Architektura MuratorRealizacjeDom wakacyjny nad jeziorem Czorsztyńskim

Dom wakacyjny nad jeziorem Czorsztyńskim

Zlokalizowany w południowej Polsce dom letniskowy jest przykładem współczesnego ujęcia lokalnych tradycji architektonicznych. Obiekt powstał według projektu HOLA Design Group.

Dom wakacyjny nad jeziorem Czorsztyńskim
Fot. materiały prasowe grupy projektowej HOLA

Budynek wzniesiono w malowniczym krajobrazie nad brzegiem sztucznego zbiornika wodnego w południowej Polsce. Z położonej na skarpie działki roztacza się widok na jezioro i dwa średniowieczne zamki. O lokalizacji domu oraz dyspozycji wnętrz zdecydowało dążenie do jak najlepszego wyeksponowania otoczenia. Ściana domu od strony jeziora jest całkowicie przeszklona, a dwa przesuwne okna pozwalają na jej częściowe otwarcie, by połączyć wnętrze z tarasem.

Bryła domu kształtem, kolorystyką i użytymi materiałami nawiązuje do tradycyjnej zabudowy pasterskiej. Inspiracje architekci znaleźli w bezpośrednim otoczeniu – tuż obok mieści się skansen z budynkami z XIX wieku, które zostały przeniesione z dna tworzonego jeziora. Choć budynek nawiązuje do tych tradycji, wyróżnia go nowoczesna forma. Charakterystyczny dach i ściana frontowa pokryte zostały wiórem osikowym, który płynnie przechodzi z dachu na ścianę. Woda spływa w czasie deszczu po domu do samej ziemi bez użycia rynien.

Wnętrze domu mieści kuchnię z jadalnią, dwie łazienki oraz garderobę na parterze, dwa pokoje dziecinne i sypialnię na poddaszu oraz pokój gościnny, pomieszczenie techniczne i toaletę w piwnicy. Wszystkie pomieszczenia mają ogrzewaną posadzkę pomalowaną farbą do betonu. Sufity i ściany wyłożono drewnianymi, postarzonymi ręcznie deskami. W salonie uwagę zwracają dwie wykonane na zamówienie lampy, a w kuchni wycięty w stalowej płycie znak kwiatu życia – występujący lokalnie motyw ludowy.

Projekt i realizacja: HOLA grupa projektowa - www.hola-design.com / www.hola-design.pl / www.exterio.pl

V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Poznaliśmy wyniki krajowych eliminacji na międzynarodową wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Reprezentować będą nas realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.