Architektura MuratorRealizacjeGood Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków

Good Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków

Good Spot to pierwsza sieć mobilnych hoteli w naszym kraju. Funkcjonalne pokoje powstają w wyniku adaptacji wycofanych z rynku naczep chłodniczych, a za całym projektem stoi młode biuro architektoniczne Znamy się.

Good Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków
Mobilny hotel Good Spot, proj. biuro architektoniczne Znamy się; fot. Znamy się, Izabela Retka
Mobilny hotel Good Spot
AutorzyZnamy się
InwestorGood Spot
Powierzchnia użytkowa30.0 m²
Data realizacji (koniec)2021

Pomysł zrodził się podczas wyprawy kitesurfingowej na Helu, gdzie kluczowe jest podążanie za dobrym wiatrem. A co by było, gdyby pokój hotelowy mógł się przemieszczać? Gdyby mógł zatrzymywać się w miejscach oferujących najlepsze warunki i bliskość natury? – tak o swoim pomyśle pisze Good Spot, czyli pierwsza sieć mobilnych hoteli w Polsce, którą tworzą pasjonaci i eksperci z branży turystycznej Przemysław Kwiatkowski, Roman Sokołowski i Paweł Kołtunowicz. We współpracy z biurem architektonicznym Znamy się powstają już pierwszy mobilne apartamenty. Do ich budowy wykorzystane zostały wycofane z rynku naczepy chłodnicze typu izoterma. To naczepy ciężarówek, które znamy z polskich dróg. Dotychczas służyły przewozowi żywności, więc mają odpowiednie właściwości do utrzymywania temperatury we wnętrzu. Poddajemy renowacji całą naczepę z systemem jezdnym. Odnawiamy jej elementy techniczne, wzmacniamy całą konstrukcję i uzbrajamy podwozie w elementy, które mają pomóc uzyskać jej autonomię – tłumaczą pomysłodawcy.

Good Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków
Mobilny hotel Good Spot, proj. biuro architektoniczne Znamy się; fot. Znamy się, Izabela Retka

Good Spot, czyli swoboda i luz made in Poland

Dodają, że cała idea mobilnych hoteli wynika z fascynacji swobodą, podróżami i luzem: z zewnątrz mocno odczuwa się charakter szalonych pojazdów woodie czy kultowego stalowego airstream. W centrum każdego pokoju architekci zaprojektowali niewielką łazienkę, utrzymaną w oszczędnej stylistyce i zimnych barwach, które przywodzić mają na myśl pierwotną funkcję obiektu. W części mieszkalnej dominuje z kolei biel i drewniane wykończenia, które – według autorów – kojarzyć się będą z przytulnością i ciepłem. Układ funkcjonalny bazuje na rozwiązaniach typowych dla camperów, gdzie wszystkie funkcje usytuowane są po obwodzie, aby zyskać jak najwięcej miejsca na małej przestrzeni – dodają. Wnętrza mobilnego hotelu zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dotychczas architekci zaprojektowali cztery rodzaje naczep mobilnych. Na razie zrealizowano jedną, reszta jest w produkcji.

Tagi:
Najdziwniejsze hotele na świecie: TOP 10 Urlop w rurze kanalizacyjnej, na platformie wiertniczej lub w beczce po winie? Może takie atrakcje czekają właśnie na Ciebie! Przedstawiamy zestawienie 10 najdziwniejszych hoteli na świecie.
Zespół hotelowy w Wiśle projektu Franta Group Pracownia Franta Group zwyciężyła w konkursie inwestorskim na projekt nowego hotelu w Wiśle. Zespół pięciu oblicowanych drewnem pawilonów nawiązywać ma do przeskalowanych górskich chat.
IBB Grand Hotel Lublinianka według Toya Design Zabytkowy  Grand Hotel Lublinianka przeszedł ostatnio metamorfozę. W historycznych wnętrzach pojawiły się m.in. graficzne motywy nawiązujące do architektonicznych reliefów widniejących na elewacjach kamienic Lublina.
Polacy projektują modernizację legendarnego The Queens Hotel w Leeds Zabytkowy budynek The Queens Hotel w Leeds zostanie zmodernizowany według projektu krakowskiego biura Iliard Architecture & Interior Design.  W momencie powstania był to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Wielkiej Brytanii.
Vienna House Andel’s Cracow według BEHF Architects Prezentujemy zmodernizowane wnętrza hotelu Vienna House Andel’s Cracow. Za nowy wystrój odpowiada austriacka pracownia BEHF Architects.
Hotel Breath-in w Łodzi Hotel Breath-In powstać ma w samym centrum w Łodzi, u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Budynek o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo CLT zaprojektowała lokalna pracownia MAKAA.