Architektura MuratorRealizacjeGrupa 5 Architekci: dom jednorodzinny w Czarnowie

Grupa 5 Architekci: dom jednorodzinny w Czarnowie

Malowniczo położony dom jednorodzinny w Czarnowie został zaprojektowany z poszanowaniem otaczającej go przyrody. Również realizacja przebiegła zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Projekt przygotowała pracownia Grupa 5 Architekci

Grupa 5 Architekci, dom jednorodzinny w Czarnowie
Dom jednorodzinny w Czarnowie, projekt: Grupa 5 Architekci.
Fot.: Marcin Czechowicz
Dom jednorodzinny w Czarnowie Czarnów, gmina Konstancin-Jeziorna
AutorzyGrupa 5 Architekci
Inwestorprywatny
Powierzchnia terenu4000.0 m²
Powierzchnia użytkowa450.0 m²
Projekt (data)2010

Zaprojektowany przez Grupę 5 Architekci dom jednorodzinny w Czarnowie został zbudowany na otwartym terenie, w bezpośrednim sąsiedztwie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Architektom zależało na harmonijnym wpisaniu bryły budynku w malownicze otoczenie oraz poszanowanie przyrody, zarówno na etapie projektowania, jak i budowy.

Bryła nowoczesnego domu została ukształtowana z poszanowaniem istniejącego na działce drzewostanu. Duże przeszklenia otwierają widoki na otaczający krajobraz. Do wykończenia elewacji wykorzystano przyjazne środowisku materiały – łatwą w utylizacji drewnianą okładzinę elewacyjną oraz tynk.

Dom jednorodzinny w Czarnowie został zaprojektowany zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego. Przewidziano w nim wykorzystanie odnawialnych źródeł energii z zastosowaniem m.in, kolektorów słonecznych do podgrzewania wody, oraz instalacji rekuperacji. Planowane jest również ponowne wykorzystanie wody użytkowej do spłukiwania toalet w tzw. systemie „grey water”.

 

Energooszczędność bez ograniczeń projektowych. Stolarka okienna i drzwiowa Schüco Jednym z podstawowych założeń polityki zrównoważonego budownictwa Unii Europejskiej jest minimalizacja zapotrzebowania na energię. Firma Schüco współpracująca z architektami z ponad 78 krajów świata dostarcza systemy okien, drzwi wejściowych i drzwi przesuwnych, które pozwalają na realizację powłok budynków nawet w standardzie pasywnym. Termoizolacyjność nie została przy tym okupiona ograniczeniami projektowymi.