Biuro The Software House w budynku poczty z lat 1903-1906

i

Autor: Archiwum Architektury W przestrzeni pracy znajduje się wiele roślin. Aby dostarczyć im światło zamontowano specjalne lampy z żarówkami led (o spectrum światła dziennego); Fot. Tomasz Zakrzewski / Archifolio

Biuro The Software House w Gliwicach

2019-05-30 14:11

Architekci, adaptując wnętrza zabytkowego budynku poczty na pomieszczenia biurowe, wykreowali przestrzeń, która spełniając światowe standardy pracy nie zatraca specyficznego klimatu małej firmy.

Nazwa obiektuBiuro The Software House w budynku poczty z lat 1903-1906
Adres obiektuGliwice, ul. Dolnych Wałów 8
AutorzyZalewski Architecture Group, Krzysztof Zalewski, Adam Gil, architekci: Krzysztof Zalewski, Adam Gil
KonstrukcjaPRO-STA pracownia inżynierska
Generalny wykonawcaAd Astra sp. z o.o.
InwestorThe Software House Sp. z o.o.
Powierzchnia użytkowa1500.0 m²
Projekt2017
Data realizacji (koniec)2017
Koszt inwestycjinie podano

W Gliwicach jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków jest neogotycki gmach Poczty Głównej wybudowany przy ulicy Dolnych Wałów w latach 1903-1906. Jesienią 2015 roku miasto sprzedało budynek katowickiej firmie DL Invest Group, która go zmodernizowała i zaadaptowała na przestrzenie biurowo-usługowe. Na parterze znajduje się klub fitness, pierwsze i drugie piętro zajmuje siedziba biura The Software House, a najwyższe szkoła języków obcych. Wybór historycznego budynku Starej Poczty w Gliwicach na nową siedzibę jest elementem budowania marki The Software House, a także służy zapewnieniu pracownikom znakomitej przestrzeni do pracy w centrum miasta. Za aranżację wnętrz biura odpowiada gliwicka pracownia Zalewski Architecture Group, znana z projektów nieszablonowych przestrzeni o wysokiej jakości użytkowej i estetycznej. Pracownicy w branży IT mają wysoko rozwinięte analityczne myślenie, jednak gorzej radzą sobie z funkcjonowaniem w dużej grupie. W celu złagodzenia tego zjawiska, architekci wykreowali dla 120 osób przestrzeń biurową, która spełniając światowe standardy pracy nie zatraca specyficznego klimatu małej firmy, w której pracuje się jak w domu. Projektanci, mając do dyspozycji otwarte przestrzenie rozlokowane wokół prostokątnego dziedzińca na pierwszym piętrze, zaprojektowali zróżnicowane wnętrza pracy i wypoczynku.

Biuro The Software House w budynku poczty z lat 1903-1906

i

Autor: Archiwum Architektury Antresola dzieli przestrzeń sali na bardziej przytulną poniżej i wyizolowaną powyżej; Fot. Tomasz Zakrzewski / Archifolio

Całe biuro podzielone jest na kilka stref – wejściową z recepcją, salę wspólną z aneksem kuchni, dwupoziomową przestrzeń biurową oraz gabinety zarządu firmy. Pracownicy mają do wyboru open space – wydzielone ażurowymi ściankami kameralne aneksy dla kilku osób oraz niewielkie „cele” służące kontemplacji i wyciszeniu, na które zaadaptowano dawne korytarze. W otwartej przestrzeni znalazły się też szklane, zamykane boksy służące naradom i telekonferencjom. W strefie biurowej dominują naturalne materiały, jak sklejka, filc, korek wzbogacone laminatem i aluminium oraz elementami z siatki cięto-ciągnionej. Przyjazne materiały i kolory w ciepłej tonacji barw ziemi urozmaicone jaskrawymi kolorami mebli, mają pozytywnie działać na pracowników, redukować stres, sprzyjać koncentracji. W strefie zarządu tonacja kolorystyczna jest chłodniejsza z dominacją ciemnych szarości, pomieszczenia wydzielają szklane ścianki, a wiszące pod sufitem świecące obręcze lamp nadają wnętrzom nieco kosmiczny charakter. Możliwość całkowitej izolacji umożliwiają szare kotary, które równocześnie sprawiają, że pokoje nabierają charakteru przytulnego domowego salonu. Wspólna strefa wielofunkcyjna jest w zależności od potrzeby jadalnią, miejscem spotkań, pracy i salą wykładową z opuszczanym spod sufitu ekranem. Dużą wysokość tej sali wykorzystano budując przeznaczoną dla rekreacji antresolę, na której umieszczono pufy. Aneks kuchni wydziela podłużna wielofunkcyjna wyspa. Pomieszczenia łączy dostępny dla wszystkich imponujący wewnętrzny taras. W przestrzeniach biurowych na specjalną uwagę zasługują rośliny, które poprawiają wilgotność, regulują temperaturę, produkują tlen i redukują stres. Około 200 specjalnie dobranych gatunków roślin, między innymi z chrobotkiem reniferowym, znajduje się niemal wszędzie - zwisają z sufitu, rosną na półkach, na parapetach, pokrywają ścianki działowe. Motyw natury wykorzystany jest we wzorze na wykładzinie podłogowej, na której meandruje symboliczna rzeka, łącząca różne strefy. Architekci z pracowni Zalewski Architecture Group, adaptując wnętrza zabytkowego budynku, połączyli historię z nowoczesnością i wykreowali humanistyczną przestrzeń biurową. Potwierdzeniem tego jest nagroda w konkursie organizowanym przez firmę CBRE na najlepsze biura w Polsce OFFICE SUPERSTAR 2018 w kategorii Biuro w Branży Technologicznej oraz nominacja w konkursie Eurobuild Awards w Architekturze 2018 i PLGBC Green Building Awards 2018.