Tyskie Browary Książęce to najstarszy w Polsce zespół zabudowy tego typu, należący do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Stanowi przykład założenia przestrzennego XVII-wiecznego zakładu piwowarskiego, który wyróżniają niewielkie przekształcenia w obrębie układu[1]. Obiekty wyjątkowe ze względu na walory architektoniczne, artystyczne i historyczne dopełnia otaczająca je zieleń – grupy drzew, skwery i trakty komunikacyjne, np. w formie alei. Jednym z elementów podkreślających charakter browaru jest oświetlenie, którego modernizacja objęła zarówno strefy wewnętrzne, jak i tereny zielone wokół kompleksu. Celem projektu w Tychach była całościowa modernizacja konwencjonalnych źródeł światła i ich wymiana na energooszczędne rozwiązania LED.

i
Stylistyka współgrająca z przestrzenią
Zaprojektowane oświetlenie miało za zadanie wyeksponować walory krajobrazu obiektu i otoczenia, dlatego zastosowano oprawy w stylistyce dopasowanej do jego zabytkowego charakteru. Zadbano też o odpowiednie rozmieszczenie opraw oraz rozsył światła. Pozwoliło to stworzyć swego rodzaju magiczny obraz browarów widziany nocą, w którym dobrze oświetlone aleje prowadzą do akcentowanych światłem budynków.

i
Ze względu na charakter zabudowy opiekę nad jej częścią historyczną sprawuje Konserwator Zabytków i to z nim potwierdzano wszystkie zaproponowane rozwiązania.

i
Nowoczesna produkcja w zabytkowym tle
Tyskie Browary Książęce to równocześnie prężnie funkcjonujące obiekty przemysłowe, które wytwarzają setki tysięcy produktów na godzinę. Modernizacja oświetlenia objęła również strefy: produkcyjne, magazynowe i biurowe. W tych obszarach szczególnie ważne przy projektowaniu nowych rozwiązań oświetleniowych okazały się bezpieczeństwo pracowników i komfort pracy.
Strefy produkcyjne stanowiły nie lada wyzwanie ze względu na złożoność instalacji i wyposażenia niektórych obszarów. Z tego powodu podczas doboru opraw wybrano takie, które spełniły wysokie wymagania co do temperatury pracy, klasy szczelności i optyki – rozwiązania TRILUX z serii NEXTREMA i MIRONA.

i
Z kolei w halach magazynowych postawiono na rozwiązania energooszczędne, proste i szybkie w montażu, czyli system linii świetlnych E-LINE. Projekt w Centrum Dystrybucji Tyskich Browarów Książęcych obejmował też modernizację oświetlenia awaryjnego.
Automatyzacja oświetlenia – czy to możliwe w obiekcie historycznym?
Automatyzacja nieruchomości – również przemysłowych – to dziś jeden z elementów transformacji i krok ku zrównoważonemu budownictwu. Jej częścią jest system zarządzania oświetleniem, który sprawdza się też w aspekcie funkcjonalnym i ekonomicznym:
Automatyzacja to rozwiązanie nie tylko poprawiające bezpieczeństwo czy funkcjonalność użytkowanej powierzchni, ale wpływające również na redukcję zużycia energii – nawet do 85%, a ten aspekt jest dziś istotny dla przeważającej części inwestorów – wyjaśnia Kamil Kasprzyk, Head of Solutions & Services CEE w TRILUX – W ramach modernizacji oświetlenia Tyskich Browarów Książęcych wprowadziliśmy system zarządzania oświetleniem LiveLink Premium, wyposażony w czujniki zajętości pola załadunku TIR. Czujniki te wykrywają obecność samochodu na polu załadowczym i system w sposób zautomatyzowany podnosi natężenie oświetlenia na stanowiskach tak, żeby spełniało wymogi normatywne. Gdy ciężarówka opuszcza stanowisko załadowcze, poziom natężenia jest obniżany do wymaganego natężenia dla powierzchni magazynowej – wyjaśnia.
Za projekt oświetlenia wewnętrznego Tyskich Browarów Książęcych był odpowiedzialny Konrad Romanowicz, Project Specialist LPP TRILUX. Plan oświetlenia otoczenia kompleksu przygotował Kamil Kasprzyk, Head of Solutions & Services CEE TRILUX.Więcej informacji: www.trilux.com