Architektura MuratorRealizacjeDom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci

Dom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci

Budynek miał być nowoczesny, ale wpisujący się w krajobraz Pogórza Wielickiego, nawiązujący do lokalnych tradycji architektury drewnianej. Tak powstał dom Czarna Perła autorstwa pracowni FAAR architekci z Wadowic.

Dom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci
Dom Czarna Perła w Lanckoronie, proj. FAAR architekci; fot. Krzysztof Faber i Iza Faber
Dom Czarna PerłaLanckorona k. Wadowic
AutorzyFAAR architekci, architekci Krzysztof Faber, Filip Suchoń
Współpraca autorskaArtur Chwała
Powierzchnia zabudowy130.0 m²
Powierzchnia użytkowa93.0 m²
Projekt2019
Data realizacji (koniec)2021

Lanckorona koło Wadowic znana jest chyba wszystkim miłośnikom małopolskiego szlaku architektury drewnianej. Do dziś zachowało się tu wiele przykładów drewnianej zabudowy z drugiej połowy XIX wieku. Podejmując się zadania zaprojektowania domu, autorzy zdecydowali odnieść się do tych tradycji, ale w możliwie abstrakcyjny sposób, by budynek świadczył jednocześnie o czasach, w których powstał. Każdy kto odwiedził Lanckoronę, widział zapewne malowniczy ryneczek z drewnianymi budynkami z tradycyjnym nadwieszeniem. Projektując Czarną Perłę zależało nam na uzyskaniu idealnego balansu pomiędzy inspiracjami zabudową Lanckorony, a tym żeby nie być zbytnio dosłownym. Chcieliśmy, aby wszelkie wpływy tradycji były widoczne, lecz już w nowej formie, która powstała tu i teraz – mówi Krzysztof Faber, właściciel biura FAAR architekci.

Czytaj też: Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce |

Dom zaprojektowano na planie prostokąta w konstrukcji drewnianej. Ma dwuspadowy dach o nachyleniu 30o kryty płaską blachą i elewacje wykończone pionowymi deskami malowanymi  na czarno ekologicznym lakierem z dodatkiem wosku. Razem z inwestorami zdecydowaliśmy, że dom będzie „czarny w każdym detalu”. Pomysł ten sprawdził się, a dom pomimo swojego podłużnego kształtu, dobrze komponuje się z otaczającą przyrodą o każdej porze roku – podkreśla architekt. W środku, na powierzchni 93 m², rozplanowano pokój dzienny z jadalnią, sypialnie, pomieszczenia do pracy, łazienka oraz pomieszczenie techniczne, w którym znajduje się kocioł gazowy.

Dom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci
Dom Czarna Perła w Lanckoronie, proj. FAAR architekci; fot. Krzysztof Faber i Iza Faber

Wyzwaniem dla projektantów okazało się nachylenie terenu. W celu bezpiecznego posadowienia budynku, wylano specjalny stopień z betonu. Od samego początku architekci współpracowali z wykonawcą domów szkieletowych, firmą Skorpion domy z drewna. Budowa odbyła się bez zmian w stosunku do projektu. Stawiamy podobne obiekty od lat, lecz to pierwszy dom w stylu „nowoczesnej stodoły", który po realizacji cieszy się już dużym zainteresowaniem wśród nowych inwestorów – zdradza Tomasz Pytel, właściciel  firmy Skorpion.

Dom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci
Dom Czarna Perła w Lanckoronie, proj. FAAR architekci; fot. Krzysztof Faber i Iza Faber
Dom w zagrodzie – projekt pracowni NA NO WO architekci Dom w zagrodzie od NA NOWO architekci to projekt obejmujący odbudowę i adaptację opuszczonych zabudowań gospodarczych – przedwojennej stodoły oraz ruin dawnego budynku mieszkalnego. Znajdują się one na rozległej działce położonej w jednej z zabytkowych dolnośląskich wsi. Jej historia sięga średniowiecza, a cała wieś objęta jest strefą ochrony konserwatorskiej.
Dom ze starej stodoły projektu Wrzeszcz Architekci Architekci wykorzystali cegłę ze starej poniemieckiej stodoły, tworząc współczesny dom dla młodej rodziny z dwójką dzieci inspirowany tradycyjnym budownictwem Wielkopolski.
Willa pod Skocznią na warszawskim Mokotowie: nowa realizacja 77STUDIO architektury W projekcie Willi pod Skocznią autorzy starali się nawiązać do międzywojennej architektury Mokotowa, w tym domu własnego Romualda Gutta, ale odwołują się też do nieistniejącego już kina Moskwa przy ul. Puławskiej.
Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej na wystawie w Krakowie Do 31 marca można oglądać wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Na ekspozycji zobaczymy m.in. realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.