Architektura MuratorRealizacjeFence house - dom jednorodzinny pod Poznaniem

Fence house - dom jednorodzinny pod Poznaniem

Zamknięty od strony ulicy, od strony ogrodu dom otwiera się na zielone otoczenie. Charakterystyczna bryła powstała w wyniku wyraźnego funkcjonalnego podziału na strefy rodziców i dzieci. Projekt opracowała pracownia mode:lina.

Fence house - dom jednorodzinny pod Poznaniem
Fot. Marcin Ratajczak (www.pfmarcinratajczak.fott.pl)
Poznań
Autorzymode:lina™
Zespół projektowyPaweł Garus, Jerzy Woźniak, Kinga Kin
Powierzchnia:290 m²

Fence House to dom jednorodzinny o powierzchni 290 m2, który stanął w podpoznańskim Borówcu. Tworzą go dwie bryły ze spadzistym dachem oraz asymetryczna kostka, w której mieści się garaż. Nazwa budynku pochodzi od różnych rodzajów ogrodzeń, które mają zapewnić mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Od strony ulicy zaprojektowano jedynie niewielkie okna, chroniące domowników przez hałasem. Widoczne dla wszystkich zamknięte płaszczyzny skontrastowano z elewacją od strony ogrodu, otwierającą się na otoczenie dużymi przeszkleniami. W wykończeniu dominują surowe i ciemne materiały – cegła, beton i blacha w odcieniach szarości.

Kształt budynku podyktowany został przez jego funkcję. Domownicy, czyli rodzice i dwójka dzieci, chcieli mieszkać niezależnie – stąd pomysł na podzielenie go na dwie części. Oddzielne strefy na piętrze pozwalają dorosłym cieszyć się spokojem, a dzieciom szaleć do woli we własnym „domku” – wyjaśniają architekci z pracowni mode:lina.

Częścią współdzieloną przez wszystkich mieszkańców jest parter budynku. Składa się ona z wysuniętej w głąb ogrodu kuchni oraz wysokiego aż do poddasza, obszernego salon z antresolą, gdzie zlokalizowano bibliotekę. Proste, drewniane regały na książki zostały zbudowane ze starych belek stropowych jednej z poznańskich kamienic. Nietypowym elementem wnętrza jest przeszklona nisza, w której umieszczono kolekcjonerski samochód właściciela domu. Dzięki dużym oknom, zwrócona w stronę ogrodu strefa dzienna, zapewnia widok otaczającą zieleń.

Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!