Architektura MuratorRealizacjeHotel Fabryka Wełny w Pabianicach

Hotel Fabryka Wełny w Pabianicach

Architekci od początku uczestniczyli w procesie rewitalizacji, śledząc realizację niemal każdego elementu. Dzięki temu powstały wnętrza, których wartością jest nie tylko forma, ale również wykonanie – pisze Katarzyna Waloryszak.

Fabryka Wełny w Pabianicach
Wnętrze restauracji w hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach, fot.: Marcin Czechowicz
Fabryka Wełny Hotel & Spa – rewitalizacja XIX-wiecznej fabrykiPabianice, ul. Zamkowa 2
AutorzyPracownia Projektowa Architektury – Bogdan Niepsuj, architekt Bogdan Niepsuj
Współpraca autorskaarchitekci Łukasz Jakiel, Kamila Starzyńska, Danuta Szafrańska, Magdalena Nowak
Zespół projektowyarchitekt Jacek Grelewicz
Architektura wnętrzC13 Architektura Stosowana, architekt Michał Winiarski; współpraca autorska: architekci Maciej Winiarski, Patrycja Tamecka, Ewa Tułecka, Piotr Kacprzyk, Ewelina Michaś, Aleksandra Banat, Robert Turała, Rafał Jóźwiak, Dawid Olszak, Ewelina Osakowicz
KonstrukcjaBiuro Usług Inwestycyjnych Jas-Projekt Sławomir Jagiełło, Sławomir Jagiełło, Aleksandra Nowakowska, Jakub Bogołębski, Urszula Milczarek
Generalny wykonawcaAflopa Nieruchomości Sp. z o.o. Sp. K.
InwestorAflopa Nieruchomości Sp. z o.o. Sp. K.
Powierzchnia terenu3796.0 m²
Powierzchnia zabudowy3204.0 m²
Powierzchnia użytkowa9963.0 m²
Liczba pokoi:54
Powierzchnia całkowita13910.0 m²
Kubatura29235.0 m³
Projekt (data)2009-2012
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2014

Dziedzictwo historyczne województwa łódzkiego to przede wszystkim XIX-wieczne fabryki będące wspomnieniem po przemyśle włókienniczym. Od kilku lat następuje tu proces rewitalizacji opustoszałych gmachów. Jednym z nich jest wybudowana w latach 70. XIX wieku i zarządzana przez braci Baruch pabianicka fabryka Wełny.

Nieruchomość zmieniała kilkukrotnie właścicieli, a po II wojnie światowej przekształcono ją w Zakłady Przemysłu Wełnianego Pawelana. Z końcem lat 90. ubiegłego wieku obiekt zamknięto i przez kilkanaście lat czekał na nowego właściciela.

Projekt rewitalizacji obejmował adaptację kompleksu na potrzeby hotelu z programem usług spa i centrum konferencyjnym. Zadaniem architektów z pracowni C13 Architektura Stosowana odpowiadających za projekt wnętrz było zachowanie atmosfery i umiejętne wydobycie zastanych wartości estetycznych. Hotel liczy 54 pokoje, z czego 4 to ulokowane w narożnikach apartamenty. Ich wnętrza podzielono na strefy: wypoczynkową, jadalną, sypialnianą oraz przeszklony salon łazienkowy.

Każdy pokój zaprojektowany został indywidualnie. Właściciel umieścił w nich także grafiki bądź obrazy, tworząc tym samym kolekcję sztuki współczesnej. Przestrzenie usługowe również wykorzystują walory dawnej architektury. Istniejące patio przykryto szklanym zadaszeniem i umieszczono w nim recepcję siłowni.

Na tle ceglanych ścian, okalających z trzech stron wnętrze, uwagę przykuwa nowoczesna, żółta lada recepcyjna. Pomieszczenie zamyka antresola ze spiralnymi, ustawionymi osiowo, stalowymi schodami.

Ostatnią kondygnację jednego ze skrzydeł budynku zajmuje z kolei basen. Jego budowa wymagała największej ingerencji w konstrukcję budynku. Aby zapewnić otwartą przestrzeń usunięto siatkę słupów, a w poprzek układu rozpostarto dźwigary z drewna klejonego. Niecka wody dotyka przeszklonej ściany, tworząc od strony korytarza hotelowego efekt akwarium. Basen przykrywa częściowo przeszklony rozkładany dach. Na pozostałym jego fragmencie zaaranżowano letni taras.

