Dom wypoczynkowy / Ślesin

i

Autor: Archiwum Architektury Widok od strony wjazdu. Dzięki ukształtowaniu terenu budynek od frontu sprawia wrażenie niewielkiego. Na pierwszym planie zlokalizowana jest część gospodarcza; fot. Rafał Tomczyk

Dom wypoczynkowy / Ślesin

2020-10-29 17:38

Budynek powstał na pięciohektarowej działce w ramach przebudowy dawnego ośrodka kempingowego kopalni węgla kamiennego. O realizacji biur PUiA Marek Solnica i Design Lab Group pisze Katarzyna Gucałło.

Nazwa obiektuOśrodek wypoczynkowy Lornetka
Adres obiektuŚlesin, ul. Kościelna 98
AutorzyPUiA Marek Solnica, Design Lab Group, architekci Marek Solnica, Karolina Taczalska, Maciej Taczalski
Współpraca autorskaarchitekci Ewa Basny, Sebastian Zieliński, Łukasz Wawrzyniak
Architektura wnętrzarchitekci Benita Pożoga-Grzesik, Grzegorz Grzesik, Monika Łukowska
KonstrukcjaBPiUI FILAR, Wojciech Kamiński
Generalny wykonawcaInvesthol
InwestorInvesthol
Powierzchnia terenu20522.0 m²
Powierzchnia zabudowy836.0 m²
Powierzchnia użytkowa1573.0 m²
Powierzchnia całkowita1900.0 m²
Kubatura8743.0 m³
Projekt2014
Data realizacji (koniec)2019

Okolice Konina bogate są w jeziora polodowcowe, rzeki, kanały i lasy. W Ślesinie rozciągniętym wzdłuż brzegów jezior Ślesińskiego i Mikorzyńskiego przez lata funkcjonował ośrodek wypoczynkowy Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Pięciohektarowa działka otoczona drzewami, opadająca w kierunku wody, oferowała drewniane domki i pole namiotowe. Atrakcje zapewniały plaża rozłożona na stoku z południową ekspozycją, pomosty i hangar ze sprzętami wodnymi. Nowi właściciele zachwyceni widokiem rozciągającym się z górnej części działki postanowili uzupełnić infrastrukturę ośrodka o kameralny budynek domu wypoczynkowego, a hangar zastąpić nowoczesnym obiektem o zbliżonej funkcji.

Czytaj też: Inny punkt widzenia: architektura czasu wolnego |

Projekt zrodził się ze współpracy Pracowni Urbanistyki i Architektury Marka Solnicy i Design Lab Group z Łodzi. Architektom udało się do tego stopnia wyczuć intencje inwestora, że zrealizowane obiekty niewiele odbiegają od wstępnych szkiców koncepcyjnych. Aranżacją wnętrz zajęli się Pracownia Projektowa Pożoga – Grzesik oraz Monika Łukowska. W części wejściowej budynek domu wypoczynkowego wznosi się dwie kondygnacje ponad poziom podjazdu. Podział funkcji podkreślają kompozycje bryłowe i rozwiązania materiałowe. Po obu stronach przeszklonej zarówno od strony wejścia, jak i tarasu recepcji znajdują się garaże obłożone płytami z piaskowca. Z wycofanymi ścianami z płyt Prodema zlicowano bramy wjazdowe. Na garażach i recepcji opiera się wykończone białym tynkiem piętro z pokojami hotelowymi oraz ukrytymi za żaluzjami urządzeniami technicznymi.

KUP DOSTĘP