Architektura MuratorRealizacjeKampus UCN. Edukacja w trzech wymiarach

Kampus UCN. Edukacja w trzech wymiarach

Prosta bryła nowego kampusu duńskiego uniwersytetu UCN skrywa trójwymiarowe atrium, które stanowi centrum studenckiego życia. Projekt budynku opracowała kopenhaska pracownia ADEPT.

Kampus UCN. Edukacja w trzech wymiarach
Fot. Jakob Lerche

University College of Nordern Denmark to zlokalizowana w północnej Jutlandii uczelnia, która kształci w zakresie biznesu, edukacji i studiów społecznych oraz zdrowia i technologii. Placówka dysponuje budynkami w trzech miastach: Hjørring, Thisted i Aalborg. Najnowszy zrealizowany na zamówienie uczelni obiekt powstał w Aalborg według projektu kopenhaskiej pracowni ADEPT. Budynek o powierzchni 6 tys m2 pełni funkcję uniwersyteckiego kampusu.

Koncepcję architektoniczną opracowano po konsultacjach architektów ze studentami i kadrą. Prostopadłościenna bryła skrywa przestronne atrium o wysokości czterech kondygnacji. Liczne otwarcia zapewniają dalekie perspektywy widokowe, dzięki którym studenci i profesorowie na różnych piętrach widzą się nawzajem. Na różnych wysokościach zaprojektowano galerie i tarasy sprzyjające nauce i spotkaniom w niewielkich grupach. Kwadratowe świetliki w suficie zapewniają dopływ światła dziennego, które umożliwia wzrost drzewa zlokalizowanego w centrum przestrzeni na parterze. Na elewacji zastosowano ciemną cegłę, która stanowi nawiązanie do okolicznej zabudowy, a jednocześnie kontrastuje z jasnym, białym atrium. Pionowe otwory okienne rozmieszczono naprzemiennie ze ślepymi wnękami, dodatkowo wyróżnionymi odmiennym wątkiem cegły.

Pracownia ADEPT, założona w 2006 roku przez trójkę Andersa Lonkę, Martian Laursena i Martina Krogha, tworzy koncepcje architektoniczne i urbanistyczne, koncentrując się na ludzkiej skali budynków i miast. Do najbardziej znanych realizacji biura należą biblioteka Dalarna w Szwecji (2014), centrum kulturalne Ku.Be House of Culture in Movement (we współpracy z MVRDV, 2016) i sale dźwiękowe w The Sonorous Museum w Danii (2016).

Tagi:
Terca Matrix marki Wienerberger to cegła klinkierowa w kolorze czarnym, o gładkim licu, idealnie sprawdzająca się na elewacjach. Produkt został wykorzystany m.in. na fasadzie nowej siedziby Domu Kultury Kadr na warszawskim Mokotowie (proj. Projekt Samograj). Charakterystycznie ułożona cegła o wymiarach 250x120x65 mm nadaje elewacji trójwymiarowości. Do stworzenia logo wykorzystano cegły Pomerania, Silesja i Karpatia.
Famosa to nowy model cegły elewacyjnej z kolekcji Terca firmy Wienerberger. Jest odporna na różne warunki atmosferyczne, a także niepalne. Można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dostępna w dwóch formatach – tradycyjnym oraz jego dłuższym odpowiedniku (wersja Long), a także charakterystycznych odcieniach brązu i szarości.
Ceramika budowlana w służbie architektury Program Brick-Design daje ogromne pole do popisu projektantom – zamiast skupiać się na dopasowaniu dostępnych na rynku produktów do swojego pomysłu, mogą nareszcie stworzyć swój własny spersonalizowany produkt, będący autorskim rozwinięciem i urzeczywistnieniem projektu – o innowacjach w dziedzinie wytwarzania ceramiki budowlanej i programie Brick-Design mówi Andrzej Meronk, dyrektor handlowy Röben Polska.
Innowacyjna ceramika budowlana. PREZENTACJA Przedstawiona w Gdańsku prezentacja firmy Röben przedstawiająca nowe, niestandardowe rozwiązania dekoracyjne w cegle oraz innowacyjność w podejściu firmy.
Biała elewacja odporna na zanieczyszczenia: klinkierowa wieża w Antwerpii Budynek mieszkalny o oryginalnej formie wieży wykonano z białej cegły odpornej na zanieczyszczenia powietrza. Obiekt stał się jednym z głównych akcentów nowoczesnej dzielnicy mieszkalnej, powstałej w ramach rewitalizacji poportowych terenów Antwerpii.
Zespół sal gimnastycznych we Wrocławiu Pracownia arch_it Piotr Zybura opracowała projekt rozbudowy Zespołu Szkół Nr 5 na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Koncepcja otrzymała wyróżnienie w konkursie Wienerberger Brick Award 2017.