Prosta bryła nowego kampusu duńskiego uniwersytetu UCN skrywa trójwymiarowe atrium, które stanowi centrum studenckiego życia. Projekt budynku opracowała kopenhaska pracownia ADEPT.
Fot. Jakob Lerche
University College of Nordern Denmark to zlokalizowana w północnej Jutlandii uczelnia, która kształci w zakresie biznesu, edukacji i studiów społecznych oraz zdrowia i technologii. Placówka dysponuje budynkami w trzech miastach: Hjørring, Thisted i Aalborg. Najnowszy zrealizowany na zamówienie uczelni obiekt powstał w Aalborg według projektu kopenhaskiej pracowni ADEPT. Budynek o powierzchni 6 tys m2 pełni funkcję uniwersyteckiego kampusu.
Koncepcję architektoniczną opracowano po konsultacjach architektów ze studentami i kadrą. Prostopadłościenna bryła skrywa przestronne atrium o wysokości czterech kondygnacji. Liczne otwarcia zapewniają dalekie perspektywy widokowe, dzięki którym studenci i profesorowie na różnych piętrach widzą się nawzajem. Na różnych wysokościach zaprojektowano galerie i tarasy sprzyjające nauce i spotkaniom w niewielkich grupach. Kwadratowe świetliki w suficie zapewniają dopływ światła dziennego, które umożliwia wzrost drzewa zlokalizowanego w centrum przestrzeni na parterze. Na elewacji zastosowano ciemną cegłę, która stanowi nawiązanie do okolicznej zabudowy, a jednocześnie kontrastuje z jasnym, białym atrium. Pionowe otwory okienne rozmieszczono naprzemiennie ze ślepymi wnękami, dodatkowo wyróżnionymi odmiennym wątkiem cegły.
Pracownia ADEPT, założona w 2006 roku przez trójkę Andersa Lonkę, Martian Laursena i Martina Krogha, tworzy koncepcje architektoniczne i urbanistyczne, koncentrując się na ludzkiej skali budynków i miast. Do najbardziej znanych realizacji biura należą biblioteka Dalarna w Szwecji (2014), centrum kulturalne Ku.Be House of Culture in Movement (we współpracy z MVRDV, 2016) i sale dźwiękowe w The Sonorous Museum w Danii (2016).
marki Wienerberger to cegła klinkierowa w kolorze czarnym, o gładkim licu, idealnie sprawdzająca się na elewacjach. Produkt został wykorzystany m.in. na fasadzie nowej siedziby Domu Kultury Kadr na warszawskim Mokotowie (proj. Projekt Samograj). Charakterystycznie ułożona cegła o wymiarach 250x120x65 mm nadaje elewacji trójwymiarowości. Do stworzenia logo wykorzystano cegły Pomerania, Silesja i Karpatia.
to nowy model cegły elewacyjnej z kolekcji Terca firmy Wienerberger. Jest odporna na różne warunki atmosferyczne, a także niepalne. Można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dostępna w dwóch formatach – tradycyjnym oraz jego dłuższym odpowiedniku (wersja Long), a także charakterystycznych odcieniach brązu i szarości.
Program Brick-Design daje ogromne pole do popisu projektantom – zamiast skupiać się na dopasowaniu dostępnych na rynku produktów do swojego pomysłu, mogą nareszcie stworzyć swój własny spersonalizowany produkt, będący autorskim rozwinięciem i urzeczywistnieniem projektu – o innowacjach w dziedzinie wytwarzania ceramiki budowlanej i programie Brick-Design mówi Andrzej Meronk, dyrektor handlowy Röben Polska.
Przedstawiona w Gdańsku prezentacja firmy Röben przedstawiająca nowe, niestandardowe rozwiązania dekoracyjne w cegle oraz innowacyjność w podejściu firmy.
Budynek mieszkalny o oryginalnej formie wieży wykonano z białej cegły odpornej na zanieczyszczenia powietrza. Obiekt stał się jednym z głównych akcentów nowoczesnej dzielnicy mieszkalnej, powstałej w ramach rewitalizacji poportowych terenów Antwerpii.
Pracownia arch_it Piotr Zybura opracowała projekt rozbudowy Zespołu Szkół Nr 5 na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Koncepcja otrzymała wyróżnienie w konkursie Wienerberger Brick Award 2017.