Architektura MuratorRealizacjeBrama Miasta Łódź: projekt medusa group w Nowym Centrum Łodzi

Brama Miasta Łódź: projekt medusa group w Nowym Centrum Łodzi

Brama Miasta została oddana do użytku. Za projekt dwóch budynków na głównej osi Nowego Centrum Łodzi odpowiada śląska pracownia medusa group

Brama Miasta Łódź: projekt medusa group w Nowym Centrum Łodzi
Zespół biurowy Brama Miasta w Łodzi, proj. medusa group; fot. Rafał Tomczyk
Zespół biurowy Brama Miasta Łódź, ul. Kilińskiego
Autorzymedusa group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorskaJustyna Siwińska-Pszoniak, Małgorzata Spyra, Agnieszka Szewera-Drozda, Mateusz Skalski, Maciej Spiess, Małgorzata Kasińska, Anna Przybyłka, Damian Langer, Seweryn Wróblewski, Michał Sokołowski, Konrad Basan, Mateusz Rymar, Krzysztof Weber, Piotr Dećko, Michał Laskowski, Katarzyna Chobot
Architektura krajobrazuKass-Architektura Krajobrazu, Krzysztof Kass
KonstrukcjaIndustria Project
InstalacjeCE Group, BZB Projekt (procedury administracyjne)
InwestorSKANSKA
Powierzchnia terenu7556.0 m²
Powierzchnia użytkowa39385.0 m²
Powierzchnia całkowita40000.0 m²
Kubatura329531.0 m³
Projekt2015-2017
Data realizacji (koniec)2020

Brama Miasta stanowić ma łącznik między starym miastem a tzw. Nowym Centrum Łodzi, zaplanowanym z rozmachem założeniem, za którego realizację odpowiadają wspólnie władze samorządowe, spółki kolejowe i inwestorzy prywatni. Na 100-hektarowym terenie w obrębie ulic Tuwima, Piotrkowskiej, Narutowicza i Sienkiewicza powstaje nowa, wielofunkcyjna dzielnica powiązana z historycznym centrum miasta. Do jej realizacji przystąpiono w 2011 roku, zaczynając od wyburzenia dawnego dworca Łódź Fabryczna. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, opracowanym na podstawie koncepcji luksemburskiego urbanisty Roba Kriera z 2007 roku, nowy dworzec przewidywano bowiem pod ziemią, by tereny powyżej przeznaczyć pod inwestycje. Nową stację Łódź Fabryczną oficjalnie otwarto 11 grudnia 2016 roku. I tak jak przewidywano, tereny wokół szybko stały się wielkim placem budowy. Jednym z powstałych tu obiektów jest oddany właśnie do użytku zespół dwóch budynków Brama Miasta autorstwa pracowni medusa group. Pierwszy dysponuje powierzchnią 13,8 tys. m², drugi zaś 27 tys. m². Oba wykończono mozaiką paneli z cortenu i czarnej blachy, co z jednej strony stanowi nawiązanie do przemysłowej tożsamości Łodzi, z drugiej wywoływać wrażenie zmienności i ruchu z perspektywy podróżujących jedną z biegnących w sąsiedztwie dróg.

Brama Miasta Łódź: projekt meusa group w Nowym Centrum Łodzi
Zespół biurowy Brama Miasta w Łodzi, proj. medusa group; fot. Rafał Tomczyk

Łódź jest miastem wielokulturowym, miastem patchworkiem, które podobnie jak śląska metropolia, w której się wychowałem i żyję na co dzień, potrzebuje nowych, atrakcyjnych przestrzeni wspólnych, miejsc spotkań, otwartych pasaży i placów dla mieszkańców oraz przyjezdnych. Jednym z takich miejsc ma być nowa Brama Łodzi, bowiem Łódź nie potrzebuje dziś – jak sądzę – nowych szklanych domów. Brama Miasta ma być przykładem szerokiego myślenia o mieście i jego przyszłych użytkownikach i nowych pracownikach. Architektura tego budynku ma być prosta i ponadczasowa, wykorzystująca korten, nowoczesny materiał, którego barwa nawiązuje do cegły, materiału stanowiącego architektoniczny rodowód Łodzi – mówi architekt Przemo Łukasik z medusa group.

Projekt musiał spełniać rygorystyczne normy współczynników energooszczędności i izolacyjności. W efekcie zastosowano tu m.in. system okienno-drzwiowym z przegrodą termiczną MB-86 SI firmy ALUPROF, który wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością aluminiowych profili, co pozwoliło na wykonanie ciężkich konstrukcji o dużych gabarytach bez uszczerbku dla wyrazu architektonicznego. Biurowiec wyposażono ponadto w drzwi wykonane w systemie MB-70HI z przegrodą termiczną. Konstrukcja systemu obniża przepływ ciepła, ogranicza konwekcję oraz promieniowanie termiczne.

