Architektura MuratorRealizacjeHotel Hilton: projekt architektoniczny wyłoniony w międzynarodowym konkursie powstał w biurze architektonicznym prof. Stefana Kuryłowicza

Hotel Hilton: projekt architektoniczny wyłoniony w międzynarodowym konkursie powstał w biurze architektonicznym prof. Stefana Kuryłowicza

Projekty łączy modernistyczna postawa, szlachetność proporcji i dbałość o szczegóły. Architektoniczną koncepcję odzwierciedla bryła, nawiązując do dawnego urbanistycznego charakteru miejsca, przy użyciu współczesnych rozwiązań projektowych.

Hotel Hilton w Gdańsku
Hotel HiltonGdańsk, ul. Targ Rybny i Grodzka
AutorzyKuryłowicz & Associates sp. z o.o, architekt Stefan Kuryłowicz; architekci Katarzyna Flasińska-Rubik, Maria Saloni-Sadowska, Agata Bieńkowska, Joanna Karkowska-Olczak, Joanna Musiałowicz
Współpraca autorskaINWECO Karol Chwastek, Lucyna Jędrzejewska (inst. sanitarne), Pracownia Projektowa Andrzej Szypowicz (inst. elektryczne), Zakład Projektownia PRO-ALTEL Ryszard Zienkiewicz
Architektura wnętrzKuryłowicz & Associates sp. z o.o, architekci Katarzyna Flasińska-Rubik, Maria Saloni-Sadowska, Agata Bieńkowska, Joanna Musiałowicz; firma Hilton Hotels
Konstrukcja PKB MERONK, Andrzej Meronk, Barbara Sokołowska
Generalny wykonawcaBudros sp. z o.o.
InwestorJan Wójcikiewicz
Powierzchnia terenu1960.0 m²
Powierzchnia zabudowy1957.0 m²
Powierzchnia użytkowa10597.0 m²
Powierzchnia całkowita12858.0 m²
Kubatura42800.0 m³
Projekt2006-2009
Data realizacji (początek)2007
Data realizacji (koniec)2010

CZYTAJ TAKŻE>> Projekt architektoniczny biurowca Wolf Marszałkowska wyróżnia prestiżowa lokalizacja, przedwojenna tradycja oraz nowoczesne rozwiązania budowlane. Autorem projektowanej architektury jest biuro architektoniczne APA Kuryłowicz & Associates.

Autorem projektu hotelu Hilton Gdańsk jest prof. Stefan Kuryłowicz, którego wszystkie projekty łączy modernistyczna postawa, szlachetność proporcji i dbałość o szczegóły. Architektoniczną koncepcję odzwierciedla bryła budynku, nawiązując do dawnego, urbanistycznego charakteru miejsca, przy użyciu nowoczesnych technologii i współczesnych rozwiązań projektowych. Natomiast finalny obraz ponadczasowego i funkcjonalnego wystroju wnętrz jest wypadkową wizji architekta, inwestora oraz doświadczeń marki Hilton, zaczerpniętych z wielu ważnych w skali międzynarodowej realizacji.
Hotel usytuowany jest w centrum miasta, wzdłuż zakola Motławy i zamyka perspektywę rzeki, wypełniając pusty fragment zabudowy części Starówki.

(fragment rozmowy Joanny Buchwald ze Stefanem Kuryłowiczem)

J.B: Co zachęciło Pana i Pańską pracownię do zgłoszenia się do konkursu na projekt hotelu w Gdańsku?
S.K: Konkursy są najbardziej przyjemną częścią pracy architekta. Jako biuro staramy się jak najczęściej brać w nich udział, czasem nawet udaje się nam je wygrywać. Konkurs na projekt hotelu w miejscu tak ciekawym jak Targ Rybny dawał szansę na zaprezentowanie naszej wizji budynku w otoczeniu, będącym pod ścisłą opieką konserwatorską. Chcieliśmy zobaczyć, czy uda nam się pogodzić historię ze współczesnością. Czy się udało? Czas pokaże...

