Architektura MuratorRealizacjeBiuro Brain Embassy w Warszawie

Biuro Brain Embassy w Warszawie

Niezaprzeczalną zaletą tej przestrzeni jest mnogość i zróżnicowanie miejsc pracy. Można tu zorganizować niezobowiązujące spotkanie lub wykład, pracować w wygodnych fotelach, na stojąco bądź na rowerze – pisze Maja Mozga-Górecka.

Biuro Brain Embassy w Warszawie
Wspólna strefa (proj. Trzop Architekci) powstała na miejscu ciasnych pomieszczeń z małymi oknami zajmowanych wcześniej przez jedną z sieci telekomunikacyjnych. Aby dokonać tak dużych zmian wzmocniono konstrukcję budynku i wymieniono fasadę; Fot. Fotomohito
Brain EmbassyAl. Jerozolimskie 181B, Warszawa
AutorzyI etap: Trzop Architekci, architekt Bartosz Trzop;II etap: Archicon Szczesiuk & Wilczek s.c., architekci Marcin Szczesiuk, Monika Wilczek- Pieniak; mode:lina™, architekci Paweł Garus, Jerzy Woźniak
Współpraca autorskaArchicon Szczesiuk & Wilczek s.c. Eliza Wierzcholska, Marcin Kacprzak; mode:lina™: Kinga Kin, Małgorzata Szymańska, Anna Kazecka
Generalny wykonawcaArtservis
InwestorAdgar Poland
Powierzchnia użytkowa:etap I – 1580 m²; etap II – 1171 m² (w tym Archicon Szczesiuk & Wilczek – 911 m²; mode:lina™ – 260 m²)
Projekt:etap I – 2015; etap II – 2017
Koszt inwestycjinie podano
Realizacja:etap I – 2016; etap II – 2017

Popularny co-working daje możliwość nawiązania współpracy przez osoby z różnych środowisk i firm. Inwestorzy położonej na warszawskiej Ochocie przestrzeni Brain Embassy poszli o krok dalej, w założeniu redefiniując funkcje biura. Ich celem było stworzenie obszaru synergii, w którym pomysły niczym dobroczynne wirusy będą się namnażać, modyfikować i rozprzestrzeniać między użytkownikami. Zajmujące ponad 3000 m2 wnętrze powstawało etapami. W 2016 roku otwarto pierwszą część projektu Trzop Architekci. Wrażenie robi dwukondygnacyjna strefa wspólna z 500-metrową antresolą i oknami od podłogi po sufit, o której autor Bartosz Trzop, mówi „plac miejski“. Zaledwie rok po otwarciu biuro podwoiło przestrzeń. Do drugiego etapu zaproszono dwie pracownie: sale konferencyjne projektowała mode:lina, a pozostałe przestrzenie – Archicon Szczesiuk & Wilczek. Ważnym funkcjonalnym uzupełnieniem pierwszej części są zamykane na klucz pokoje – dobrze wyciszone, tak by osoby z sąsiadujących pomieszczeń nie słyszały się nawzajem – oddawane do wyłącznego użytku małym firmom.

Biuro Brain Embassy w Warszawie
Przegrody akustyczne (Aircone/ Abstracta) wprowadzają kameralność w otwartej przestrzeni; Fot. Fotomohito

Jako bazę aranżacyjną architekci użyli tych samych materiałów, co w pierwszym etapie, dzięki temu granica między dwiema częściami Brain Embassy jest niemal niezauważalna. Inwestor kładł duży nacisk na zróżnicowanie oraz wprowadzanie obiektów rozładowujących atmosferę. Stąd stół z kół rowerowych, panele ścienne ze spreparowanego mchu, pokój sterylny, streetartowy czy bokserski. Jednak zadane architektom, skądinąd bardzo pracochłonne dążenie do urozmaicania skutkuje niespójnymi zestawieniami: opalane i chropowate deski rozbiórkowe, obok jasne belki z widocznymi pęknięciami, do tego drewno wybarwiane na mahoń oraz meble z drewnopodobnych laminatów i sklejki. O ile Archicon Szczesiuk & Wilczek materiałowo odniósł się do stylistyki pierwszej części Brain Embassy, o tyle mode- :lina nawiązuje do idei miejsca. Inspiracje dla sal konferencyjnych i pokojów do drzemek (nap room) pochodzą z wysokiej półki. Mamy więc eksplorację kosmosu, radykalne malarstwo gestu, badania cząstek elementarnych. W największej z sal znajdziemy konstrukcję jak z modelu połączeń nerwowych w mózgu (motyw synaps). Niestety jej funkcja sprowadza się do dekoracji. Ciekawymi pomysłami są wywijane jak kartka papieru whiteboardy i podwieszane na linkach stoły konferencyjne wykonane według projektu mode:liny. Jednak w większości sal konferencyjnych i pokojów do drzemek nawiązania do najdonioślejszych dokonań w historii ludzkości wprowadzono błaho, za pomocą fototapet lub posadzek epoksydowych wyklejonych fotografią, a nie środkami architektonicznymi. Brain Embassy z pewnością tętni życiem, właściciele nie mogą narzekać na brak zainteresowania (gdy artykuł powstawał zarejestrowanych było 268 użytkowników). Daje się tu jednak odczuć pewne natręctwo bodźców, przesadną gorliwość. Kuriozalna jest toaleta, w której jedną ścianę pokrywa cegła, a drugą sfotografowane od środka okienko samolotu. Jeśli szukać dla ambasady odpowiednika wśród technik pobudzających kreatywność, przychodzi na myśl burza mózgów z właściwym dla niej chaosem i nadmiarem, w którym na równych prawach mieszają się pomysły dobre i głupie. Tymczasem, jak podkreślają psycholodzy (np. zespół Mullen, Johnson, Salas) po blisko sześciu dekadach badań wiemy, że ta wymyślona w latach 50. technika jest nieskuteczna i może efektywność wręcz zmniejszać. Ilość pomysłów, nie przekłada się na jakość.

Kawiarnia Sausalito / Hongkong Projekt Nataszy Minasiewicz w jednej z najgęściej zabudowanych dzielnic Hongkongu powstał z inspiracji teorią formy otwartej Oskara Hansena – pisze dla „Architektury-murator” Emily Verla Bovino.
„Architekt wnętrz” nr 2/2020. Pobierz bezpłatny PDF! W bieżącym numerze naszego specjalnego dodatku „Architekt wnętrz” prezentujemy nową przestrzeń publiczną w Tainan na Tajwanie projektu MVRDV, będącą połączeniem miejskiego placu, plaży i basenu, a także biura sieci Second Home w Los Angeles, które wskazują kierunek, w jakim być może już wkrótce podążać będą twórcy postpandemicznych miejsc pracy. Ponadto podsumowujemy ostatnią edycję Łódź Design Festival i publikujemy wywiad z Krzysztofem Toczydłowskim z TTA studio, a w ABC Specjalisty – innowacyjne przestrzenie sklepowe, akustyka pomieszczeń służących edukacji, ekologiczne toalety i łazienki w budynkach publicznych oraz przegląd najnowszych produktów wykończeniowych i dekoracyjnych.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Wyniki konkursu City Meble Znamy wyniki konkursu dla młodych projektantów organizowanego przez gdańską Galerię Wnętrz City Meble. Tematem tegorocznej edycji było zaprojektowanie inspirującego akcesorium użytkowego do przestrzeni pracy.
Koronawirus a architektura wnętrz – raport OKK! PR W jakim stopniu koronawirus uderzył w branżę wnętrzarską? Agencja OKK! PR przeprowadziła rozmowy z designerami i architektami wnętrz. Koronawirus a architektura wnętrz: raport.
Nadleśnictwo Dretyń od nowa: wnętrza Nadleśnictwa Dretyń projektu LOFFT Architektura Siedziba Nadleśnictwa Dretyń przeszła ostatnio spektakularną metamorfozę. Za projekt wnętrz tej niewielkiej placówki na Pomorzu odpowiada lokalna pracownia LOFFT Architektura Małgorzaty Hendrych-Lubińskiej.