Architektura MuratorRealizacjeBiuro w domu. Jak urządzić domowe biuro na czas epidemii?

Biuro w domu. Jak urządzić domowe biuro na czas epidemii?

Domowe biuro nie jest wynalazkiem epoki koronawirusa. Biuro w domu, łączące funkcję miejsca pracy i przestrzeni do życia, obecne było w wielu formach od setek lat. Dopiero w drugiej połowie XX wieku zaczęto ten trend stopniowo ograniczać. Prezentujemy najciekawsze pomysły na aranżacje domowego biura.

Biuro w domu. Jak urządzić domowe biuro na czas epidemii?
Fragment wielofukcyjnego mebla biurowego projektu pracowni Synthesis Design + Architecture, który z powodzeniem można wykorzystać w domowym biurze; fot. Peter Guenzel

Aby w ogóle urządzić biuro w domu, ważne jest przede wszystkim wydzielenie odpowiedniego do tego celu miejsca. Jest to trudne zadanie, szczególnie w małych mieszkaniach. Dlatego niezbędna okazuje się strategia intensywnego zagospodarowania przestrzeni. Zastosowano ją m.in. w wyremontowanym mieszkaniu Michaela K. Chena (MKCA) i Kari Anderson w Upper West Side na Manhattanie. Na 42 m² trzeba było połączyć wszystkie funkcje mieszkalne z miejscem do pracy, a przy tym uniknąć klaustrofobicznego podziału pomieszczeń oraz zagracenia meblami. Architekci usunęli zbędne ścianki działowe i zaprojektowali charakterystyczny, niebieski mebel przypominający szafę, a mieszczący m.in. łóżko oraz przestrzeń do przechowywania odzieży czy akcesoriów kuchennych. Rozkładany blat biurka odkrywa perforowany panel oddzielający strefę pracy od części sypialnej.

Biuro w domu. Jak urządzić domowe biuro na czas epidemii?
Wielofunkcyjny mebel w kawalerce zaprojektowanej przez biuro Michael K. Chen Architecture uporządkował przestrzeń, zwiększając jej funkcjonalność, wydzielając przestrzeń dla biura w domu

Biuro w domu: projekt Alterstudio Architecture

Sprytnie ukryte biurko pojawia się też w projekcie rozbudowy domu Hillside Residence Tima Whitehilla z Alterstudio Architecture. Blat jest łatwo dostępny zarówno z pokoju dziennego, jak i sąsiadującej z nim kuchni – dzięki wykorzystaniu przestrzeni pod schodami. Jako materiał wykończeniowy zastosowano lakierowaną płytę MDF, która płynnie przechodzi z poręczy schodów na ścianę i biurko. Wnęka została wykończona panelami ze znalezionych na terenie budowy jodłowych desek. Projekt zdobył nagrodę Merit Award w konkursie Remodeling Design Awards 2014.

Biuro w domu. Jak urządzić domowe biuro na czas epidemii?
Rozrzeźbiona struktura biurka w domowym biurze projektu pracowni Synthesis Design + Architecture; fot. Peter Guenzel


Gabinet w domu według SABO Project

Również wnętrze nowojorskiej pracowni SABO Project łączy wiele funkcji w jednym oraz wykorzystuje przestrzeń do maksimum. Nieregularnie rozmieszczone pudełka-szafki mają różny wymiar i tworzą ramę dla biurka, jednocześnie pełniąc rolę schowków i schodów. Przy większych powierzchniach mieszkalnych możliwe jest projektowanie biura w domu tak, by było użyteczne, ale też atrakcyjne pod względem dekoracyjnym. Pracownia Synthesis Design + Architecture z Londynu zaprojektowała biurko wraz z systemem do przechowywania. Jest to dynamiczna struktura, na którą składa się blat do pracy, miejsce na dokumenty, urządzenia i materiały biurowe. Płynna, geometryczna forma została zbudowana z serii żeber wyciętych z brzozowej sklejki, a szafki wewnętrzne podświetlono diodami LED.  Rozbudowa objętego ochroną konserwatorską londyńskiego domu projektu Fraher Architects to kolejny przykład biura w domu, ale w nieco większym wymiarze. Od strony ogrodu powstały kubiki nazywane przez autorów jewels. Mieści się w nich jadalnia z dużymi drzwiami prowadzącymi do ogrodu oraz biuro, do którego wchodzi się z niewielkiej klatki schodowej.

