Architektura MuratorRealizacjeBiurowiec GREENWINGS w Warszawie projektu JEMS Architekci

Biurowiec GREENWINGS w Warszawie projektu JEMS Architekci

Zaprojektowany przez JEMS Architekci biurowiec GREENWINGS w Warszawie wydaje się nieco niematerialny: w pochmurne dni szary, prawie jak beton i niebo, w słońcu mieniący się i połyskliwy. Z daleka jawi się jako rytmiczna struktura, z bliska odsłania swoje prawdziwe wnętrze

JEMS Architekci, biurowiec Warszawa
Delikatnie zagięta bryła biurowca GreenWings projektu JEMS Architekci. Widok od ul. 17 Stycznia. Główne wejście do budynku zaakcentowano przez uskokowe podcięcie bryły.
Fot.: Juliusz Sokołowski
Budynek biurowy GreenWings Warszawa, ul. 17 Stycznia 48
AutorzyJEMS Architekci
Współpraca autorskaarchitekci Izabela Bednarska, Maria Mermer, Piotr Lisowski, Magdalena Sakowicz
Zespół projektowyOlgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marek Moskal, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik–Dzikowski
Architektura wnętrzJEMS Architekci
Architektura krajobrazuOgrodownia, Agnieszka Duc, Jakub Kowalczuk, Marta Kuśmierska
KonstrukcjaLGL, Adam Grabowski, Janusz Lenarczyk
Generalny wykonawcaCFE Polska Sp. z o.o.
InwestorOKRE Development
Powierzchnia terenu3943.0 m²
Powierzchnia zabudowy1866.0 m²
Powierzchnia użytkowa19899.0 m²
Powierzchnia całkowita22886.0 m²
Kubatura83258.0 m³
Projekt (data)2010
Data realizacji (koniec)2014
OŚWIADCZENIE, Niniejszym uzupełniamy informację odnośnie autorstwa architektury krajobrazu zaprojektowanej przy budynku GreenWings wskazanej w artykule „Biurowiec GREENWINGS w Warszawie” opublikowanym w numerze 09/2014/240, ze względu na to, że informacja ta była niepełna. Faktycznie zrealizowany projekt architektury krajobrazu przy budynku GreenWings został wykonany przez Panią Urszulę Ćwiek, prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą LandAR Architektura Krajobrazu oraz Annę Więckowską.

Niewielu pamięta czasy, kiedy wąską, lokalną ul. 17 Stycznia można było dojechać do Krajowego Portu Lotniczego. W latach 90. XX wieku po przebudowie tej ulicy, pomiędzy jej starym śladem i nową trasą pozostała trójkątna "wyspa" porośnięta ruderalną zielenią. Nietypowa lokalizacja i geometria działki zmusiła nas do zaprojektowania budynku o trójkątnym rzucie. Konstruktorzy mówili o nim "banan" albo "latawiec". Inwestor nadał mu nazwę GreenWings – wszak w widoku z góry można doszukać się skrzydeł, zaś energooszczędne rozwiązania i uzyskany certyfikat BREEAM uprawniały do nadania mu określenia "zielony". Bo przecież ekologia jest dziś modna i pomaga w komercjalizacji…

Sam budynek jest monochromatyczny i nieco niematerialny: w pochmurne dni szary, prawie jak beton i niebo, zaś w słońcu mieniący się i połyskliwy. W dalekich perspektywach z samochodu (to najczęstszy widok) jawi się jako rytmiczna struktura. Przy bliższym kontakcie "otwiera się", ukazując swoje prawdziwe wnętrze. Podwójna elewacja z perforowanych blach nie powstała tylko z powodów estetycznych. Zacieniając okna, ogranicza ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrz, a rozpraszając hałas od strony ul. 17 Stycznia, stanowi swoisty filtr akustyczny.

Lokalizacja budynku na zakręcie ulicy stworzyła pretekst do nieznacznego zagięcia fasady, powodując, że jego bryła lekko przymyka dalekie widoki zarówno od strony ul. Żwirki i Wigury, jak i od al. Krakowskiej. Takie ukształtowanie formy, sprawiło, że wydłużona elewacja stała się dynamiczna. Cieniujące elementy fasadowe i nakładające się na siebie w skrótach perspektywicznych żaluzje przeciwsłoneczne ujawniają trójwymiarową, "koronkową" powłokę elewacji.

Od strony wschodniej umiejscowiono główne wejście "wyżłobione" w jednorodnej strukturze. Utworzony w ten sposób podcień, zwieńczony stropem betonowym z rytmicznie narastającymi podciągami, stwarza efekt sztucznej perspektywy, ukazując w naturalny sposób lokalizację wejścia.

JEMS Architekci: projekt wieżowca Generation Park w Warszawie Centrum Warszawy oraz nieodległa Wola pną się do góry. Przy rondzie Daszyńskiego powstanie kolejny wieżowiec stolicy. Za projekt Generation Park odpowiedzialna jest pracownia JEMS Architekci
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Rozbudowa i modernizacja W sierpniowym numerze miesięcznika "Architektura-murator": rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu według projektu pracowni JEMS Architekci. O Bibliotece Raczyńskich piszą: Marek Moskal, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Wojciech Spaleniak, Antoni Domicz, Krzysztof Mycielski, Tomasz Żylski
Autor: Marek Moskal
Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.