Architektura MuratorRealizacjeDom wakacyjny nad jeziorem Czorsztyńskim

Dom wakacyjny nad jeziorem Czorsztyńskim

Zlokalizowany w południowej Polsce dom letniskowy jest przykładem współczesnego ujęcia lokalnych tradycji architektonicznych. Obiekt powstał według projektu HOLA Design Group.

Dom wakacyjny nad jeziorem Czorsztyńskim
Fot. materiały prasowe grupy projektowej HOLA

Budynek wzniesiono w malowniczym krajobrazie nad brzegiem sztucznego zbiornika wodnego w południowej Polsce. Z położonej na skarpie działki roztacza się widok na jezioro i dwa średniowieczne zamki. O lokalizacji domu oraz dyspozycji wnętrz zdecydowało dążenie do jak najlepszego wyeksponowania otoczenia. Ściana domu od strony jeziora jest całkowicie przeszklona, a dwa przesuwne okna pozwalają na jej częściowe otwarcie, by połączyć wnętrze z tarasem.

Bryła domu kształtem, kolorystyką i użytymi materiałami nawiązuje do tradycyjnej zabudowy pasterskiej. Inspiracje architekci znaleźli w bezpośrednim otoczeniu – tuż obok mieści się skansen z budynkami z XIX wieku, które zostały przeniesione z dna tworzonego jeziora. Choć budynek nawiązuje do tych tradycji, wyróżnia go nowoczesna forma. Charakterystyczny dach i ściana frontowa pokryte zostały wiórem osikowym, który płynnie przechodzi z dachu na ścianę. Woda spływa w czasie deszczu po domu do samej ziemi bez użycia rynien.

Wnętrze domu mieści kuchnię z jadalnią, dwie łazienki oraz garderobę na parterze, dwa pokoje dziecinne i sypialnię na poddaszu oraz pokój gościnny, pomieszczenie techniczne i toaletę w piwnicy. Wszystkie pomieszczenia mają ogrzewaną posadzkę pomalowaną farbą do betonu. Sufity i ściany wyłożono drewnianymi, postarzonymi ręcznie deskami. W salonie uwagę zwracają dwie wykonane na zamówienie lampy, a w kuchni wycięty w stalowej płycie znak kwiatu życia – występujący lokalnie motyw ludowy.

Projekt i realizacja: HOLA grupa projektowa - www.hola-design.com / www.hola-design.pl / www.exterio.pl

Architektura i Krajobraz. Geneza Czarnej Skały Dom powiązany z krajobrazem i nawiązujący do widocznych na horyzoncie gór. Ta myśl stała się kluczem do projektu i podstawową klamrą spinającą planowaną kompozycję przestrzeni – o koncepcji domu Czarna Skała piszą Adam Zwierzyński, Anna Porębska z MUS Architects.
Dom w Istebnej projektu holenderskiego biura Blueroom Nawiązując do tradycyjnej architektury Śląskiego Cieszyńskiego, holenderscy architekci zaprojektowali niewielki dom wypoczynkowy, który może służyć zarówno właścicielom, jak i turystom. Veranda Villa, jak wskazuje nazwa, dysponuje rozległym tarasem, którego powierzchnia przekracza powierzchnię budynku.
Dom w Lesie projektu 081 architekci W malowniczych Klementowicach nieopodal Puław stanął niewielki dom dla trzyosobowej rodziny. Projektanci z lubelskiej pracowni 081 architekci wkomponowali obiekt między rosnące na działce drzewa, co pozwoliło zapewnić mieszkańcom intymność i zrezygnować z budowy trwałych i wysokich ogrodzeń.
Dom w Będzinie Budynek jest zmaterializowaniem filozofii życiowej inwestorów – wielkość, forma i standard wnętrz wynikają z przekonania, że dom ma być funkcjonalnym środkiem do życia, a nie jego celem. To niezamierzony manifest przeciw nadmiernej konsumpcji.
Willa Benissa nad morzem Śródziemnym według projektu Q2Studio z Wrocławia Wrocławska pracownia architektoniczna Q2Studio zaprojektowała minimalistyczną willę, która powstanie w hiszpańskim miasteczku Benissa nad Morzem Śródziemnym.
CWA House – dom jednorodzinny na Mazowszu Jedna z najnowszych realizacji pracowni Beczak & Beczak Architekci to dom jednorodzinny o nieregularnej bryle i niesymetrycznym dachu. Ta nietypowa forma podąża jednak dokładnie za funkcją budynku.