Biuro w domu. Jak urządzić domowe biuro na czas epidemii?
Dyskretnie wkomponowane w przestrzeń dzienną miejsce do pracy w projekcie Alexa Delaunaya z SABO project; fot. Alex Delaunay


Biuro w domowej galerii sztuki

Podobnie wygląda biuro w domu Tijla i Indry autorstwa Atelier Vens Vanbelle z Holandii. Rozbudowa i powiększenie funkcji mieszkalnej pozwoliły na zaprojektowanie balkonu na klatce schodowej, który dzięki naturalnemu oświetleniu stanowi dziś idealną przestrzeń do pracy. Z kolei Wenes Residence & Gallery w Antwerpii to dom, którego wielofunkcyjna przestrzeń jest jednocześnie galerią sztuki. Wielkim wyzwaniem dla architekta było tu rozdzielenie przestrzeni prywatnych od publicznych. Z pomocą Barta Lensa, Veerle Wenes udało się połączyć nie tylko obie strefy, lecz także historyczną XIX-wieczną część budynku z dobudową z lat 70., w wyniku czego powstało jedno spójne wnętrze. Jadalnia stała się wspólnym miejscem dla domowników i odwiedzających klientów. Nie chciałam pracować w dużej, białej, pustej przestrzeni – mówi architektka, właścicielka domu – chciałam połączyć moje życie prywatne i pracę. Wejście do budynku prowadzi więc bezpośrednio do przestrzeni wystawowych, z którymi sąsiaduje pokój dzienny i jadalnia, wykorzystywana podczas wernisaży jako bar. Na piętrze znajdują się prywatne sypialnie, pokój gościnny i łazienka. Sztuka jest spoiwem łączącym obie części domu, płynnie przenikającym do wszystkich jego pomieszczeń.

Biuro w domu. Jak urządzić domowe biuro na czas epidemii?
Balkon-biuro, w którym wykorzystuje się naturalne oświetlenie (dom Tijla i Indry autorstwa Atelier Vens Vanbelle z Holandii); fot. Tim Van de Velde
A może biuro w sypialni?

Strefa publiczna i prywatna przeplata się również w projekcie domowego biura Joan D´Austria Chu Uroza w Barcelonie. Hiszpańska pracownia External Reference zaadaptowała magazyn na wnętrze mieszkalne pełniące jednocześnie rolę studia filmowego, w którym odbywają się castingi, sesje zdjęciowe i pokazy mody. Przestrzeń domowa znajduje się na antresoli i została zaprojektowana na planie otwartym. Meble ukryte są w wystających z podłogi rozrzeźbionych bryłach, w których mieści się łóżko, sofy, szafy oraz miejsce do przechowywania dokumentów. Takie zaaranżowanie powierzchni pozwoliło zupełnie zmienić jej charakter. Sypialnia lub pokój dzienny stały się studiem. Kuchnia, łazienka i garderoba znalazły miejsce za przesuwnymi drzwiami wzdłuż jednej ze ścian. Schody na piętro okala metalowa struktura, która pozwala właścicielowi na ekspozycję przedmiotów, obiektów sztuki i dizajnu. Parter to otwarta przestrzeń powstała z myślą o sesjach zdjęciowych i wystawach. Pod antresolą zaplanowano biuro i salę spotkań.

Biuro w domu. Jak urządzić domowe biuro na czas epidemii?
Sofę i łóżko ukryto w wystających z podłogi, rozrzeźbionych białych bryłach z akcentami w kolorze żółtym i czarnym; Lorenzo PatuzzoMicro Office Systems Space: domowe biuro na dachu lub w ogrodzie

Ciekawą propozycję dla właścicieli firm, którzy chcą zapewnić swoim pracownikom zdalną pracę w domowym biurze, jest Micro Office Systems Space. Ta samowystarczalna, mobilna jednostka biurowa, zaprojektowana przez amerykańskiego dizajnera Victora Vetterleina, przeznaczona jest do postawienia w ogrodzie, na podjeździe lub nawet na dachu budynku. Moduł MOSS, o długości 4 m, jest w całości prefabrykowany. Wnętrze i jego wyposażenie zapewniają pełen komfort pracy poza domem, jednocześnie tworząc profesjonalne środowisko biurowe. Zewnętrzne wykończenie z aluminium chroni obiekt przed deszczem i śniegiem, podczas gdy brzozowa sklejka w środku pozwala zmniejszyć koszty produkcji. W podstawowej wersji tego domowego biura brakuje toalety, ale możliwe jest dostawienie jednostki z małą kuchnią, toaletą i zbiornikiem na wodę, co zwiększa jednak wymiary obiektu o jeden metr. Samowystarczalność energetyczną zapewnia piec na drewno, panele fotowoltaiczne na dachu oraz niewielka turbina wiatrowa.

