Architektura MuratorRealizacjeDrink_bar w Wolsztynie – miejsce spotkań z efektem WOW

Drink_bar w Wolsztynie – miejsce spotkań z efektem WOW

Goście centrum sportowo-rekreacyjnego Fala Park w Wolsztynie mogą od tego roku korzystać z nowego drink-baru. Oczekiwany przez inwestora klubowy klimat architekci osiągnęli, wieszając na ścianach i suficie kompozycje łańcuchów w kolorze zgaszonego złota.

Drink_bar w Wolsztynie – miejsce spotkań z efektem WOW
Drink_bar w Wolsztynie, proj. PL.architekci; fot. Nate Cook
Fala Park drink-bar Wolsztyn, ul. Poznańska 1
AutorzyPL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka – Bajon, współpraca: Joanna Sypniewska, Bartosz Stanek
InwestorFala Park
Powierzchnia użytkowa220.0 m²
Projekt2020
Data realizacji (koniec)2021

Przestrzeń Drink_baru centrum sportowo-rekreacyjnego Fala Park w Wolsztynie zaaranżował zespół poznańskiej pracowni PL.architekci, która blisko dekadę temu zaprojektowała również sam budynek. Dwukondygnacyjny obiekt, z kortem do tenisa na dachu, położony jest nad brzegiem Jeziora Wolsztyńskiego, przy zabytkowym  parku w północnej części miasta. Wszystkie niestandardowe rozwiązania funkcjonalne i materiałowe wynikają tu z ograniczonego budżetu – pisała na naszych łamach o realizacji Agata Woźniczka („A-m” 01/2013).

Czytaj też: Dom weselny Lubaszka pracowni MEEKO Architekci |

Przeszklona część elewacji została obłożona stalowymi okiennicami wypełnionymi siatką gięto-ciągnioną, zwykle zarezerwowaną dla architektury przemysłowej. Nie tylko zapobiega ona przegrzaniu budynku, ale nadaje też lekkości dość przysadzistej bryle. Natomiast fasadę pełną otynkowano, wykorzystując wzór pasów w różnych odcieniach szarości, co ma nawiązywać do pionowych podziałów okiennic. Pełnowymiarowy kort tenisowy obok budynku niepotrzebnie odgradzałby go od otoczenia, dlatego zdecydowano, by powstał na dachu. Dzięki temu od strony jeziora udało się urządzić atrakcyjną, ogólnodostępną przestrzeń. Ścieżki meandrujące między zielonymi, sztucznie ukształtowanymi pagórkami prowadzą w kierunku tarasu, na który latem wystawiane są restauracyjne stoliki – czytamy w artykule.

Zespół Fala Park szybko stał się jedną z głównych tego typu atrakcji w Wolsztynie, popularną nie tylko wśród amatorów sportów, ale też całych rodzin: na terenie ośrodka działa bowiem specjalny plac zabaw, wypożyczalnia sprzętów wodnych i rowerów. Po latach funkcjonowania obiektu inwestorzy zdecydowali się wzbogacić ofertę o drink-bar. Tym razem poprosili architektów o efektowną aranżację, dzięki której przestrzeń zyskałaby elegancki, klubowy charakter.

Fala Park: drink-bar z połyskiem

Nie lubimy epatować dekoracjami, nadmiarem elementów. Lubimy za to, gdy główna idea projektu jest bardzo czytelna, dlatego wystrój oparliśmy na kompozycji łańcuszków w kolorze zgaszonego złota – tłumaczy Bartłomiej Bajon, właściciel PL.architekci. Instalacje, przywodzące na myśl żyrandole bądź połyskujące kotary, zostały delikatnie podświetlone i rozmieszczone tak, by tworzyć kilka osobnych stref. Wprawione w ruch, dodają wnętrzu pożądanego blasku i refleksów. Jednocześnie na suficie łańcuszki maskują całą technologię wentylacyjną i klimatyzacyjną – dodaje architekt. Aby wzmocnić efekt połysku, ściany pomalowano farbą z chipsową posypką i polakierowano. Z miękkimi liniami metalicznych zasłon kontrastuje usytuowany centralnie bar, oddzielający zaplecze od głównej sali. Do jego wykończenia autorzy wykorzystali siatkę cięto-ciągnioną w kolorze miedzianozłotym. Całość dopełniają proste pufy i fotele w odcieniu żółtego i morskiej zieleni.

Autor: Piotr Prus
Architekt Wnętrz – pobierz nowe wydanie! W najnowszym wydaniu magazynu „Architekt Wnętrz” m.in. prezentacja niecodziennej adaptacji XIV-wiecznego kościoła w Gironelli, rozmowa z projektantką Mają Ganszyniec, trendy w projektowaniu przestrzeni komercyjnych.
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Wnętrze Roku SAW 2022: startuje II edycja konkursu na najlepsze projekty wnętrzarskie Rusza II edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Jurorzy wyłonią najlepsze wnętrza prywatne i publiczne z lat 2019-2022. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym konkursu.
Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli podejmuje się decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk. Prezentujemy nowy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt WYWIAD”. Tym razem bohaterem materiału jest architekt Roland Stańczyk, założyciel pracowni RS Studio Projektowe.
Pierogarnia Syrena Irena: nowa realizacja biura Projekt Praga Syrena Irena to nowy warszawski lokal z pierogami i... wódką. Ton eklektycznym wnętrzom nadają minimalistyczne grafiki od Mamastudio. Ta nawiązująca do stylistyki lat 60. identyfikacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni Projekt Praga.
Mieszkanie Kos w Poznaniu: apartament z przestrzenią do pracy Apartament zlokalizowany na trzecim piętrze budynku w centrum Poznania powstał w wyniku połączenia dwóch mieszkań. Projekt zakładał zaprojektowanie wnętrza w taki sposób, by możliwe było połączenie funkcji mieszkalnej z przestrzenią do pracy.