J.B: Jak zrodziła się koncepcja budynku?
S.K: Koncepcja jest wynikiem skonfrontowania chęci stworzenia współczesnego budynku i bardzo rygorystycznych zapisów konserwatorskich. Podstawowym założeniem musiało być odtworzenie kwartału typowych Gdańskich Kamienic, które osadzone będą we współczesności i nie będą udawać czegoś czym nie są czyli zabytkowej zabudowy.

Projektowany budynek nawiązuje do nieistniejących kamienic, z ich podziałem parcelacyjnym i linią dachów. Jednolite strukturalnie fasady kamienic naszpikowano dużą ilością przeszkleń i obłożono kamieniem elewacyjnym oraz cegłą o zmiennej kolorystyce. Dach kamienic na pierwszym planie pokryto dachówką holenderką w kolorze czerwonym, zaś od strony rzeki blachą tytanowo-cynkową. Wewnątrz znajduje się 150 pokoi i apartamentów, restauracja z lobby, a także unikalne centrum Wellness z przeszklonym basenem i tarasem na ostatnim piętrze budynku. Atrium hotelu zdobi żyrandol autorstwa Edyty Barańskiej, znanej trójmiejskiej artystki. Świetlna rzeźba - Seaflowers - wita gości, rozświetlając hotelowe atrium 25 tysiącami szklanych kwiatów.
Jest to pierwszy w Polsce przykład konceptu Urban Beach - plaży w centrum miasta. Targ Rybny, przy którym powstał hotel zmienił swoje oblicze, stając się tym samym modnym punktem na spacerowej mapie Gdańska, a już dzisiaj widać pierwsze inwestycje, które powstają w jego sąsiedztwie. Pod koniec kwietnia tego roku został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na zagospodarowanie północnej części Wyspy Spichrzów, a dalej planowane jest Muzeum II Wojny Światowej.

fotka z /zdjecia/_exterior_s_art.jpg
Nobu Hotel Warsaw: zaglądamy do środka nowego hotelu projektu medusa group [GALERIA] Nobu Hotel Warsaw projektu medusa group został już oficjalnie otwarty. Jak prezentuje się w środku? Jak wyglądają wnętrza Nobu Hotel Warsaw?
Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów We wnętrzach hotelu Ibis Styles Sarajevo projektanci z wrocławskiej pracowni MIXD wykorzystali motywy nawiązujące między innymi do zimowej olimpiady z 1984 roku – wydarzenia, które mieszkańcy stolicy Bośni i Hercegowiny do dziś wspominają z nostalgią. Obiekt znalazł się właśnie w finale międzynarodowego konkursu HD Awards, organizowanego przez amerykański magazyn „Hospitality Design”.
Hotel na Wyspie Spichrzów Wyspa Spichrzów, która świadczyła kiedyś o potędze handlowej Gdańska, po zniszczeniach wojennych długo pozostawała zaniedbana. Aktualnie wobec turystyfikacji Głównego Miasta została przekształcona w wyspę hoteli i apartamentów. O realizacji Holiday Inn Gdańsk - City Centre projektu RKW Architektur + piszą Jerzy S. Majewski i Daniel Załuski, a o historii wyspy Tomasz Żylski.
Hotel PURO Warszawa Centrum W Warszawie oddano do użytku kolejny hotel projektu Jemsów! Ośmiokondygnacyjny budynek stanął przy ul. Widok w samym centrum miasta.
Hotel Puro w Łodzi O hotelu, który domknął kwartał starej, kamienicznej zabudowy, wypełniając narożną działkę w pobliżu pałacu Izraela Poznańskiego, Manufaktury i parku Staromiejskiego, pisze Katarzyna Waloryszak.
Motel One przy Tamce – co kryją wnętrza nowego hotelu na Powiślu [GALERIA] Przy Tamce, naprzeciwko Muzeum Fryderyka Chopina, stanął 12-kondygnacyjny hotel projektu warszawskiej pracowni AGK Architekci.