Marokańska rezydencja artystki

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Aderrahmen Ezzine

Dom pod Marrakeszem

2016-04-08 17:19

Zamieszkiwany przez artystkę dom jest jednocześnie rezydencją prywatną, galerią sztuki i siedzibą fundacji wspierającej marokańską sztukę kobiet. Obiekt powstał w wyniku połączenia tradycyjnych technik budowlanych i zaawansowanych technologii, będącego podstawą tzw. architektury hybrydowej, tworzonej przez pracownię Bio Philippe Barrière Collective (PB+Co) w północno-zachodniej Afryce.

Podstawą filozofii pracowni Bio Philippe Barrière Collective (PB+Co) jest przekonanie o tym, że architektura może łagodzić skutki współczesnych kryzysów - ocieplenia klimatu czy negatywnych konsekwencji globalizacji. W ciągu ostatnich 30 lat kierowane przez Philippe'a Barrière'a biuro opracowało szereg projektów odnoszących się do problemów suburbanizacji i bezdomności. W ostatnim czasie głównym obszarem działań pracowni stała się północno-zachodnia Afryka. Na podstawie zdobytych tam doświadczeń powstał program tzw. architektury hybrydowej, polegający na wykorzystaniu technologicznych innowacji przy jednoczesnym zastosowaniu pracy rzemieślniczej i tradycyjnych metod budowlanych.

Najnowsza realizacja kolektywu jest wcieleniem tych właśnie zasad. Obiekt zbudowano w pobliżu oliwnego gaju, na wiejskich terenach pod Marrakeszem, skąd rozciągają się widoki na majestatyczne góry Atlas. Program funkcjonalny budynku obejmuje prywatną rezydencję, pawilon zabawowy dla trójki dzieci oraz atelier. W skład kompleksu wchodzi także przestrzeń, która może być wykorzystywana jako galeria oraz siedziba fundacji wspierającej marokańskie artystki.

Forma architektoniczna obiektu wynikła z zastosowania zasad, które sformułowano w programie architektury hybrydowej. Najistotniejszymi czynnikami determinującymi kształt domu są warunki bioklimatyczne oraz chęć ograniczenia kosztów budowy i materiałów. Główną część budynku wzniesiono z cegły suszonej na słońcu. Do podstawowych zalet tego budulca należy zdolność akumulacji ciepła - ściany z cegły pozwalają na wyrównanie różnic temperatur panujących za dnia i w nocy. Zastosowana technika jest ponadto znana od wieków, co umożliwiło zatrudnienie lokalnych budowniczych.

Dach wykonano z trzech warstw membrany ETFE, które pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Wykorzystane tworzywo nie szkodzi środowisku, jest niedrogie i nie ulega uszkodzeniom związanym z działaniem czynników atmosferycznych. Wokół domu wzniesiono lekką metalową ramę, na której wsparto zadaszenie. Na konstrukcji zamocowano także dodatkową barierę ochronną przed słońcem – białą zasłonę z wodoodpornego lnu.