Sumiyoshido kampo lounge to połączenie apteki i kliniki. W pierwszej można uzyskać poradę i nabyć mieszkanki ziół, w drugiej skorzystać z dobrodziejstw medycyny orientalnej. Za projekt odpowiada japońska pracownia id inc.
Monochromatyczne wnętrze zielarni wypełniają spiętrzone szafki będące współczesnym ujęciem tradycyjnego wyposażenia aptek. W tym samym, jednolitym charakterze, utrzymano pozostałe elementy wyposażenia - biurko i sofę. Wolne przestrzenie pomiędzy meblami tworzą graficzny podział przestrzeni. Wybrane szuflady, wysunięte poza powierzchnię mebli stanowią przestrzenny akcent, a także eksponują umieszczone wewnątrz słoje z suszami.
Klinika akupunktury to natomiast surowe, minimalistyczne pomieszczenie utrzymane w bieli. Sklep zielarski i klinikę czytelnie rozdzielono za pomocą niewielkiej poczekalni. Wnętrza z wyjątkiem pokoju zabiegów widoczne są z ulicy poprzez obszerną witrynę.
W ramach zlecenia architekci zaprojektowali również korespondującą z wnętrzem identyfikację wizualną obiektu.
Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.
Zespół świątyń Kongōbu-ji w Koyasan położony jest na wysokości 800 m n.p.m. w dolinie otoczonej szczytami ośmiu gór, w zachodniej Japonii, 100 km na północ od Osaki. Znajduje się tu siedziba wyznawców założonej w IX wieku sekty Shingon, należącej do buddyjskiego nurtu ezoterycznego. Kompleks liczy ponad 100 budynków, w tym buddyjski uniwersytet, a wiele klasztorów oferuje nocleg w historycznych wnętrzach. Architekci z biura Alphaville z Kyoto zaprojektowali w Koyasan niewielkie schronisko młodzieżowe – Koyasan Guest House Kokuu, które stanowi ekonomiczną i bardzo współczesną alternatywę dla tradycyjnej klasztornej architektury japońskiej.
8 czerwca w Pawilonie Wystawowym SARP odbędzie się wystawa i aukcja rysunków i innych prac plastycznych architektów polskich, na rzecz pomocy poszkodowanym w Japonii. Obejrzyj KATALOG PRAC!