Fasada Bramy Miasta również została zaprojektowana w oparciu o systemy ALUPROF. Największą część powierzchni pokrywa system MB-SR50N EFEKT – fasady półstrukturalne, słupowo-ryglowe. To dzięki niemu uzyskano jednolity obraz gładkiej szklanej tafli podzielonej strukturą pionowych i poziomych linii o szerokości zaledwie dwóch centymetrów. W nadbudówce łódzkiego biurowca zastosowano ponadto system ścian osłonowych słupowo-ryglowych MB-SR50N. Został zaprojektowany z myślą o konstrukcjach lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i tym podobnych konstrukcji.

Na wysokości parteru Bramy Miasta swoje miejsce znalazł również system okien odchylano-wysuwanych montowanych w fasadzie – ALUPROF MB-SR50N OW. Konstrukcja bazuje na profilach aluminiowych z przegrodą termiczną i pozwala na wykonanie okien o dużych gabarytach i wysokich parametrach technicznych. Uchylne skrzydła mogą mieć wagę nawet do 180 kg.

Brama Miasta Łódź: projekt meusa group w Nowym Centrum Łodzi
Zespół biurowy Brama Miasta w Łodzi, proj. medusa group; fot. Rafał Tomczyk

Brama Miasta: wysokość

Brama Miasta to pierwszy przystanek dla podróżnych wychodzących z Dworca Łódź Fabryczna. Oferuje więc nie tylko nowoczesną powierzchnię biurową, ale też ogólnodostępną przestrzeń miejską z zielenią, amfiteatrem i drewnianą małą architekturą i licznymi kawiarniami. Na terenie amfiteatru można ponadto korzystać z wbudowanych gniazdek elektrycznych, pozwalających na przykład na podłączenie komputera i pracę zdalną. Wysokość obu budynków Bramy Miasta wynosi 55 metrów. Oba liczą 14 kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Na łącznej powierzchni 40 tysięcy m² pracować będzie w sumie ponad 4 tysiące ludzi. Pierwszy z obiektów oddano do użytku w ubiegłym roku, drugi w maju bieżącego roku.

Brama Miasta w Łodzi i Libeskind

Bramę Miasta projektował początkowo Daniel Libeskind. Zespół według jego koncepcji miał stanowić monumentalną, dekonstruktywistyczną bramę o łącznej kubaturze 173 tys. m³ i wysokości dochodzącej do 64 m. Na parterze przewidziano sklepy i lokale usługowe, wyżej biura i mieszkania. Przewidywano, że Brama Miasta Libeskinda powstanie do 2018 roku. Ostatecznie firma odpowiedzialna za budowę spółki LDZ Brama wycofała się z inwestycji bez podawania powodów.

Zobacz, jak miała wyglądać Brama Miasta według projektu Daniela Libeskinda

Autor: Piotr Prus
Polska dojrzałość: jak w ciągu ostatnich 25 lat zmieniła się Łódź Bezprecedensowe projekty rewitalizacyjne, pierwszy w Polsce woonerf i budowane prawie od podstaw Nowe Centrum. W ramach jubileuszu 25-lecia prezentujemy cykl filmów przedstawiających transformacje, jakie zaszły w architekturze polskich miast na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Zobaczcie, jak w tym czasie zmieniła się Łódź.
Chmura nad fabryką, czyli Monopol Wódczany w Łodzi według MAKAA group Firma Virako zaprezentowała niedawno nowy pomysł przekształcenia dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi. Zabytkowy zespół zostanie zaadaptowany na funkcje biurowe według projektu pracowni Grupa 5 Architekci i Jerzego Lutomskiego. Prezentujemy wcześniejszą koncepcję, autorstwa studia MAKAA group.
Sala koncertowa w Łodzi według projektu NOW Biura Architektonicznego Położenie Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi z dala od centrum miasta okazało się zaletą - służy on w dużej mierze mieszkańcom okolicznych osiedli. Tym samym funkcję dydaktyczną budynku uzupełnia funkcja kulturotwórcza. Autorem projektu jest NOW Biuro Architektoniczne
Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Księżego Młyna w Łodzi Prace obejmują teren dziewiętnastowiecznego osiedla robotniczego. Kompleks Księżego Młyna stanowi jeden z najciekawszych zabytków architektury przemysłowej w Polsce
Projekt nowego biurowca Ericpol w Łodzi W centrum Łodzi, u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tymienieckiego powstaje nowy biurowiec Ericpol o powierzchni ok. 11,5 tys. metrów kwadratowych Projekt czterokondygnacyjnego biurowca przygotowało krakowskie biuro architektoniczne HORIZONE Studio Darasz Kisielewski Strzeński