House 2 - eksperymentalny pawilon zbudowany przez studentów

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Anna Positano

House 2 - eksperymentalny pawilon zbudowany przez studentów

2017-06-27 17:36

Na terenie kampusu Zuryskiego Uniwersytetu Artystycznego stanął eksperymentalny pawilon, zaprojektowany i zbudowany przez studentów. To już drugie wcielenie tej nietypowej konstrukcji.

Tymczasowy pawilon został zaprojektowany w eksperymentalnym studiu ALICE (Atelier de la Conception de l’Espace), które działa przy Federalnej Szkole Politechnicznej w Lozannie pod przewodnictwem Dietera Dietza. Elementy konstrukcji powstały w zaledwie 10 dni przy udziale 200 studentów architektury z pierwszego roku. To już drugie wcielenie obiektu, który w ubiegłym roku pod nazwą House 1 gościł na terenie kampusu politechniki w Lozannie. Spakowany do sześciu kontenerów pawilon został przetransportowany do Zurychu, by stanąć przy Toni Areal, kompleksie budynków położonych przy Pfingstweidstrasse 96, który w 2011 roku został przekształcony z mleczarni na siedzibę uczelni artystycznej.

House 2 nie jest jednak dosłownym powtórzeniem projektu z ubiegłego roku. Podczas, gdy ten pierwszy był próbą stworzenia archetypicznego domu i koncentrował się na wnętrzach, tegoroczny skupia się przede wszystkim na tworzeniu relacji z otoczeniem. Pawilon, którego powierzchnia wyniosła 240 m2, składa się z sekwencji platform i schodów, ekranów i scen. Dzięki tej różnorodności może gościć zarówno przedstawienia teatralne, koncerty, jak i wykłady czy projekcje kinowe na świeżym powietrzu. Program wydarzeń został stworzony wspólnie przez ALICE i Zuryski Uniwersytet Artystyczny. Jesienią konstrukcja zostanie rozebrana, a drewno zmagazynowane w celu stworzenia House 3 w 2018 roku.