Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli

i

Autor: Archiwum Architektury Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli, proj. ARP Manecki

Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 w Stalowej Woli

2021-03-25 7:00

W centrum Stalowej Woli, na terenie objętym nadzorem konserwatora zabytków, powstała nowa hala sportowa. Budynek, o architekturze nawiązującej do zabudowy przemysłowej lat 30. XX wieku, zaprojektowała pracownia ARP Manecki.

Nazwa obiektu Hala sportowa przy Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Westerplatte
Adres obiektu Stalowa Wola, ul. Wyszyńskiego 14
Autorzy ARP Manecki, architekci Mateusz Manecki (generalny projektant), Weronika Krauze
Zespół projektowy architektki Magdalena Ślebioda, Klaudia Woźniak
Generalny wykonawca TEXOM
Inwestor Gmina Stalowa Wola
Powierzchnia użytkowa 1953.0 m²
Kubatura 10094.0 m³
Data realizacji (koniec) 2020
Koszt inwestycji 9 202 802 PLN

Hala sportowa przy szkole podstawowej nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Stalowej Woli to kolejna realizacja służąca kulturze fizycznej w dorobku krakowskiego biura ARP Manecki. Autorzy mają też na koncie podobne obiekty m.in. w Myślachowicach, Naprawie, Limanowej, Przemyślu czy Krośnie. W planach są następne: przy podstawówce nr 151 na krakowskim Ruczaju czy na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej.Czytaj też:  Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej | Nowa hala sportowa w Stalowej Woli powstała przy ul. Wyszyńskiego w centrum miasta, na terenie znajdującym się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Odpowiadając na wytyczne, architekci zaproponowali obiekt przekryty dachem pilastym. Dla mnie najważniejszy był kontekst urbanistyczny i wpasowanie budynku w otoczenie. Dlatego zdecydowałem o takim właśnie rozwiązaniu. Pomysł dachu szedowego został bardzo pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – tłumaczy Mateusz Manecki, autor projektu i dodaje, że dach tego typu wymaga skomplikowanej konstrukcji oraz dodatkowych rozwiązań technicznych. Do wybudowania dachu szedowego potrzebna jest też większa ilość materiału, dlatego jest to współcześnie rzadko stosowane rozwiązanie, ale stanowi ogromny atut jakościowy budynku. To właśnie dzięki niemu budynek doskonale wkomponowuje się w centrum poprzemysłowego miasta – podkreśla projektant. Zaletą dachu szedowego jest oczywiście również to, że zapewnia on doskonałe doświetlenie wnętrza.

Hala sportowa w Stalowej Woli: tradycja i nowoczesność

Na dziedzińcu szkolnym powstała mała architektura. To widok Stalowej Woli z czasów, kiedy miasto było sercem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Elementy metaloplastyki są nawiązaniem do historii i tradycji miasta – tłumaczy Mateusz Manecki. Wewnątrz budynku również znajdziemy elementy nawiązujące do międzywojennej architektury, w tym charakterystyczne schody kręcone w pionie łączącym istniejący gmach szkoły z nowym budynkiem. Ten ostatni mieści nowoczesną salę do ćwiczeń z widownią (15 x 30 m), salę fitness, siłownię i szatnie dla uczniów. Realizacja nowej hali sportowej w Stalowej Woli zajęła prawie dwa lata i kosztowała 9 202 802 zł, z czego 2 500 000 zł stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

ZAPISZ SIĘ