Biuro w domu. Jak urządzić domowe biuro na czas epidemii?
Konceptualny projekt niezależnej jednostki biurowej MOSS projektu Victora Vetterleina

Domowe biuro dla każdego

Studio ODDA z kolei wyremontowało XIX-wieczny budynek w centrum Porto, by stworzyć serię autonomicznych lokali, które łączy wspólny element w postaci wielofunkcyjnego kubiku-mebla. Powstałe w ten sposób 18 mieszkań pod wynajem stanowi część większego planu stworzenia całej sieci tego typu budownictwa z prefabrykowanym rdzeniem. Ponieważ w mieście znajduje się wiele lokali o podobnych wymiarach i konstrukcji, dzięki temu pomysłowi możliwe będzie ujednolicenie standardów z zachowaniem łatwości przystosowania do potrzeb użytkowników i elastyczności przestrzeni. Pozwoliłoby to obniżyć koszty bez konieczności indywidualnego podejścia do każdej z adaptowanej powierzchni. Moduły zostały zaprojektowane w sposób pozwalający na dowolne zestawienie elementów o różnych funkcjach, w zależności od możliwości przestrzennych oraz założeń projektu. Jednostki w lekkiej konstrukcji stalowej zbudowane są z płyt cementowych i szkła strukturalnego wewnątrz, a zewnętrzną perforowaną powłokę tworzą panele Valcromat o własnościach podobnych do tych, którymi wykazuje się drewno. Każdy moduł mieści kuchnię, łóżko, łazienkę, miejsce do przechowywania i strefę do pracy. Biuro znajduje się na uniesionej platformie, do której prowadzą schody, również będące miejscem do przechowywania. Kształtujący się obecnie nowy styl życia i pracy zaowocował indywidualizacją potrzeb. Architekci i socjologowie przewidują dalszą ewolucję tego zjawiska i określają ją mianem architektury zorientowanej na użytkownika (User-Centered Architecture).

Czytaj też: Najlepsze przestrzenie biurowe w Polsce AD 2019

Kawiarnia Sausalito / Hongkong Projekt Nataszy Minasiewicz w jednej z najgęściej zabudowanych dzielnic Hongkongu powstał z inspiracji teorią formy otwartej Oskara Hansena – pisze dla „Architektury-murator” Emily Verla Bovino.
„Architekt wnętrz” nr 2/2020. Pobierz bezpłatny PDF! W bieżącym numerze naszego specjalnego dodatku „Architekt wnętrz” prezentujemy nową przestrzeń publiczną w Tainan na Tajwanie projektu MVRDV, będącą połączeniem miejskiego placu, plaży i basenu, a także biura sieci Second Home w Los Angeles, które wskazują kierunek, w jakim być może już wkrótce podążać będą twórcy postpandemicznych miejsc pracy. Ponadto podsumowujemy ostatnią edycję Łódź Design Festival i publikujemy wywiad z Krzysztofem Toczydłowskim z TTA studio, a w ABC Specjalisty – innowacyjne przestrzenie sklepowe, akustyka pomieszczeń służących edukacji, ekologiczne toalety i łazienki w budynkach publicznych oraz przegląd najnowszych produktów wykończeniowych i dekoracyjnych.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Wyniki konkursu City Meble Znamy wyniki konkursu dla młodych projektantów organizowanego przez gdańską Galerię Wnętrz City Meble. Tematem tegorocznej edycji było zaprojektowanie inspirującego akcesorium użytkowego do przestrzeni pracy.
Koronawirus a architektura wnętrz – raport OKK! PR W jakim stopniu koronawirus uderzył w branżę wnętrzarską? Agencja OKK! PR przeprowadziła rozmowy z designerami i architektami wnętrz. Koronawirus a architektura wnętrz: raport.
Nadleśnictwo Dretyń od nowa: wnętrza Nadleśnictwa Dretyń projektu LOFFT Architektura Siedziba Nadleśnictwa Dretyń przeszła ostatnio spektakularną metamorfozę. Za projekt wnętrz tej niewielkiej placówki na Pomorzu odpowiada lokalna pracownia LOFFT Architektura Małgorzaty Hendrych-Lubińskiej.