Fondazione Prada projektu OMA

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Bas Princen, dzięki uprzejmości Fondazione Prada

Harmonia przeciwieństw. Fondazione Prada projektu OMA

2015-07-29 15:18

Siedziba Fondazione Prada mieści się na południu Mediolanu, w postindustrialnym zespole budynków z początku XX wieku. 9 maja otwarto nowe elementy kompleksu, zaprojektowane przez pracownię OMA.

Nazwa obiektuFondazione Prada
Adres obiektuMediolan, Włochy
AutorzyOMA; Partnerzy zarządzający Rem Koolhaas, Chris van Duijn Kierownik projektu: Federico Pompignoli

Siedziba Fondazione Prada mieści się w dawnej destylatorni ginu z 1910 roku, przemysłowym zespole Largo Isarco na południu Mediolanu. Zadaniem architektów z pracowni OMA było zaprojektowanie nowych elementów kompleksu, które zapewnią przestrzenie dla prezentacji sztuki, organizowanych przez fundację wydarzeń oraz jej codziennego działania.

Projekt składa się z siedmiu starych i trzech nowych elementów: "Podium" stanowiącego przestrzeń dla wystaw czasowych, kina-audytorium i wieży – dziewięciopiętrowego budynku, w którym prezentowana będzie kolekcja fundacji. Ten ostatni element zostanie oddany do użytku w późniejszym terminie.

Aby stworzyć dziedziniec i umożliwić organizację wydarzeń na świeżym powietrzu, jeden z istniejących tu wcześniej budynków został wyburzony. Cztery "domy" stojących frontalnie do podwórza od strony północnej i opuszczony ogród na południu mieszczą biura oraz galerie stałe. W ich obrębie znalazł się "Nawiedzony Dom", istniejący wcześniej budynek, którego elewacje pokryte zostały płatkami złota.

Kino tworzy niezależną od pozostałych elementów przestrzeń z dużymi dwuskrzydłowymi drzwiami otwierającymi się na dziedziniec. Umieszczone tu krzesła po złożeniu tworzą płaską podłogę, dzięki czemu miejsce może być wykorzystywane nie tylko na potrzeby seansów.

W centrum terenu, na przecięciu dwóch prostopadłych osi znajduje się "Podium", na które składają się dwie bryły o zróżnicowanym wyrazie architektonicznym – całkowicie przeszklona, bezkolumnowa podstawa oraz przestrzeń galeryjna obłożona spienionym metalem (materiałem, który ze względu znaczną liczbę porów wyglądem przypomina gąbkę). Obie galerie mieszczą obszerne przestrzenie dla wystaw i wydarzeń.

Kolejnym nowym elementem kompleksu będzie dziewięciopiętrowa wieża w północno-zachodnim narożniku założenia, która zapewni widok na teren fundacji i okolice. Pomieści ona przestrzenie dla instalacji site specific (czyli stworzonych z myślą o konkretnym miejscu), restaurację i recepcję.