Architektura MuratorRealizacjeDom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci

Dom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci

Budynek miał być nowoczesny, ale wpisujący się w krajobraz Pogórza Wielickiego, nawiązujący do lokalnych tradycji architektury drewnianej. Tak powstał dom Czarna Perła autorstwa pracowni FAAR architekci z Wadowic.

Dom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci
Dom Czarna Perła w Lanckoronie, proj. FAAR architekci; fot. Krzysztof Faber i Iza Faber
Dom Czarna PerłaLanckorona k. Wadowic
AutorzyFAAR architekci, architekci Krzysztof Faber, Filip Suchoń
Współpraca autorskaArtur Chwała
Powierzchnia zabudowy130.0 m²
Powierzchnia użytkowa93.0 m²
Projekt2019
Data realizacji (koniec)2021

Lanckorona koło Wadowic znana jest chyba wszystkim miłośnikom małopolskiego szlaku architektury drewnianej. Do dziś zachowało się tu wiele przykładów drewnianej zabudowy z drugiej połowy XIX wieku. Podejmując się zadania zaprojektowania domu, autorzy zdecydowali odnieść się do tych tradycji, ale w możliwie abstrakcyjny sposób, by budynek świadczył jednocześnie o czasach, w których powstał. Każdy kto odwiedził Lanckoronę, widział zapewne malowniczy ryneczek z drewnianymi budynkami z tradycyjnym nadwieszeniem. Projektując Czarną Perłę zależało nam na uzyskaniu idealnego balansu pomiędzy inspiracjami zabudową Lanckorony, a tym żeby nie być zbytnio dosłownym. Chcieliśmy, aby wszelkie wpływy tradycji były widoczne, lecz już w nowej formie, która powstała tu i teraz – mówi Krzysztof Faber, właściciel biura FAAR architekci.

Czytaj też: Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce |

Dom zaprojektowano na planie prostokąta w konstrukcji drewnianej. Ma dwuspadowy dach o nachyleniu 30o kryty płaską blachą i elewacje wykończone pionowymi deskami malowanymi  na czarno ekologicznym lakierem z dodatkiem wosku. Razem z inwestorami zdecydowaliśmy, że dom będzie „czarny w każdym detalu”. Pomysł ten sprawdził się, a dom pomimo swojego podłużnego kształtu, dobrze komponuje się z otaczającą przyrodą o każdej porze roku – podkreśla architekt. W środku, na powierzchni 93 m², rozplanowano pokój dzienny z jadalnią, sypialnie, pomieszczenia do pracy, łazienka oraz pomieszczenie techniczne, w którym znajduje się kocioł gazowy.

Dom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci
Dom Czarna Perła w Lanckoronie, proj. FAAR architekci; fot. Krzysztof Faber i Iza Faber

Wyzwaniem dla projektantów okazało się nachylenie terenu. W celu bezpiecznego posadowienia budynku, wylano specjalny stopień z betonu. Od samego początku architekci współpracowali z wykonawcą domów szkieletowych, firmą Skorpion domy z drewna. Budowa odbyła się bez zmian w stosunku do projektu. Stawiamy podobne obiekty od lat, lecz to pierwszy dom w stylu „nowoczesnej stodoły", który po realizacji cieszy się już dużym zainteresowaniem wśród nowych inwestorów – zdradza Tomasz Pytel, właściciel  firmy Skorpion.

Dom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci
Dom Czarna Perła w Lanckoronie, proj. FAAR architekci; fot. Krzysztof Faber i Iza Faber
Dom w zagrodzie – projekt pracowni NA NO WO architekci Dom w zagrodzie od NA NOWO architekci to projekt obejmujący odbudowę i adaptację opuszczonych zabudowań gospodarczych – przedwojennej stodoły oraz ruin dawnego budynku mieszkalnego. Znajdują się one na rozległej działce położonej w jednej z zabytkowych dolnośląskich wsi. Jej historia sięga średniowiecza, a cała wieś objęta jest strefą ochrony konserwatorskiej.
Dom ze starej stodoły projektu Wrzeszcz Architekci Architekci wykorzystali cegłę ze starej poniemieckiej stodoły, tworząc współczesny dom dla młodej rodziny z dwójką dzieci inspirowany tradycyjnym budownictwem Wielkopolski.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów i absolwentów wydziałów projektowych do udziału w konkursie na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.
From the Garden House projektu KWK Promes From the Garden House, czyli najnowsza realizacja  pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architektura tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek znalazł się wśród 100 najlepszych domów z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello.
Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura Zadaniem projektantów z poznańskiej pracowni rmk.architektura było zaproponowanie 75-metrowego domu letniskowego, który z jednej strony charakteryzowałby się racjonalnym budżetem realizacji, z drugiej optymalnie wykorzystywał walory malowniczego otoczenia wielkopolskiej Krainy Stu Jezior.
Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie Architekci poddali przebudowie stary drewniany wiatrak. Największym wyzwaniem było pogodzenie stosunkowo niewielkich wymiarów młyna z funkcją mieszkalną, która miała spełniać wymagania rodziny z dwójką dzieci – tłumaczą.
Biały dom w Łomiankach projektu moomoo architects W podwarszawskich Łomiankach stanął niewielki dom według projektu łódzkiego biura moomoo architects. Śnieżnobiała bryła o wielospadowym dachu kryje nie tylko przestrzeń mieszkalną, ale również garaż i kameralne atrium wyłożone naturalnym drewnem.
Dom na jednym poziomie projektu pracowni RS+ Robert Skitek Zgodnie z życzeniem inwestorów, architekci z biura RS+ Robert Skitek zaprojektowali 300-metrowy dom, w którym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.  W budynku, mimo niewielkiego spadku działki, nie ma żadnych progów i stopni, a główna jego część otwiera się na obszerny ogród.