Dom energooszczędny

Czarny dom w Żółwinie. Na elewacji drewno opalane w technice yakisugi i antracytowa blacha

2024-10-14 18:31

Parterowy dom w Żółwinie o dynamicznej bryle. Za czarną elewacją z opalanego w technice yakisugi drewna kryją się jasne i przestronne wnętrza. Dom zbudowano błyskawicznie - konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w pół roku. Za projekt odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.

Spis treści

  1. Kształt bryły zmniejsza straty ciepła
  2. Dom z prefabrykatów w technologii CLT
  3. Zobacz też inny dom z drewna - jak z drewnianych klocków

Kształt bryły zmniejsza straty ciepła

Budynek stanął w niewielkim Żółwinie pod Warszawą. Czarna, dynamiczna bryła została zoptymalizowana w kierunku zmniejszenia strat ciepła i ukształtowana tak, by połączyć oczekiwanie klienta i wymagania prawne.

Obrócona kalenica dachu pozwoliła na uzyskanie połaci schodzących prawie ku ziemi, otwarcie na ogród i specyficzny kształt poszczególnych elewacji – mówi Karol Gniazdowski z polskiego oddziału biura Bjerg Arkitektur.

Dom z prefabrykatów w technologii CLT

Projektanci zdecydowali się na prefabrykację w technologii CLT. Jak tłumaczą, oprócz drewnianych prefabrykatów wykorzystali też stalowe profile wzmacniające, konieczne przy dużych rozpiętościach i wysokościach przewidzianych w reprezentacyjnej części domu. Do wykończenia obiektu zastosowali drewno opalane w technice yakisugi oraz antracytową blachę.

Z zewnętrzem kontrastują jasne, przestronne wnętrza, w których dominuje biel i naturalne drewno. Ogrzewanie, wentylację i ciepłą wodę użytkową zapewnia pompa ciepła.

Nazwa obiektu Willa w Żółwinie
Autorzy Bjerg Arkitektur Polska
Zespół projektowy architekci: Karol Gniazdowski, Jędrzej Zagajewski, Mateusz Płoszaj-Mazurek
Generalny wykonawca: Henriwoods

Zobacz też inny dom z drewna - jak z drewnianych klocków

Dom w Tarnowskich Górach wtopiony w tło lasu

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie
Architektura Murator Google News
Autor: