BILT – dom, który zmienia się wraz z użytkownikami [FILM]

i

Autor: Archiwum Architektury Dom modułowy BILT pod Utrechtem, proj. Sluijmer Architectuur, fot. dzięki uprzejmości Reynaers Aluminium

BILT – dom, który zmienia się wraz z użytkownikami [WIDEO]

2018-03-22 18:33

Holenderska pracownia Sluijmer Architectuur zaprojektowała zeroenergetyczny dom modułowy, który użytkownicy sami mogą dostosowywać do zmieniających się w czasie potrzeb.

Prototyp obiektu na przedmieściach Utrechtu zrealizowano w dwa miesiące, ale jak tłumaczą autorzy dzięki prefabrykowanym elementów cały montaż, razem z budową fundamentów i położeniem instalacji, można przeprowadzić nawet w sześć tygodni. Do wyboru mamy nie tylko liczbę modułów i ich ustawienie, lecz także rodzaj wykończenia fasady, która może być licowana dowolnym materiałem, ale też wykorzystywać konstrukcję do wertykalnego ogrodu. Budynek prototypowy pokryto drewnianymi listwami. Wykorzystane drewno pochodzi ze zrównoważonych upraw z certyfikatem FSC i podobnie jak wszystkie elementy użyte w projekcie nadaje się do recyklingu. Kolejne moduły trzypiętrowego obiektu ustawione są tu prostopadle do siebie, co umożliwiło stworzenie dwóch dużych balkonów. Na podstawie jednego bazowego modułu można konstruować domy różnorodne pod względem wielkości, kształtu, układu pomieszczeń i wykończenia – wyjaśnia współautor budynku Max Brobbel. Możemy zacząć od jednego modułu. Gdy rodzina się powiększy, wystarczy dodać kolejny – poszczególne bryły ustawia się jedna na drugiej. Kiedy dorosłe już dzieci będą się wyprowadzać, mogą z kolei zabrać ze sobą także część domu. A kiedy mieszkańcom znudzi się układ pomieszczeń albo będą potrzebować innego rozkładu przestrzeni, mogą samodzielnie poprzesuwać wewnętrzne ściany. Z uwagi na rozmieszczenie modułów z instalacjami pod podłogą, problemem nie jest nawet zmiana lokalizacji kuchni czy łazienki.

Zobacz film: jak BILT działa w praktyce?

Budynek zwyciężył w tegorocznym konkursie organizowanym przez belgijski oddział firmy Reynaers Aluminium. Jury zwróciło uwagę na społeczne znaczenie koncepcji, która wpisuje się w trend mikrodomów i życia off-the-grid. Wielkość domu można dostosować do aktualnych potrzeb, a zainstalowane na jego dachu panele fotowoltaiczne powodują, że budynek może wyprodukować więcej energii niż jej zużywa. Notabene w budynku prototypowym pojawia się kilka rozwiązań firmy Reynaers: ultracienkie profile do systemów okiennych, prowadzące na taras drzwi harmonijkowe czy szklana balustrada. Firma dostarczyła też konstrukcje pod wspomniane panele fotowoltaiczne, które pokrywają cały dach. Zwycięski zespół architektów otrzyma 2,5 tys. euro.  Prezentację koncepcji BILT można zobaczyć tutaj.