Architektura MuratorRealizacjeDrink_bar w Wolsztynie – miejsce spotkań z efektem WOW

Drink_bar w Wolsztynie – miejsce spotkań z efektem WOW

Goście centrum sportowo-rekreacyjnego Fala Park w Wolsztynie mogą od tego roku korzystać z nowego drink-baru. Oczekiwany przez inwestora klubowy klimat architekci osiągnęli, wieszając na ścianach i suficie kompozycje łańcuchów w kolorze zgaszonego złota.

Drink_bar w Wolsztynie – miejsce spotkań z efektem WOW
Drink_bar w Wolsztynie, proj. PL.architekci; fot. Nate Cook
Fala Park drink-bar Wolsztyn, ul. Poznańska 1
AutorzyPL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka – Bajon, współpraca: Joanna Sypniewska, Bartosz Stanek
InwestorFala Park
Powierzchnia użytkowa220.0 m²
Projekt (data)2020
Data realizacji (koniec)2021

Przestrzeń Drink_baru centrum sportowo-rekreacyjnego Fala Park w Wolsztynie zaaranżował zespół poznańskiej pracowni PL.architekci, która blisko dekadę temu zaprojektowała również sam budynek. Dwukondygnacyjny obiekt, z kortem do tenisa na dachu, położony jest nad brzegiem Jeziora Wolsztyńskiego, przy zabytkowym  parku w północnej części miasta. Wszystkie niestandardowe rozwiązania funkcjonalne i materiałowe wynikają tu z ograniczonego budżetu – pisała na naszych łamach o realizacji Agata Woźniczka („A-m” 01/2013).

Czytaj też: Dom weselny Lubaszka pracowni MEEKO Architekci |

Przeszklona część elewacji została obłożona stalowymi okiennicami wypełnionymi siatką gięto-ciągnioną, zwykle zarezerwowaną dla architektury przemysłowej. Nie tylko zapobiega ona przegrzaniu budynku, ale nadaje też lekkości dość przysadzistej bryle. Natomiast fasadę pełną otynkowano, wykorzystując wzór pasów w różnych odcieniach szarości, co ma nawiązywać do pionowych podziałów okiennic. Pełnowymiarowy kort tenisowy obok budynku niepotrzebnie odgradzałby go od otoczenia, dlatego zdecydowano, by powstał na dachu. Dzięki temu od strony jeziora udało się urządzić atrakcyjną, ogólnodostępną przestrzeń. Ścieżki meandrujące między zielonymi, sztucznie ukształtowanymi pagórkami prowadzą w kierunku tarasu, na który latem wystawiane są restauracyjne stoliki – czytamy w artykule.

Zespół Fala Park szybko stał się jedną z głównych tego typu atrakcji w Wolsztynie, popularną nie tylko wśród amatorów sportów, ale też całych rodzin: na terenie ośrodka działa bowiem specjalny plac zabaw, wypożyczalnia sprzętów wodnych i rowerów. Po latach funkcjonowania obiektu inwestorzy zdecydowali się wzbogacić ofertę o drink-bar. Tym razem poprosili architektów o efektowną aranżację, dzięki której przestrzeń zyskałaby elegancki, klubowy charakter.

Fala Park: drink-bar z połyskiem

Nie lubimy epatować dekoracjami, nadmiarem elementów. Lubimy za to, gdy główna idea projektu jest bardzo czytelna, dlatego wystrój oparliśmy na kompozycji łańcuszków w kolorze zgaszonego złota – tłumaczy Bartłomiej Bajon, właściciel PL.architekci. Instalacje, przywodzące na myśl żyrandole bądź połyskujące kotary, zostały delikatnie podświetlone i rozmieszczone tak, by tworzyć kilka osobnych stref. Wprawione w ruch, dodają wnętrzu pożądanego blasku i refleksów. Jednocześnie na suficie łańcuszki maskują całą technologię wentylacyjną i klimatyzacyjną – dodaje architekt. Aby wzmocnić efekt połysku, ściany pomalowano farbą z chipsową posypką i polakierowano. Z miękkimi liniami metalicznych zasłon kontrastuje usytuowany centralnie bar, oddzielający zaplecze od głównej sali. Do jego wykończenia autorzy wykorzystali siatkę cięto-ciągnioną w kolorze miedzianozłotym. Całość dopełniają proste pufy i fotele w odcieniu żółtego i morskiej zieleni.

Autor: Piotr Prus
Projekt WYWIAD: Jacek Tryc Prezentujemy najnowszy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt Wywiad”. Tym razem głównym bohaterem materiału jest architekt Jacek Tryc.
Wnętrze domu w Katowicach projektu biura 8486 W projekcie wnętrza architekci połączyli elementy na pozór do siebie nie pasujące, tworząc niepowtarzalną kompozycję materiałów, kolorów oraz form. Realizacja zdobyła nagrodę za najlepszy projekt wnętrzarski w tegorocznym konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego.
Seafood Station Restaurant & Oyster Bar w Warszawie projektu pracowni Sikora Wnętrza Inspiracją dla dwupiętrowej restauracji Seafood Station w Warszawie były targi rybne z różnych zakątków świata. Projekt aranżacji wnętrza opracował architekt Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza.
Nowy numer „Architekta Wnętrz” do pobrania W bieżącym wydaniu „Architekta Wnętrz” poszukujemy m.in. tworzyw będących alternatywą dla plastiku, a na przykładzie nowo powstałych przestrzeni kawiarnianych omawiamy współczesne modele projektowania.
NINE's. Restaurant & Sports Bar: lokal Roberta Lewandowskiego w Browarach Warszawskich Na początku października w Browarach Warszawskich otwarto NINE's. Restaurant & Sports Bar: nowy koncept gastronomiczny należący do Roberta Lewandowskiego i jego wspólników. Projekt wnętrza opracowało Studio 370.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.