Architektura MuratorRealizacjeDom wakacyjny nad jeziorem Czorsztyńskim

Dom wakacyjny nad jeziorem Czorsztyńskim

Zlokalizowany w południowej Polsce dom letniskowy jest przykładem współczesnego ujęcia lokalnych tradycji architektonicznych. Obiekt powstał według projektu HOLA Design Group.

Dom wakacyjny nad jeziorem Czorsztyńskim
Fot. materiały prasowe grupy projektowej HOLA

Budynek wzniesiono w malowniczym krajobrazie nad brzegiem sztucznego zbiornika wodnego w południowej Polsce. Z położonej na skarpie działki roztacza się widok na jezioro i dwa średniowieczne zamki. O lokalizacji domu oraz dyspozycji wnętrz zdecydowało dążenie do jak najlepszego wyeksponowania otoczenia. Ściana domu od strony jeziora jest całkowicie przeszklona, a dwa przesuwne okna pozwalają na jej częściowe otwarcie, by połączyć wnętrze z tarasem.

Bryła domu kształtem, kolorystyką i użytymi materiałami nawiązuje do tradycyjnej zabudowy pasterskiej. Inspiracje architekci znaleźli w bezpośrednim otoczeniu – tuż obok mieści się skansen z budynkami z XIX wieku, które zostały przeniesione z dna tworzonego jeziora. Choć budynek nawiązuje do tych tradycji, wyróżnia go nowoczesna forma. Charakterystyczny dach i ściana frontowa pokryte zostały wiórem osikowym, który płynnie przechodzi z dachu na ścianę. Woda spływa w czasie deszczu po domu do samej ziemi bez użycia rynien.

Wnętrze domu mieści kuchnię z jadalnią, dwie łazienki oraz garderobę na parterze, dwa pokoje dziecinne i sypialnię na poddaszu oraz pokój gościnny, pomieszczenie techniczne i toaletę w piwnicy. Wszystkie pomieszczenia mają ogrzewaną posadzkę pomalowaną farbą do betonu. Sufity i ściany wyłożono drewnianymi, postarzonymi ręcznie deskami. W salonie uwagę zwracają dwie wykonane na zamówienie lampy, a w kuchni wycięty w stalowej płycie znak kwiatu życia – występujący lokalnie motyw ludowy.

Projekt i realizacja: HOLA grupa projektowa - www.hola-design.com / www.hola-design.pl / www.exterio.pl

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Dom (nie)powtarzalny na Śląsku W malowniczym otoczeniu jednej ze śląskich wsi stanął Dom (nie)powtarzalny. To najnowsza realizacja Archistudia Studniarek + Pilinkiewicz.
Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom Graniczny w Rybniku według pracowni Toprojekt Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Honay House w Dursztynie koło Nowego Targu Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
Dom w parku Cietrzewia w Warszawie W willowej okolicy na warszawskich Włochach stanął nowy dom jednorodzinny według projektu pracowni Kruszewski Architekci. Prosta, powściągliwa bryła kadruje widoki na pobliski park z zespołem malowniczych stawów.