Ekologiczny żłobek w Karczewie od grupy EKOINBUD. Powstał z drewnianych prefabrykatów

2024-10-23 13:25

W Karczewie, w powiecie otwockim, grupa EKOINBUD oddała do użytku kolejną inwestycję oświatową przeznaczoną dla najmłodszych. Budowa nowego żłobka, dzięki zastosowaniu prefabrykowanych modułów drewnianych, została ukończona w ciągu zaledwie 6 miesięcy, co po raz kolejny potwierdza efektywność tej technologii w segmencie budynków użyteczności publicznej.

Architektura w drodze: Pszczyńskie Centrum Kultury

Spis treści

  1. Żłobek z prefabrykatów drewnianych w Karczewie gotowy
  2. Jakie rozwiązania proekologiczne zastosowano w inwestycji grupy EKOINBUD?

Żłobek z prefabrykatów drewnianych w Karczewie gotowy

Za kompleksową realizację inwestycji odpowiedzialna była grupa EKOINBUD – począwszy od etapu projektowego, poprzez realizację, aż po uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Projekt, poza budynkiem żłobka wraz z instalacjami wewnętrznymi, obejmował również zagospodarowanie okolicznego terenu, przygotowanie instalacji zewnętrznych, dróg dojazdowych oraz miejsc parkingowych.

Elegancki parterowy budynek ma powierzchnię użytkową blisko 500 m kw. W środku łącznie znalazło się 25 pomieszczeń, w tym cztery duże sale żłobkowe wyposażone w klimatyzację, dwa gabinety do prowadzenia zajęć specjalistycznych oraz zespół kuchni cateringowej, a także pomieszczenia sanitarne, administracyjne, techniczne i pomocnicze.

– Budynek został zaprojektowany w technologii prefabrykowanych modułów w konstrukcji drewnianej – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu grupy EKOINBUD. Zastosowana technologia w znacznym stopniu skróciła czas wznoszenia konstrukcji budynku. Dodatkowo technologia ta ogranicza zastosowanie tzw. prac mokrych, co znaczenie ułatwia prowadzenie robót. Nieznacznym utrudnieniem był fakt, że realizacja inwestycji odbywała się w okresie zimowym, jednak wszystkie prace ziemne, zgodnie z harmonogramem, zostały wykonane odpowiednio wcześniej, co wyeliminowało jakiekolwiek komplikacje czy opóźnienia.

Jakie rozwiązania proekologiczne zastosowano w inwestycji grupy EKOINBUD?

Jak informuje grupa EKOINBUD, proekologiczność tej inwestycji przejawia się przede wszystkim w zastosowanych materiałach: drewna jako materiału do budowy ścian oraz wełny drzewnej w roli izolacji ścian i stropu. Nie zabrakło też jednak instalacji fotowoltaicznej na budynku (o mocy 10 kWp).

Zwrócono także uwagę na kwestię efektywności energetycznej. Zastosowano następujące rozwiązania:

  • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła,
  • przegrody zewnętrzne o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej,
  • ogrzewanie podłogowe.

Dodatkowo budynek osadzono w zieleni. Inwestycję wkomponowano w drzewostan na działce, a do tego powstały nowe tereny z zielenią niską. Inwestor stworzył nowy układ drogowy z miejscami postojowymi, a także układ pieszy z elementami małej architektury (ławkami, koszami, stojakami na rowery).

Listen to "Porębska i Celiński: Czas Nowych Wyzwań" on Spreaker.
Architektura Murator Google News
Autor: