Architektura MuratorRealizacjeBudynek biurowy - siedziba firmy "Skalski"

Budynek biurowy - siedziba firmy "Skalski"

Realizacja Roku 2008 w ramach 11. Międzynarodowego Triennale Architektury, Kraków 2009. (Autor: Romuald Loegler)

Budynek biurowy - siedziba firmy "Skalski"
Budynek biurowy – siedziba Firmy „Skalski” Kraków, ul.Conrada
AutorzyRomuald Loegler
Współpraca autorskaPrzemysław Czubaj, Aleksandra Chmielewska, Tomasz Folwarski, Dariusz Rehan, Łukasz Ruda, Izabela Tobiasz , Piotr Woliński
InwestorFirma Skalski Sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Mazowieckiej 37/10
Powierzchnia zabudowy348.0 m²
Powierzchnia użytkowa811.0 m²
Kubatura4924.0 m³
Projekt2006-2007
Data realizacji (początek)2007
Data realizacji (koniec)2008

Realizacja przyjętych założeń jest rezultatem inspiracji logiem i nierozerwalnie związanym z wizerunkiem firmy materiałem konstrukcyjnym – stalą.
Analiza i transformacja elementów tworzących znak graficzny „Skalski”, doprowadziły do powstania formy planu i układu kompozycyjnego bryły obiektu.
Na tej kanwie ukształtowana spójna zabudowa, tworzy przestrzenne powiązania. Zarówno w skali urbanistycznej jak i w układzie wnętrz budynku, architektoniczne sekwencje cechuje stylistyczna i estetyczna jakość. Zdeterminowane użyciem stali, nośne słupowo-ryglowe struktury, poddają się bezkonfliktowo wymaganiom formy. Ich technologiczny reżim wykonania, określa pragmatyczne i ekonomiczne walory, tworząc zarazem rytmikę podziałów elewacyjnych, podkreślonych okiennymi modułami.


Pozornej monotonii fasady, przeciwdziała zastosowanie pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną elewacją, kolorowych żaluzji. Korzystne rozwiązanie problemu naturalnego oświetlenia, podkreśla tektonikę wnętrz. Nośne fasady w przyjętym systemie konstrukcyjnym, umożliwiają zmienność aranżacji wnętrz, uwolnionych dzięki wspomnianemu systemowi konstrukcyjnemu od wewnętrznych słupów. Konsekwencją przyjęcia zasady elastyczności jest usytuowanie poza obrysem, biurowych traktów zespołu komunikacji i pomieszczeń socjalnych. Umieszczona na zewnątrz winda i klatka schodowa, stanowią również element orientacji dla użytkowników.


Założoną transparentność wnętrz budynku zrealizowano dzięki szklanym, akustycznym ściankom przestawnym. Meblościanki z górnymi naświetlami, tworzą niedostępne dla wzroku enklawy pomieszczeń, zapewniając zarazem pełny odczyt przestrzeni kondygnacji poprzez nieprzerwany widok sufitu.
Zespoły sanitarne i pomieszczenia socjalne umieszczone w pionie komunikacyjnym, odizolowane są warstwowymi ścianami z okładziny szklanej – emalitu. Poszczególne funkcje rozmieszczono zgodnie z wymaganiami użytkownika. W kondygnacji parteru, dwukondygnacyjny hall wejściowy z antresolą, prowadzi do pionu komunikacji schody-winda, zapewniając powiązanie z pozostałymi piętrami.

Budynek biurowy – siedziba Firmy „Skalski”
Lokalizacja:
Kraków, ul.Conrada
Inwestor: Firma Skalski Sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Mazowieckiej 37/10
Autor: Romuald Loegler
Współpraca: Przemysław Czubaj, Aleksandra Chmielewska, Tomasz Folwarski, Dariusz Rehan, Łukasz Ruda, Izabela Tobiasz , Piotr Woliński
Powierzchnia zabudowy: 348.0 m2
Powierzchnia netto: 1059.61 m2
Powierzchnia użytkowa: 810.78 m2
Powierzchnia ruchu: 248.83 m2
Kubatura: 4924.2 m3
Długość budynku: 32.35 m
Szerokość budynku: 12.60 m
Wysokość budynku: 14.15 m
Projekt: 2006-2007
Realizacja: 2007-2008

The Park Kraków: nowy zespół biurowy projektu APA Wojciechowski Na krakowskim Podgórzu, przy skrzyżowaniu ulic Kuklińskiego i Saskiej, powstaje kompleks biurowy The Park Kraków. Przestrzeń między budynkami zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zagospodarowana w formie ogólnodostępnego parku miejskiego.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2020 Krakowska odsłona festiwalu Otwarte Mieszkania w tym roku wyjątkowo odbędzie się w lipcu. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym wydarzenia.
Centrum Muzyki w Krakowie nie powstanie? Władze Krakowa wycofały się z realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Konkurs na projekt obiektu w 2018 roku wygrał zespół SBS Engineering Group oraz 3TI Progetti Italia – Ingegneria Integrata.
Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA] Mieszkaj w Mieście to inwestycja firmy Henniger Investment, zakładająca realizację samowystarczalnej dzielnicy mieszkaniowo-usługowej w północno-zachodniej części Krakowa. W ciągu sześciu lat  oddano tu do użytku przeszło 600 mieszkań. Obecnie, od strony ronda Ofiar Katynia,  powstaje kolejny etap założenia Mieszkaj w mieście.
Muzeum Czartoryskich: przebudowa według Biura Projektów Lewicki Łatak Ze względu na brak możliwości rozbudowy gmachu Muzeum Czartoryskich zdecydowano m.in. o przekryciu dziedzińca przeszklonym dachem. Dzięki temu niedostępna do tej pory dla zwiedzających przestrzeń, zmieniła się w reprezentacyjny hol wejściowy – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Modelowe osiedle na krakowskich Klinach – wyniki konkursu! Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyła w konkursie na projekt osiedla Spacerowa, które planowane jest na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To kolejne zwycięstwo tego biura w konkursie na modelowe osiedle organizowanym przez BGK Nieruchomości.