Architektura MuratorRealizacjeHouse 2 - eksperymentalny pawilon zbudowany przez studentów

House 2 - eksperymentalny pawilon zbudowany przez studentów

Na terenie kampusu Zuryskiego Uniwersytetu Artystycznego stanął eksperymentalny pawilon, zaprojektowany i zbudowany przez studentów. To już drugie wcielenie tej nietypowej konstrukcji.

House 2 - eksperymentalny pawilon zbudowany przez studentów
Fot. Anna Positano

Tymczasowy pawilon został zaprojektowany w eksperymentalnym studiu ALICE (Atelier de la Conception de l’Espace), które działa przy Federalnej Szkole Politechnicznej w Lozannie pod przewodnictwem Dietera Dietza. Elementy konstrukcji powstały w zaledwie 10 dni przy udziale 200 studentów architektury z pierwszego roku. To już drugie wcielenie obiektu, który w ubiegłym roku pod nazwą House 1 gościł na terenie kampusu politechniki w Lozannie. Spakowany do sześciu kontenerów pawilon został przetransportowany do Zurychu, by stanąć przy Toni Areal, kompleksie budynków położonych przy Pfingstweidstrasse 96, który w 2011 roku został przekształcony z mleczarni na siedzibę uczelni artystycznej.

House 2 nie jest jednak dosłownym powtórzeniem projektu z ubiegłego roku. Podczas, gdy ten pierwszy był próbą stworzenia archetypicznego domu i koncentrował się na wnętrzach, tegoroczny skupia się przede wszystkim na tworzeniu relacji z otoczeniem. Pawilon, którego powierzchnia wyniosła 240 m2, składa się z sekwencji platform i schodów, ekranów i scen. Dzięki tej różnorodności może gościć zarówno przedstawienia teatralne, koncerty, jak i wykłady czy projekcje kinowe na świeżym powietrzu. Program wydarzeń został stworzony wspólnie przez ALICE i Zuryski Uniwersytet Artystyczny. Jesienią konstrukcja zostanie rozebrana, a drewno zmagazynowane w celu stworzenia House 3 w 2018 roku.

Nad jeziorem Paprocany w Tychach stanie nowy pawilon projektu biura RS+ Robert Skitek Już w przyszłym roku może zacząć działać nowy pawilon gastronomiczny nad jeziorem Paprocany. Projekt obiektu z tarasem na dachu i charakterystycznymi elewacjami z modrzewiowych listew opracowało studio RS+ Robert Skitek.
Agora Valencia: pawilon ze światła i cienia W 2022 roku Walencja dzierży tytuł Światowej Stolicy Designu. Z tej okazji na jednym z głównych placów miasta stanął ażurowy pawilon, oferujący mieszkańcom zacienione miejsce spotkań.
Pawilon Novartis w Bazylei Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć. O realizacji pracowni AMDL Circle pisze Wiktor Kowalski.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.