Architektura MuratorRealizacjeJak oswoić wielką płytę? Mikroinstalacje NO Studio w Wilnie

Jak oswoić wielką płytę? Mikroinstalacje NO Studio w Wilnie

Na wileńskim przedmieściu zaniedbane elementy małej architektury zyskały drugie życie dzięki architektom z wrocławskiej pracowni.

Jak rewitalizować wielką płytę? Mikroinstalacje NO Studio w Wilnie

Projekt obejmował teren wybudowanego w latach 80 peryferyjnego osiedla Justyniszki. Architekci rozmawiali z mieszkańcami osiedla, dowiadując się więcej o ich potrzebach i analizując możliwości wykorzystania zastanej infrastruktury. Tą drogą wyłoniono dwa elementy, których miała dotknąć interwencja - betonowy amfiteatr oraz nieczynną fontannę.

Architekci wprowadzili drewniane elementy o stalowej konstrukcji. Amfiteatr i fontanna zostały przekształcone w miejsca do wypoczynku poprzed umieszczenie na jego stopniach wielofunkcyjnych siedzisk. Poprzez prostą i estetyczną formę, współgrającą z otoczeniem, użytkownicy mogą korzystać z obiektów na wiele sposobów. Według NO Studio, swoim projektem pragnęli pokazać, w jaki sposób drobną interwencją można zmienić przestrzeń na lepsze, osiągając znaczną poprawę przy niewielkim nakładzie kosztów.

Projekt został zainicjowany przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Urzędem Miasta Wilno, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Wilnie.

Anne Lacaton. Delikatność na blokowisku W przypadku Grand Parc rozbiórka i odbudowa została oszacowana na 160 tys. euro za mieszkanie, my natomiast wydaliśmy 52 tys. euro. A przebudowa mieszkań to najbardziej istotna część całkowitego kosztu transformacji — o pracy z substancją blokowisk mówi francuska architektka, zdobywczyni tegorocznej Mies van der Rohe Award.
Międzynarodowe warsztaty projektowe Forgotten Scapes 8-14 października 2012. Blokowiska i zmiana Międzynarodowe studenckie warsztaty projektowe poświęcone zapomnianym przestrzeniom blokowisk rozpoczną się 8 października we Wrocławiu