Architektura MuratorRealizacjeHotel Europejski Od_Nowa [GALERIA]

Hotel Europejski Od_Nowa [GALERIA]

Po blisko czterech latach prac modernizacyjnych oddano do użytku Hotel Europejski w Warszawie. Projekt przebudowy opracowało biuro SUD Architectes, za wnętrza odpowiada natomiast WWAA wraz ze scenografem Borisem Kudličką, pracownia APA Wojciechowski oraz hiszpański dizajner Lázaro Rosa-Violán i BDA.

Hotel Europejski Od_Nowa [GALERIA]
Hotel Europejski po przebudowie, proj. SUD Architectes

Usytuowany przy Krakowskim Przedmieściu Hotel Europejski wzniesiono w 1877 roku według projektu Henryka Marconiego. Po wojnie przez krótki czas był siedzibą Akademii Wojskowo-Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego, ale już w 1957 roku ponownie uruchomiono tu hotel.

Projekt pracowni SUD Architectes obejmował nie tylko dostosowanie hotelowych wnętrz do współczesnych standardów, ale też przebudowę części przestrzeni na biura i sklepy. Konieczne było m.in. całkowite przeprojektowanie schematu funkcjonowania i organizacji budynku, w tym blisko trzykrotne zwiększenie powierzchni pokoi hotelowych. Największe wyzwanie stanowiło wygospodarowanie przestrzeni biurowej. W neorenesansowy budynek trzeba było wkomponować dwa poziomy o powierzchni około 6000 m2. Propozycja SUD Architectes, zaakceptowana przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, polegała na stworzeniu nowej kubatury i nadaniu jej odpowiedniego kształtu, powtarzającego geometrię historycznej konstrukcji dachu. W efekcie wzrosła wysokość budynku, ale ukształtowanie profili pozwoliło na zminimalizowanie wpływu nadbudowy na bryłę hotelu oraz zachowanie klasycznych proporcji na oryginalnej elewacji.

Podczas prac konstrukcyjnych odkryto wewnątrz zachowane fragmenty historycznych dekoracji architektonicznych, które obecnie zostały wyeksponowane. Odkryto m.in. oryginalne nisze, stalową konstrukcję wewnątrz ścian oraz stropy Kleina. Rewitalizacja przebiegała w ścisłej współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków, a sam proces projektowania związany był z koniecznością zgłębienia historii budynku. To była niemal praca archeologiczna. Budynek krył wiele tajemnic i na każdym etapie rewitalizacji odkrywał przed nami coś nowego. Bazowaliśmy na wielu ilustracjach, zdjęciach oraz archiwalnych tekstach. Ten żmudny proces jednak w pełni się opłacił. Między innymi uzyskaliśmy kolor fasady bardzo zbliżony do oryginalnego projektu Marconiego. Efekt końcowy jest bardziej niż zadawalający – opowiada Paweł Marczak, Projekt Manager w SUD Architectes.

Praca architektów nad tym projektem zajęła niemal dziesięć lat, a same prace budowlane i wykończeniowe trwały blisko cztery. Największe wyzwanie stanowiło wykonanie ponad 25-metrowego wykopu przy użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego, dzięki któremu powstał m.in. trzykondygnacyjny, podziemny parking. Wymagało to użycia specjalnie zaprojektowanych rozwiązań, w oparciu o technologię ścian szczelinowych. Główne prace konstrukcyjne oraz osiągnięcie stanu surowego były jednymi z najtrudniejszych, pod względem technicznym, etapów przebudowy Europejskiego – dodaje Marczak.

Na początku czerwca otwarta została część hotelowa pod nazwą Raffles Europejski Warsaw. Wnętrza zaprojektowały pracownie WWAA, APA Wojciechowski oraz Lázaro Rosa-Violán wraz z BDA. Właścicielem Hotelu Europejskiego i inwestorem przebudowy jest historyczna spółka H.E.S.A., prowadzona przez spadkobierców założycieli Europejskiego, rodziny Przeździeckich i Czetwertyńskich oraz panią Verę Michalski-Hoffmann, będącą większościowym udziałowcem. Całościowy projekt przebudowy powstał w pracowni SUD Architectes.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.