Dom, który został ukryty gdzieś głęboko w Beskidach

Z drogi wygląda niepozornie, z lotu ptaka - robi wrażenie sposobem wkomponowania w beskidzki krajobraz. Szanse, że na realizację projektu pracowni RS+ Robert Skitek natkniecie się, błądząc po Beskidzie Żywieckim, nie są wysokie, ale kto wie...

Spis treści

  1. Otwarty na góry i las
  2. 3 segmenty o różnej wysokosci
  3. Strefa dzienna otwarta na przestrzał
  4. O projekcie

Otwarty na góry i las

Działka inwestycyjna zlokalizowana jest w malowniczym krajobrazie Beskidu Żywieckiego na terenie o dużym nachyleniu, w otoczeniu lasu.

Dom usytuowano na działce w centralnym jej punkcie w taki sposób, aby wykorzystać jej uwarunkowania oraz uchwycić najlepszy widok na panoramę gór. Dzięki temu pomieszczenia otwierają się na dwie strony – albo na wspaniały widok gór albo na zieloną ścianę lasu. 

3 segmenty o różnej wysokosci

Charakterystyczna bryła budynku to trzy segmenty o różnej wysokości. Dachy jednospadowe ułożone naprzemiennie, rozdzielone funkcjonalnie i wizualnie dwoma wąskimi korytarzami.

Duża różnica terenu została wykorzystana do utworzenia strefy wejściowej z garażem na poziomie niższym niż strefa mieszkalna. Bezpośrednio dostępna z otaczającego terenu, strefa dzienna umieszczona jest w środkowym segmencie, która rozdziela usytuowane w niższych segmentach pokoje dzieci i strefę sypialnianą rodziców z łazienkami.

Dom w Beskidach

i

Autor: Tomasz Zakrzewski http://archifolio.pl/

Strefa dzienna otwarta na przestrzał

Podstawowy program mieszkalny rozplanowany jest na jednym poziomie.

Ułożenie budynku sprawia, że część dzienna zlokalizowana w centralnym miejscu domu otwiera się na przestrzał równocześnie na dwie atrakcyjne strony. Tylny taras wychodzący na las został zadaszony. Wysoka przestrzeń strefy dziennej w środkowym segmencie została wykorzystana na antresolę.

Elewacje od strony południowej i północnej zostały wykończone drewnem. Krótsze elewacje oraz dach pokryty grafitową blachą na rąbek. Zagospodarowanie działki ma wpisać się w górski charakter okolicy przez zastosowanie paproci, traw i elementów kamiennych.

Dom w Beskidach

i

Autor: Tomasz Zakrzewski http://archifolio.pl/

O projekcie

Pracownia: RS+ Robert Skitek http://rsplus.pl/

Inwestor: prywatny

Lokalizacja: Beskidy

Projekt: 2019

Data realizacji: 2023

Powierzchnia: 241,7 m²

Autor: arch. Robert Skitek, arch. Martyna Lenart-Zygmunt

projekt wnętrz: arch. Robert Skitek, arch. Joanna Kujda

Konstrukcja: mgr inż. Marek Manjura

Architektura krajobrazu: - Kurtek landscape design studio – Tomasz Kurtek http://www.kurtek.eu/

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią
Listen on Spreaker. Źródło: Dom ukryty...gdzieś w Beskidach. Kadruje najlepsze widoki