Architektura MuratorRealizacjeEkonomia i szczerość: nowy szeregowiec pod Poznaniem od Miłych Młodych Ludzi

Ekonomia i szczerość: nowy szeregowiec pod Poznaniem od Miłych Młodych Ludzi

Oddano do użytku pierwszy z czterech szeregowców nowego osiedla w Stęszewie pod Poznaniem. Budynek w tak zwanym standardzie deweloperskim plus zaprojektował zespół Miłych Młodych Ludzi.

Ekonomia i szczerość: nowy szeregowiec pod Poznaniem od Miłych Młodych Ludzi
Szeregowiec w Stęszewie pod Poznaniem, proj. Mili Młodzi Ludzie; fot. Pion Studio
Budynek szeregowyStęszew, ul. Polna 12
AutorzyMML Architekci, architekci Lech Moczulski, Przemysław Nowak, Magdalena Stachowiak, Beata Macieja
Powierzchnia użytkowa395.0 m²
Data realizacji (koniec)2020

Szeregowiec stanął przy ul. Polnej w malowniczym Stęszewie pod Poznaniem. Dwukondygnacyjny budynek składa się z czterech segmentów mieszkalnych. Każdy o powierzchni ponad 100 m² dysponuje własnym tarasem i ogrodem. Docelowo powstać mają jeszcze trzy podobne obiekty, a także wspólny dla całego założenia niewielki ogród deszczowy. Projekt osiedla opracował zespół Miłych Młodych Ludzi (MML Architekci).   

Pierwszy z budynków daje przedsmak tego, jak mogą wyglądać pozostałe. To prosta, sześcienna bryła, pokryta białym tynkiem. Charakter nadają jej wysublimowane detale, jak ryflowanej attyki, kamienne wykończenia nad drzwiami oraz różowe opierzenia. Z powodu ograniczeń planu miejscowego, zdecydowaliśmy się na postawienie dwukondygnacyjnego budynku z wysokością maksymalnie dopuszczalną. Dzięki temu zamiast trzech niskich kondygnacji mamy dwie wysokie i przestronne. Na piętrze zmieściła się jeszcze wygodna antresola – tłumaczy Lech Moczulski, współprowadzący biuro Mili Młodzi Ludzie.

Wnętrza doskonale korespondują z surowym zewnętrzem. Założeniem projektu było stworzenie lokali w standardzie deweloperskim plus. Niewielkimi nakładami podniesiono typowe rozwiązania deweloperskie do standardu użytkowego – immanentne elementy budynku zostały wyeksponowane i nabrały walorów dekoracyjności. Stąd beton polerowany na podłodze, odkryte płyty smart na suficie, stalowe podciągi w naturalnym wykończeniu, porotherm murowany z większą starannością niż gdyby miał być schowany pod tynkiem. Tak powstały wnętrza techniczne w charakterze. Klient niezainteresowany takim wyrazem wnętrz może oczywiście aranżację zrobić po swojemu – dodaje współwłaściciel biura Przemysław Nowak.  

Na parterze każdego segmentu architekci rozplanowali duży salon z wyjściem na taras, pokaźną kuchnię oraz łazienkę, w której ukryty został piecyk. Piętro jest prywatną przestrzenią mieszkańców. Tu znalazła się główna łazienka oraz sypialnie. Budynek jest zaprojektowany tak, by mógł się dopasować do przyszłego nabywcy. Piętro ma sześć proponowanych możliwych układów funkcjonalnych – klient może wybrać wariant najbardziej odpowiadający jego potrzebom, od jednej do nawet czterech sypialni na piętrze. Parter również ma kilka możliwości do wyboru – przy zmianie układu kuchni może zmieścić również wygodny gabinet z widokiem na podjazd – wyjaśnia Nowak.

Ekonomia i szczerość: nowy szeregowiec pod Poznaniem od Miłych Młodych Ludzi
Szeregowiec w Stęszewie pod Poznaniem, proj. Mili Młodzi Ludzie; fot. Pion Studio
Autor: Piotr Prus
Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczyna realizację osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Zespół, który ma wyróżniać się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych, zaprojektowały młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny Przy alei Lotników na warszawskim Mokotowie powstanie nowy apartamentowiec. Kameralny obiekt o uskokowej bryle na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec” zaprojektowało biuro 4am Architekci.
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie Rozpoczęła się realizacja osiedla Łopuszańska 47 na warszawskich Włochach. Zespół według projektu biura HRA Architekci docelowo zaoferuje 500 mieszkań.
Osiedle Vola w Warszawie U zbiegu Studziennej i Jana Kazimierza na warszawskiej Woli powstanie nowy apartamentowiec według projektu Archiplan Studio. Inwestycję pod nazwą Osiedle Vola realizuje firma RONSON Development.
Osiedle Kwiatów Polskich w Warszawie projektu rmk.a W warszawskim Wawrze powstaje kameralne osiedle Kwiatów Polskich. Projekt 12 domów w zabudowie bliźniaczej opracowało biuro rmk.a Roderyk Milik Architektura.
Z archiwum „Architektury”: osiedla warszawskie W cyklu Z archiwum przypominamy publikację „Osiedla warszawskie”, która ukazała się w „Architekturze” nr 4/1976 i zawierała omówienie realizacji w kliku stołecznych dzielnicach, m.in. na Bródnie, Stegnach, Służewiu, Chomiczówce, Targówku, Gocławiu. O współczesny komentarz do tego materiału poprosiliśmy Janusza Korzenia.