Dom w Karkonoszach dla grupy przyjaciół szukających ucieczki od miejskiego zgiełku

2024-11-21 7:39

Dom weekendowy w Karkonoszach stanął w rozległej dolinie między Grzbietem Lasockim a Kowarskim Grzbietem. To projekt pracowni mar.s architects. Architekci starali się zaprojektować funkcjonalną, nowoczesną przestrzeń, nawiązującą do historycznej zabudowy Karkonoszy. Do wykończenia wnętrz użyto głównie dębowych desek.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Spis treści

  1. Dom wakacyjny w Dolní Malá Úpa
  2. Dom w Karkonoszach z tarasem na zachód
  3. Nowoczesne lukarny, cokół z lokalnych kamieni
  4. 300 mkw. W piwnicy wellness i strefa sportowa
  5. Dom projektu mar.s architects. Zdjęcia 

Dom wakacyjny w Dolní Malá Úpa

Dom wakacyjny w Dolní Malá Úpa w Karkonoszach
Autor: mar.s architects, architekt Martin Šenberger
Współpraca autorska: Václav Kastner
Powierzchnia terenu: 642 m²
Powierzchnia zabudowy: 154 m²
Powierzchnia całkowita: 402 m²
Powierzchnia użytkowa: 292 m²

Dom w Karkonoszach z tarasem na zachód

Dom powstał dla grupy przyjaciół, szukających ucieczki od miejskiego zgiełku w malowniczej okolicy czeskich Karkonoszy. Budynek usytuowano na niewielkim wzniesieniu w miejscowości Dolní Malá Úpa, tuż przy granicy z Polską. W nawiązaniu do miejscowych tradycji, niewielkim tarasem otwiera się na zachód, a do jego wykończenia architekci z biura mar.s architects wykorzystali surowe deski modrzewiowe, które w miarę upływu czasu będą zyskiwać naturalną, srebrnoszarą patynę.

Nowoczesne lukarny, cokół z lokalnych kamieni

Odniesieniem do historycznej zabudowy Karkonoszy jest też efektowny cokół obłożony lokalnymi kamieniami. Dla kontrastu, dwuspadowy dach pokryto aluminiową blachą lakierowaną na czarno. Uwagę zwraca tu para nowoczesnych lukarn: mniejsza, od frontu, w całości wykończona blachą, i większa, doświetlająca sypialnię po drugiej stronie, częściowo obłożona drewnem.

Zobacz też:

Przebudowa starej stodoły w górach

Dom zaprojektowano na rzucie prostokąta. Od zachodu jego przestrzeń powiększa weranda, w centralnej części przesłonięta pionowymi listwami, oraz wspomniany taras wsparty na cienkich stalowych nogach. Warto podkreślić, że budynek, jak inne w sąsiedztwie, nie ma ogrodzenia.

300 mkw. W piwnicy wellness i strefa sportowa

W środku, na powierzchni blisko 300 m², rozplanowano funkcjonalną przestrzeń do życia i pracy. Parter mieści rozległa strefę dzienną z kuchnią i niewielką toaletą, piętro – sypialnie, pokoje do pracy i główną łazienkę, a piwnica – domowe wellness i strefę sportową. Do wykończenia wnętrz użyto głównie dębowych desek. Z tego drewna powstała też część mebli według autorskiego projektu biura mar.s architects. Całość uzupełniają starannie dobrane dodatki, w tym efektowne, ręcznie formowane lampy czeskich marek Bomma i Brokis.

Dom projektu mar.s architects. Zdjęcia 

Architektura Murator Google News
Autor:
Zbigniew Maćków. Robi się gęsto
Dlaczego Zbigniew Maćków wydziela ze swojej pracowni laboratorium GĘSTO i z architekta zmienia się w dewelopera mającego ambicję budować tanie mieszkania na wynajem w centrach miast? Jak chce odnieść sukces? I w jaki sposób ten sukces ma pomóc w rozwiązaniu kilku ważnych wyzwań stojących przed architekturą? Zaprasza Artur Celiński
Architektura-murator. Podcast 30/30