Architektura MuratorRealizacjeDom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci

Dom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci

Budynek miał być nowoczesny, ale wpisujący się w krajobraz Pogórza Wielickiego, nawiązujący do lokalnych tradycji architektury drewnianej. Tak powstał dom Czarna Perła autorstwa pracowni FAAR architekci z Wadowic.

Dom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci
Dom Czarna Perła w Lanckoronie, proj. FAAR architekci; fot. Krzysztof Faber i Iza Faber
Dom Czarna PerłaLanckorona k. Wadowic
AutorzyFAAR architekci, architekci Krzysztof Faber, Filip Suchoń
Współpraca autorskaArtur Chwała
Powierzchnia zabudowy130.0 m²
Powierzchnia użytkowa93.0 m²
Projekt (data)2019
Data realizacji (koniec)2021

Lanckorona koło Wadowic znana jest chyba wszystkim miłośnikom małopolskiego szlaku architektury drewnianej. Do dziś zachowało się tu wiele przykładów drewnianej zabudowy z drugiej połowy XIX wieku. Podejmując się zadania zaprojektowania domu, autorzy zdecydowali odnieść się do tych tradycji, ale w możliwie abstrakcyjny sposób, by budynek świadczył jednocześnie o czasach, w których powstał. Każdy kto odwiedził Lanckoronę, widział zapewne malowniczy ryneczek z drewnianymi budynkami z tradycyjnym nadwieszeniem. Projektując Czarną Perłę zależało nam na uzyskaniu idealnego balansu pomiędzy inspiracjami zabudową Lanckorony, a tym żeby nie być zbytnio dosłownym. Chcieliśmy, aby wszelkie wpływy tradycji były widoczne, lecz już w nowej formie, która powstała tu i teraz – mówi Krzysztof Faber, właściciel biura FAAR architekci.

Czytaj też: Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce |

Dom zaprojektowano na planie prostokąta w konstrukcji drewnianej. Ma dwuspadowy dach o nachyleniu 30o kryty płaską blachą i elewacje wykończone pionowymi deskami malowanymi  na czarno ekologicznym lakierem z dodatkiem wosku. Razem z inwestorami zdecydowaliśmy, że dom będzie „czarny w każdym detalu”. Pomysł ten sprawdził się, a dom pomimo swojego podłużnego kształtu, dobrze komponuje się z otaczającą przyrodą o każdej porze roku – podkreśla architekt. W środku, na powierzchni 93 m², rozplanowano pokój dzienny z jadalnią, sypialnie, pomieszczenia do pracy, łazienka oraz pomieszczenie techniczne, w którym znajduje się kocioł gazowy.

Dom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci
Dom Czarna Perła w Lanckoronie, proj. FAAR architekci; fot. Krzysztof Faber i Iza Faber

Wyzwaniem dla projektantów okazało się nachylenie terenu. W celu bezpiecznego posadowienia budynku, wylano specjalny stopień z betonu. Od samego początku architekci współpracowali z wykonawcą domów szkieletowych, firmą Skorpion domy z drewna. Budowa odbyła się bez zmian w stosunku do projektu. Stawiamy podobne obiekty od lat, lecz to pierwszy dom w stylu „nowoczesnej stodoły", który po realizacji cieszy się już dużym zainteresowaniem wśród nowych inwestorów – zdradza Tomasz Pytel, właściciel  firmy Skorpion.

Dom Czarna Perła w Lanckoronie od biura FAAR architekci
Dom Czarna Perła w Lanckoronie, proj. FAAR architekci; fot. Krzysztof Faber i Iza Faber
Dom w zagrodzie – projekt pracowni NA NO WO architekci Dom w zagrodzie od NA NOWO architekci to projekt obejmujący odbudowę i adaptację opuszczonych zabudowań gospodarczych – przedwojennej stodoły oraz ruin dawnego budynku mieszkalnego. Znajdują się one na rozległej działce położonej w jednej z zabytkowych dolnośląskich wsi. Jej historia sięga średniowiecza, a cała wieś objęta jest strefą ochrony konserwatorskiej.
Dom ze starej stodoły projektu Wrzeszcz Architekci Architekci wykorzystali cegłę ze starej poniemieckiej stodoły, tworząc współczesny dom dla młodej rodziny z dwójką dzieci inspirowany tradycyjnym budownictwem Wielkopolski.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Dom (nie)powtarzalny na Śląsku W malowniczym otoczeniu jednej ze śląskich wsi stanął Dom (nie)powtarzalny. To najnowsza realizacja Archistudia Studniarek + Pilinkiewicz.
Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom Graniczny w Rybniku według pracowni Toprojekt Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Honay House w Dursztynie koło Nowego Targu Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
Dom w parku Cietrzewia w Warszawie W willowej okolicy na warszawskich Włochach stanął nowy dom jednorodzinny według projektu pracowni Kruszewski Architekci. Prosta, powściągliwa bryła kadruje widoki na pobliski park z zespołem malowniczych stawów.