Nowoczesna willa

Dom Oparty o Skarpę: lewitująca bryła z widokiem na las

Usytuowanie budynku na dość stromym zboczu wymusiło zastosowanie niestandardowych rozwiązań. Lewitujące narożniki domu zostały wykonane w konstrukcji wiszącej. Spina je żelbetowa kratownica na poziomie attyki dachu.

Dom Oparty o Skarpę
Autorzy: Wrzeszcz Architekci, Borys Wrzeszcz, Mariusz Wrzeszcz, Jarosław Bajer
Architektura wnętrz: EV Architects, Ewelina Jankowska
Konstrukcja: Pracownia Projektowa Krzysztof Ławniczak
Architektura krajobrazu: Marzena Bąkowska Barwy Ogrodów, Jerzy Kęcel Agrobud
Powierzchnia użytkowa: 320 m²
Powierzchnia terenu: 2400 m²
Realizacja: 2022

Dom Oparty o Skarpę

To najnowsza realizacja biura Wrzeszcz Architekci. Dwukondygnacyjna bryła o powierzchni blisko 320 m2 została wkomponowana w dość strome zbocze, by uzyskać z wnętrza możliwie jak najbardziej atrakcyjny widok na otaczający krajobraz. Zasadnicza część budynku wspiera się na istniejącej skarpie oraz żelbetowej kubaturze kondygnacji -1, gdzie usytuowano garaż, strefę techniczną, pokoje dzieci i przestrzeń sportową z sauną, z której bezpośrednio wychodzi się na ogród. Na poziomie parteru usytuowano z klei salon, jadalnię i kuchnię, które dzięki olbrzymiej przeszklonej ramie otwierają się na okolicę.

Niestandardowe rozwiązania

Oparcie budynku na górce wymusiło niestandardowe rozwiązania. Lewitujące narożniki domu zostały wykonane w konstrukcji wiszącej. Trzyma je żelbetowa kratownica na poziomie attyki dachu – opowiada współautor budynku Borys Wrzeszcz. Zaprojektowaną strukturę podkreśla jeszcze betonowy pas na szczycie i czarna rama okalającą elewację frontową. Pod jeden z wiszących narożników domu wjeżdżają samochody do garażu, drugi z nich unosi się nad ogrodem i podtrzymuje taras zewnętrzny. Całość projektu dopełnia bujna zieleń, zaaranżowana przez Marzenę Bąkowską i Jerzego Kęcela – dodaje architekt.  

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie