Japońska klinika

Sumiyoshido kampo lounge to połączenie apteki i kliniki. W pierwszej można uzyskać poradę i nabyć mieszkanki ziół, w drugiej skorzystać z dobrodziejstw medycyny orientalnej. Za projekt odpowiada japońska pracownia id inc.

Sumiyoshido kampo lounge
Fot. © id inc.

Monochromatyczne wnętrze zielarni wypełniają spiętrzone szafki będące współczesnym ujęciem tradycyjnego wyposażenia aptek. W tym samym, jednolitym charakterze, utrzymano pozostałe elementy wyposażenia - biurko i sofę. Wolne przestrzenie pomiędzy meblami tworzą graficzny podział przestrzeni. Wybrane szuflady, wysunięte poza powierzchnię mebli stanowią przestrzenny akcent, a także eksponują umieszczone wewnątrz słoje z suszami.

Czytaj też: Największe miasto świata: fakty i liczby |

Klinika akupunktury to natomiast surowe, minimalistyczne pomieszczenie utrzymane w bieli. Sklep zielarski i klinikę czytelnie rozdzielono za pomocą niewielkiej poczekalni. Wnętrza z wyjątkiem pokoju zabiegów widoczne są z ulicy poprzez obszerną witrynę.

W ramach zlecenia architekci zaprojektowali również korespondującą z wnętrzem identyfikację wizualną obiektu.

Tagi:
Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha do 16 października można oglądać wystawę „Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa”. Ekspozycja, przygotowana we współpracy z Muzeum Narzędzi Ciesielskich Takenaka w Kobe, prezentuje tradycyjne techniki obróbki drewna i przykłady ich zastosowania w architekturze.
OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.
Krzysztof Ingarden z Orderem Wschodzącego Słońca Architekt Krzysztof Ingarden został uhonorowany prestiżowym Orderem Wschodzącego Słońca, jednym z najważniejszych odznaczeń Japonii.
Hostel po japońsku Zespół świątyń Kongōbu-ji w Koyasan położony jest na wysokości 800 m n.p.m. w dolinie otoczonej szczytami ośmiu gór, w zachodniej Japonii, 100 km na północ od Osaki. Znajduje się tu siedziba wyznawców założonej w IX wieku sekty Shingon, należącej do buddyjskiego nurtu ezoterycznego. Kompleks liczy ponad 100 budynków, w tym buddyjski uniwersytet, a wiele klasztorów oferuje nocleg w historycznych wnętrzach. Architekci z biura Alphaville z Kyoto zaprojektowali w Koyasan niewielkie schronisko młodzieżowe – Koyasan Guest House Kokuu, które stanowi ekonomiczną i bardzo współczesną alternatywę dla tradycyjnej klasztornej architektury japońskiej.
Ostatnie utopie i ich twórcy. Rem Koolhaas o Japonii Project Japan to obszerne opracowanie na temat działalności metabolistów – ostatniego wizjonerskiego ruchu architektów i urbanistów.
Architekci polscy - Dla Japonii 8 czerwca w Pawilonie Wystawowym SARP odbędzie się wystawa i aukcja rysunków i innych prac plastycznych architektów polskich, na rzecz pomocy poszkodowanym w Japonii. Obejrzyj KATALOG PRAC!