Vegan Ramen Shop projektu MFRMGR

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. PION

Japoński minimalizm w centrum Warszawy: Vegan Ramen Shop projektu MFRMGR

2017-08-30 18:47

Inspiracją dla projektu wnętrza warszawskiego lokalu Vegan Ramen Shop były bambusowe lasy i tradycyjne japońskie bary. Koncepcja powstała w pracowni MFRMGR Frejda & Gratkowski Architekci.

Nazwa obiektuVEGAN RAMEN SHOP
Adres obiektuWarszawa, ul. Finlandzka
AutorzyMFRMGR Frejda & Gratkowski Architekci / Marta Frejda, Michał Gratkowski; współpraca: Krystian Woźniak

Vegan Ramen Shop to miejsce, w którym można spróbować wegańskiej wersji popularnego w Japonii esencjonalnego bulionu z różnymi dodatkami oraz kupić najróżniejsze produkty sprowadzane z kraju Kwitnącej Wiśni. Zanim właściciele podjęli decyzję o otwarciu stacjonarnego baru, wypróbowali swój pomysł serwując japońską zupę na zasadzie stoiska pop-up w różnych miejscach w Warszawie. O pomoc w znalezieniu odpowiedniej stałej lokalizacji oraz opracowanie projektu wnętrza poprosili pracownię MFRMGR Frejda & Gratkowski Architekci. Wybór padł na przestrzeń zlokalizowaną w budynku mieszkalnym przy ulicy Finlandzkiej na Saskiej Kępie.

Koncepcja od początku zakładała długi bar z miejscem dla klientów jako nawiązanie do typowych barów z Japonii oraz miejsce na ekspozycję produktów. Inspirując się lasami bambusowymi, a także charakterem japońskich miast, wykreowaliśmy przestrzeń o abstrakcyjnym wymiarze – wyjaśniają projektanci. Odwołaliśmy się także do japońskiego surowego design'u. Posłużyliśmy się mnogością prawie identycznych elementów tworzących skomplikowaną całość. Wszystko to zostało stworzone z wykorzystaniem bardzo prostych środków i materiałów – dodają.

Dużą wysokość i niewielką powierzchnię lokalu w pełni wykorzystano za pomocą pionowych, rozpostartych między stropami „tyczek” - gęsto rozmieszczonych stalowych rurek, dla których inspiracją były bambusowe lasy. Do tych pionowych elementów przymocowano rozmieszczone na różnych wysokościach półki, pełniące funkcję miejsca do jedzenia i ekspozycji przedmiotów na sprzedaż. Struktura "lewitujących półek" oddziela kuchnię od sali i dzieli ją samą na mniejsze, klimatyczne przestrzenie. Bar wyposażono w proste, drewniane stołki barowe dopasowane wysokością do lady. Lokal oświetlony jest oszczędnymi w wyrazie żarówkami zawieszonymi na kablach w oplocie. Na poziomie parteru oprócz sali konsumpcyjnej, lady baru i małej kuchni znajduje się też specjalnie wydzielona zmywalnia. Toalety dla gości i pomieszczenia personelu znajdują się na niższym poziomie, do którego prowadzą widoczne na rzucie schody. Wejście do baru zaznaczone jest prostym neonem z logotypem. W sezonie letnim przed barem rozstawiany jest ogródek.