Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach, proj. arch_it; fot. Stan Zajączkowski

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it

2022-03-03 14:02

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach jest dwunastym obiektem tego typu utworzonym w ostatnim czasie we Wrocławiu. Budynek mieszczący m.in. siedzibę Rady Osiedla, klub seniora i bibliotekę zaprojektowała pracownia arch_it Piotra Zybury.

Nazwa obiektu Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach
Adres obiektu Wrocław, ul. Suwalska 11
Autorzy arch_it, architekci Anna Rottau, Piotr Zybura
Zespół projektowy Borys Kępczyńśki, Maciej Marszal, Anna Otlik, Patrycja Opara
Inwestor Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu
Powierzchnia terenu 2200.0 m²
Powierzchnia zabudowy 509.0 m²
Powierzchnia użytkowa 452.0 m²
Projekt 2019
Data realizacji (koniec) 2021
Koszt inwestycji 4 000 000 zł

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach to kolejny obiekt zrealizowany we Wrocławiu w ramach miejskiego programu wspierania społecznej aktywności mieszkańców. Placówki różnią się programem, ale wszystkie prowadzone są oddolnie – przez wrocławskie organizacje pozarządowe oraz, w jednym przypadku, przez parafię. Centra Aktywności Lokalnej to nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie, których wyróżnia konkretne podejście do pracy z mieszkańcami i mieszkankami wrocławskich osiedli – czytamy na stronie urzędu miasta. CAL przy ul. Suwalskiej na Maślicach oddano do użytku jesienią 2021 roku. Niewielki, parterowy obiekt o powierzchni zaledwie 450 m² zaprojektowała pracownia arch_it Piotra Zybury. Z uwagi na ograniczony budżet, autorzy zaproponowali prosty układ konstrukcyjny o niedużych rozpiętościach. Większość przegród wewnętrznych to lekkie ściany szkieletowe, co pozwoli w przyszłości łatwą modyfikacje w ramach zmieniających się potrzeb użytkowników. Charakter skromnej bryle nadaje efektowne ażurowe zadaszenie z listew i kompozycja przeszkleń, otwierających obiekt na wszystkie strony świata.

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach, proj. arch_it; fot. Stan Zajączkowski

CAL Maślice, czyli wespół w zespół

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach mieści m.in. biuro Rady Osiedla, salę wielofunkcyjną, bibliotekę z czytelnią oraz klub seniora. Jak tłumaczy Zybura, w projektowanie obiektu, podobnie jak innych wrocławskich CAL-i, zaangażowani byli mieszkańcy. Budynek ma stać się nową, przyjazną wszystkim użytkownikom przestrzenią spotkań i nauki, a gwarantem jej sukcesu jest współpraca z mieszkańcami od samego początku kształtowania projektu – mówi architekt.Budynek zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu szkolno-przedszkolnego i dostępny jest zarówno z jego terenu, jak i z niewielkiej alejki łączącej pobliskie osiedla. Składa się z dwóch skrzydeł połączonych wspólnym holem. Jedno mieści wspomnianą bibliotekę, biura oraz toalety, drugie sale zajęć i klub seniora. Dach częściowo pokrywa ekstensywna zieleń, częściowo instalacja fotowoltaiczna. W ramach inwestycji zagospodarowano także teren wokół obiektu. Pojawiły się nowe nasadzenia, elementy małej architektury i chodniki, a także niewielki parking. Koszt realizacji Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach wyniósł 4 mln zł.

ZAPISZ SIĘ