Dom kostka z lat 60. był za mały, więc go przerobili i jest większy Projekt pracowni SLAS w Łaziskach

Dom kostka z lat 60. po przebudowie jest większy. Ten dom stoi w Łaziskach w woj. śląskim. Projekt pracowni SLAS Architekci to przeobrażenie typowego domu kostki w sytuacji, nachylona działka staje się impulsem do oryginalnej aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Na parterze usunięto większość ścian działowych i nośnych, zastępując je podciągami. Na piętrze powstał salon z tarasem. Przypominamy materiał Architektury z 2017.

Architektura w drodze: Pszczyńskie Centrum Kultury

Spis treści

  1. Dom kostka z lat 60. i nachylona działka
  2. Zadaszony taras
  3. Redukcja otworów okiennych, za to wielkie przeszklenie w salonie
  4. Dom kostka. Przebudowa projektu SLAS architekci. Zdjęcia

Dom kostka z lat 60. i nachylona działka

Projekt pracowni SLAS Architekci to przeobrażenie typowego domu kostki z lat 60., gdzie nachylona działka staje się impulsem do oryginalnej aranżacji przestrzeni mieszkalnej.

Istniejący dom, położony na działce o dużym spadku, miał zasadniczo funkcjonalny układ, ale dla inwestora jego metraż był zbyt mały. Dostawienie nowej bryły od strony południowej pozwoliło na bardziej efektywne rozplanowanie przestrzeni. Ze względu na nierówny teren, na parterze umieszczono garaż i pomieszczenia gospodarcze, pierwsze piętro zostało poświęcone na salon, kuchnię i jadalnię, natomiast drugie piętro na sypialnie i łazienki.

Na poziomie parteru usunięto większość ścian działowych i nośnych, zastępując je podciągami. Od strony południowej dobudowano dwukondygnacyjną przestrzeń mieszczącą na poziomie parteru garaż, a na piętrze - salon wraz z tarasem

Czytaj też:

SLAS Architekci i nowy budynek Akademii Muzycznej w Katowicach

Rozłożysty, biały i niemal niewidoczny z drogi dom. Zdjęcia

Zadaszony taras

Częściowo zadaszony taras, mieszczący się w dobudowanej bryle, stanowi łącznik między strefą dzienną domu a ogrodem, stając się jej funkcjonalnym przedłużeniem. Wyniesienie strefy dziennej pozwoliło na zmianę sposobu interakcji mieszkańców z otoczeniem, jak również zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa. Wejście do budynku także odbywa się z poziomu pierwszego piętra, poprzez przeszklony wiatrołap pełniący również funkcję oranżerii.

Redukcja otworów okiennych, za to wielkie przeszklenie w salonie

Redukcja niepotrzebnych otworów okiennych w północnej ścianie pozwoliła na wykorzystanie środków finansowych na panoramiczne przeszklenia w salonie. Elewacja została wykończona tynkiem silikatowym, w kolorze dopasowanym do okolicznej zabudowy. W budynku zastosowano rozwiązania i technologie (rekuperacja, kolektory słoneczne, ogrzewanie podłogowe) zapewniające jego energooszczędność.

Dom kostka z lat 60., Łaziska Górne

  • Lokalizacja: Łaziska Górne
  • Inwestor:prywatny
  • Autorzy: SLAS architekci, Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus
  • Konstrukcja: Firma Inżynierska STATYK
  • Powierzchnia użytkowa: 179,68 m2
  • Powierzchnia netto: 295 m2
  • Kubatura: 1268,65 m3

Dom kostka. Przebudowa projektu SLAS architekci. Zdjęcia

Architektura Murator Google News
Autor:
Flip Springer. Architektura ma kłopot
O niebudowaniu, nieznośnej konieczności porzucenia komfortu i wyprowadzaniu z równowagi świata architektury Arturowi Celińskiemu mówi Filip Springer. Przypominamy rozmowę nagraną w październiku ubiegłego roku ze względu na publikację książki Filipa "Szara godzina. Czas na nową architekturę".
Podcast miejski