Kręgielnia umieszczona w piwnicach budynku, charakteryzuje się wyrazistą, czarno-białą grafiką na suficie utworzoną z linearnych opraw świetlówkowych. Przestrzeń centrum konferencyjnego z kolei, dzięki zastosowaniu ścianek mobilnych może być podzielona na małe moduły bądź stanowić jedną ogromną salę. Bez względu na układ funkcjonuje ten sam element dekoracyjny wnętrza – kompozycja z wielkich białych plafonów na czarnym tle sufitu z siatki aluminiowej. Hol wejściowy centrum konferencyjnego to biała przestrzeń, którą zdobią ogromne kuliste chmury podwieszone do sufitu, a także rozrzeźbiona faktura ścian – oparta na kompozycji z kwadratów.

W całym obiekcie wyeksponowano zachowane fragmenty starego budynku: żeliwne słupy, ceglane ściany, odkryte stropy Kleina. Nowe formy i materiały zostały dobrane tak, aby dobrze komponowały się z surowością fabrycznego tła. W poszczególnych wnętrzach pozostawiono odsłonięte betonowe ściany i sufity, dębowe posadzki, okładziny z granitu czy arkuszy blachy aluminiowo-tytanowej. Wszędzie królują wełniane tapicerki.

Fabryka Wełny w Pabianicach
Wnętrze apartamentu umieszczonego w narożniku budynku, fot.: Marcin Czechowicz

We wnętrzach wyeksponowano industrialne lampy, stalowe konstrukcje schodów oraz jedyny zachowany zabytkowy „mebel” – sejf pancerny. Gamę kolorystyczną tworzą naturalne barwy poszczególnych surowców: brązy, szarości, grafity oraz kolor cegły.

Motywy dekoracyjne wprowadzone są bardzo subtelnie. Projektanci z wielką starannością podeszli nie tylko do projektu wnętrz, ale również, do samego procesu realizacji, nadzorując wykonanie niemal każdego elementu. Zaangażowanie w proces budowlany, tworzenie projektów na placu budowy jest niezwykle ważne przy pracy nad obiektami historycznymi. Z jednej strony są one materiałem bogatym w inspiracje, wartościowe fragmenty zastane. Z drugiej, mamy do czynienia z żywym organizmem, którego jakość czy zachowanie jest nieznane dopóki nie zostanie poddany procesom obróbki. Dzięki takiemu podejściu powstały wnętrza zakomponowane powściągliwie, ale z pomysłem, w których wartością jest nie tylko forma, ale także jej wykonanie.

Po Woli do woli Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.
Szombierki na liście 7 najbardziej zagrożonych zabytków Europy! Europa Nostra ogłosiła listę najbardziej zagrożonych miejsc i zabytków na Starym Kontynencie. Znalazła się na niej nieczynna elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu.
"Bohema" - nowa inwestycja na warszawskiej Pradze Projekt Bohema zakłada rewitalizację terenów dawnej fabryki kosmetyków Pollena na warszawskiej Pradze. Za koncepcję odpowiadają pracownie Grupa 5 Architekci i SUD Architekci. Pierwszy etap inwestycji zostanie oddany do użytku na początku 2018 roku.
Architektura przemysłowa. Centrum dystrybucji cementu w Paryżu Silos 13 jest jednocześnie wielkoskalową rzeźbą w przestrzeni publicznej i narzędziem promocji użytkującej budynek firmy Ciments Calcia. W zamierzeniu projektantów budynek ma stać się ikoną i motorem rozwoju nowej dzielnicy Paryża
Adaptacja budynku elektrociepłowni na Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Kikowski Architekci Autorem projektu adaptacji i rozbudowy budynku elektrociepłowni na Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej jest Andrzej Kikowski. Znajdzie się tu jedna z największych kolekcji sztuki polskiej drugiej połowy XX wieku. Projekt zainicjował Andrzej Wajda, który w Radomiu spędził część swojego dzieciństwa
Projekt architektury wnętrz Muzeum Polskiej Wódki. Archigraf Michał Brutkowski Muzeum Polskiej Wódki powstanie na terenie Wytwórni Wódek Koneser w Warszawie. Konkurs na projekt architektury wnętrz i ekspozycji zwyciężyła pracownia Archigraf Michał Brutkowski