cegle oraz innowacyjność w podejściu firmy.
Zespół sal gimnastycznych we Wrocławiu Pracownia arch_it Piotr Zybura opracowała projekt rozbudowy Zespołu Szkół Nr 5 na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Koncepcja otrzymała wyróżnienie w konkursie Wienerberger Brick Award 2017.
Wszyscy laureaci polskiej edycji konkursu Brick Award 2017 Rozstrzygnięto trzecią polską edycję konkursu Brick Award, w którym nagradzane są najlepsze realizacje z ceramiki budowlanej. Grand Prix otrzymało Muzeum Katyńskie w Warszawie projektu BBGK Architekci.