Czarna ślepa ściana i przeszklona elewacja. Obok blok i kamienica. Rezydencja Krochmalna 44

2025-01-07 8:06

Ten nowy budynek stoi między przedwojenną kamienicą, a gigantycznym blokiem z PRL i ma ślepą, czarną ścianę. Krochmalna 44 w Warszawie to inwestycja firmy Vinci Immobilier Polska. Za projekt odpowiada pracownia atelier7architektura gnich. Zakończenie prac przewidziane jest na 2025 rok. Już dzisiaj widać, jak prezentuje się apartamentowiec z przeszkloną elewacją i ślepą ścianą na Woli.

Spis treści

  1. Czarna elewacja budynku na Woli
  2. Krochmalna 44. Inwestycja firmy Vinci Immobilier Polska
  3. Historia parceli przy Krochmalnej 44
  4. Budynek projektu atelier7architektura gnich. Zdjęcia
Nowy Strzeszyn w Poznaniu. Spacer z Arturem Celińskim

Czarna elewacja budynku na Woli

O apartamentowcu przy ulicy Krochmalnej 44 w Warszawie trwają już dyskusje, choć finał inwestycji dopiero za kilka miesięcy. To dlatego, że nowoczesny budynek ma jedną ścianę ślepą - czyli bez okien. To narożnik Krochmalna/Chłodna 15. A że jest wysoki i czarny, to rzuca się w oczy. Dlaczego ta ściana jest ślepa? Bo apartamentowiec z założenia jest częścią odtwarzanej pierzei. Obok powinien stanąć kolejny. Ale na razie nie stoi nic. Efekt prac przy Krochmalnej opisał dziennikarz Gazety Stołecznej Michał Wojtczuk. Na portalu X pod jego twittem toczy się dyskusja o tej realizacji - i o całej Krochmalnej. 

Krochmalna 44. Inwestycja firmy Vinci Immobilier Polska

Rezydencja Krochmalna 44 ma 8 kondygnacji i 27 apartamentów, w tym dwa dwukondygnacyjne penthousy z tarasami na dachu oraz widokiem na centrum Warszawy. 

- Części wspólne, przewidziane do użytku wszystkich mieszkańców, przypominać mają wnętrza hoteli butikowych, przy czym to właśnie one mają zapewniać kameralność i intymność - opisuje inwestor.

Zaplanowano tu mieszkania 1- i 3-pokojowe o powierzchni od 31 do 74 metrów kwadratowych. Pomieszczenia są wyższe, niż standardowe. To inwestycja z kategorii premium.

- Projekt został przygotowany z myślą zarówno o klientach inwestycyjnych, jak również i o osobach zainteresowanych zakupem mieszkania z wyższej półki cenowej - informuje Vinci Immobilier Polska,

Za projekt architektoniczny Rezydencji Krochmalna 44 odpowiedzialna jest pracownia atelier7architektura gnich z Warszawy. Zaproponowali szklaną elewację, przejazd bramowy na poziomie parteru, zieleń na tarasie na dachu i na elewacji.

Czytaj też:

19. dzielnica. JEMS na Woli

Historia parceli przy Krochmalnej 44

Z jednej strony obok stoją stare, przedwojenne kamienice, m.in kamienica Chaima Gerkowicza. Z drugiej - ogromny blok z czasów PRL przy Chłodnej 15 - to fragment osiedla Za Żelazną Bramą. Apartamentowiec powstaje w miejscu nieistniejącej kamienicy.

Na Facebooku na profllu Historia Warszawy cegłą pisana dokładnie opisano historię posesji.

Kamienica pod adresem Krochmalna 44 została zniszczona w czasie II wojny światowej, na zdjęciu lotniczym widać wypalone dachy. Przez wiele lat działka po rozebranym domu pozostała pusta - piszą autorzy wpisu.

A co było tu wcześniej? - Krochmalna 44. Działka ta została wydzielona z dużej posesji rozciągającej się aż do nieparzystej strony ulicy Chłodnej. W wyniku jej podziału powstały także adresy Chłodna 17,19, 21 23, Żelazna 66, 68, 70 oraz Krochmalna 46a - czytamy w poście.

Autorzy wpisu przypominają też, że kamienica, która powstała pod numerem 44 stanęła wcześniej, niż sąsiednie - z numerami 46 i 46a. - Dom widoczny jest bowiem na planie Lindleya z lat 1897-1901 i tworzył zwartą zabudowę parzystej strony ulicy - opisują autorzy posta. I przypominają: - Właścicielem posesji przed wybuchem II wojny światowej był Michał Kołodziej. Przed wybuchem II wojny światowej w kamienicy działał sklep spożywczy oraz mleczarnia.

Budowa apartamentowca Krochmalna zaczęła się w 2023 roku i ma zakończyć w 2025.

Budynek projektu atelier7architektura gnich. Zdjęcia

Architektura-murator. Podcast 30/30
Produkt mieszkaniopodobny
Architektura Murator Google News
Autor: