Architektura MuratorRealizacjeGood Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków

Good Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków

Good Spot to pierwsza sieć mobilnych hoteli w naszym kraju. Funkcjonalne pokoje powstają w wyniku adaptacji wycofanych z rynku naczep chłodniczych, a za całym projektem stoi młode biuro architektoniczne Znamy się.

Good Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków
Mobilny hotel Good Spot, proj. biuro architektoniczne Znamy się; fot. Znamy się, Izabela Retka
Mobilny hotel Good Spot
AutorzyZnamy się
InwestorGood Spot
Powierzchnia użytkowa30.0 m²
Data realizacji (koniec)2021

Pomysł zrodził się podczas wyprawy kitesurfingowej na Helu, gdzie kluczowe jest podążanie za dobrym wiatrem. A co by było, gdyby pokój hotelowy mógł się przemieszczać? Gdyby mógł zatrzymywać się w miejscach oferujących najlepsze warunki i bliskość natury? – tak o swoim pomyśle pisze Good Spot, czyli pierwsza sieć mobilnych hoteli w Polsce, którą tworzą pasjonaci i eksperci z branży turystycznej Przemysław Kwiatkowski, Roman Sokołowski i Paweł Kołtunowicz. We współpracy z biurem architektonicznym Znamy się powstają już pierwszy mobilne apartamenty. Do ich budowy wykorzystane zostały wycofane z rynku naczepy chłodnicze typu izoterma. To naczepy ciężarówek, które znamy z polskich dróg. Dotychczas służyły przewozowi żywności, więc mają odpowiednie właściwości do utrzymywania temperatury we wnętrzu. Poddajemy renowacji całą naczepę z systemem jezdnym. Odnawiamy jej elementy techniczne, wzmacniamy całą konstrukcję i uzbrajamy podwozie w elementy, które mają pomóc uzyskać jej autonomię – tłumaczą pomysłodawcy.

Good Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków
Mobilny hotel Good Spot, proj. biuro architektoniczne Znamy się; fot. Znamy się, Izabela Retka

Good Spot, czyli swoboda i luz made in Poland

Dodają, że cała idea mobilnych hoteli wynika z fascynacji swobodą, podróżami i luzem: z zewnątrz mocno odczuwa się charakter szalonych pojazdów woodie czy kultowego stalowego airstream. W centrum każdego pokoju architekci zaprojektowali niewielką łazienkę, utrzymaną w oszczędnej stylistyce i zimnych barwach, które przywodzić mają na myśl pierwotną funkcję obiektu. W części mieszkalnej dominuje z kolei biel i drewniane wykończenia, które – według autorów – kojarzyć się będą z przytulnością i ciepłem. Układ funkcjonalny bazuje na rozwiązaniach typowych dla camperów, gdzie wszystkie funkcje usytuowane są po obwodzie, aby zyskać jak najwięcej miejsca na małej przestrzeni – dodają. Wnętrza mobilnego hotelu zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dotychczas architekci zaprojektowali cztery rodzaje naczep mobilnych. Na razie zrealizowano jedną, reszta jest w produkcji.

Tagi:
Hotel Rosewood London Położony w pobliżu Covent Garden, City i West Endu pięciogwiazdkowy Rosewood London to jeden z najbardziej luksusowych londyńskich hoteli. Wybudowany w 1914 roku w stylu edwardiańskim według projektu H. Percy’ego Moncktona łączy angielskie dziedzictwo ze współczesnym wyrafinowaniem.
Przebudowa kamienicy pod Wawelem: będzie kolejny hotel Była pierwszą kamienicą w obecnej pierzei ulicy Powiśle. Teraz zyska nadbudowę w konstrukcji z drewna klejonego CLT i zupełnie nową funkcję. Projekt przebudowy opracowało BXB Studio.
Hotel Warszauer w Krakowie Sposób kształtowania elewacji hotelu naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach na Kazimierzu, ale we współczesnym wydaniu. O nowej realizacji pracowni INDO Architekci pisze Marcin Brataniec.
Hotel Crowne Plaza Budapest: kolejna zagraniczna realizacja pracowni Tremend Wnętrza hotelu Crowne Plaza Budapest odnoszą się do niepowtarzalnej atmosfery węgierskiej stolicy pełnej urokliwych placów, uliczek i tętniących życiem kafejek. Architekci warszawskiej pracowni Tremend znakomicie oddali w nich klimat Budapesztu.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.
Pałac Branickich w Warszawie: hołd dla budowniczych powojennego miasta Dobiega końca adaptacja pałaców Branickich i Szaniawskich w Warszawie na butikowy hotel.  Za projekt przebudowy odpowiada studio architektoniczne SIETNICKI ze Szczecina, a za realizację spółka Budizol, znana między innymi z produkcji nowoczesnych prefabrykatów [GALERIA].