Architektura MuratorRealizacjeHumboldt Forum. Nowe serce Berlina

Humboldt Forum. Nowe serce Berlina

Realizacja największej i najbardziej kontrowersyjnej berlińskiej inwestycji architektonicznej ostatnich lat dobiegła końca. 16 grudnia 2020 roku zainaugurowano Humboldt Forum. Ze względu na pandemię budynek wciąż pozostaje zamknięty dla publiczności, a sama inauguracja przybrała formę wirtualnego oprowadzania.

Humboldt Forum. Nowe serce Berlina
Humboldt Forum, fot. SHF - Christoph Musiol

Pałac Berliński odNowa

Forum Humboldtów, które wyrosło w ciągu ostatniej dekady w historycznym centrum Berlina, jest jedną z największych instytucji kulturalnych Europy. Obiekt o powierzchni 40 tys. m² został pomyślany jako przestrzeń łącząca sztukę i naukę, w duchu patronów - niemieckich myślicieli i badaczy Aleksandra i Wilhelma von Humboldtów. Siedziba czterech współpracujących ze sobą instytucji - Berlin Global, Humboldt Lab oraz Muzeum Sztuki Azji i Muzeum Etnologii - powstała według wyłonionego w konkursie w 2007 roku projektu włoskiego architekta Franca Stelli.

Czytaj też: Tożsamość i rozrywka – nowe polskie zamki |

Kompleks zajmuje miejsce jednego z najbardziej znanych historycznych pałaców Berlina, stanowiąc po części jego rekonstrukcję. Pierwotny Pałac Berliński był siedzibą pruskiej rodziny królewskiej. Zniszczony podczas II wojny światowej, został wyburzony przez władze NRD, a jego miejsce zajął modernistyczny Pałac Republiki. Ten z kolei rozebrano w 2009 roku, argumentując, że stwarza zagrożenie ze względu na znajdujący się w jego substancji budowlanej azbest. Jednak już wcześniej, w 2002 roku, Bundestag przegłosował odbudowę Pałacu Berlińskiego na siedzibę Forum. Przedsięwzięcie było mocno kontestowane m.in. przez obrońców modernistycznego Pałacu Republiki.

Forum Humboldtów symbolem kosmopolitycznej otwartości

Forum Humboldtów to nowe ważne miejsce publiczne w Berlinie. Odtwarza fragment centrum miasta, który całkowicie stracił swój kształt w wyniku zniszczeń wojennych. Projekt godzi idee architektury renesansu i baroku, odnoszące się do historii pałacu, i łączy je z nowoczesną wizją. Ulokowane w środku kolekcje i eksponaty mają za zadanie przybliżyć świat do centrum naszej stolicy, a sam budynek będzie symbolem kosmopolitycznej otwartości, zgodnej z duchem Humboldtów i Berlina. Trzydzieści lat po zjednoczeniu Forum Humboldta i fasada pałacu niosą ze sobą ogromną symbolikę dla berlińczyków. Twarz Berlina zyskała nowy i zarazem historyczny rys - piszą twórcy przedsięwzięcia. Szczegóły otwarcia Forum dla publiczności zostaną ogłoszone na początku 2021 roku.

www.humboldtforum.org

Apartamentowiec PANO: polsko-izraelski projekt w Berlinie Polska firma deweloperska Victoria Dom rozpoczyna w Berlinie kolejną inwestycję. Budynek z 33 mieszkaniami zaprojektował urodzony w Krakowie izraelski architekt Zvi Hecker.
Plastique Fantastique – artyści w obliczu pandemii Plastique Fantastique to duet artystyczny z Berlina, w którego skład wchodzą Marco Canevacci (Dr. Trouble) i Yena Young (Ms. Bubble). Od ponad 20 lat ich wielkoformatowe, pneumatyczne instalacje goszczą w miastach całej Europy. Ostatnio berlińskich artystów nurtuje temat pandemii i niezwykłych warunków życia, których za jej sprawą doświadczamy.
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Vita Contemplativa: Robert Konieczny w Berlinie Studio KWK Promes wraz z pracowniami Christopha Hessego i Snorre Stinessena na wystawie w Galerii Architektury w Berlinie. Wernisaż 5 lipca.
Trzy religie pod jednym dachem – House of One w Berlinie W centrum Berlina ma powstać niezwykła budowla, w której pod jednym dachem spotykać się będą wyznawcy chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Projekt opracowała pracownia Kuehn Malvezzi.
Herzog & de Meuron zaprojektują Muzeum XX wieku w Berlinie Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt Muzeum XX wieku w Berlinie. Pierwszą nagrodę otrzymała szwajcarska pracownia Herzog & de Meuron.