Architektura MuratorRealizacjeKlejone drewno w architekturze - Centrum Maggie's w Oldham

Klejone drewno w architekturze - Centrum Maggie's w Oldham

W brytyjskim mieście Oldham otwarto Centrum Maggie’s – ośrodek dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. Jest to pierwszy na świecie budynek wzniesiony z klejonego warstwowo drewna liściastego. Obiekt powstał według projektu dRMM Architects.

Centrum Maggie's w Oldham
Centrum Maggie's w Oldham. Fot. Alex de Rijke, Jasmin Sohi & Jon Cardwell

Maggie’s to organizacja dobroczynna zapewniająca wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Ośrodki Maggie’s budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych. Autorami wielu z nich są znani architekci i pracownie – m.in. Zaha Hadid, Foster + Partners, Kisho Kurokawa i OMA. Za ideą stworzenia sieci dobrze zaprojektowanych ośrodków oferujących program wsparcia pacjentom dotkniętym śmiertelną chorobą również stoi znany architekt – Charles Jencks. Kierowany osobistym doświadczeniem po chorobie żony, projektantki Margaret Keswick Jencks i jej przemyśleniami dotyczącymi wpływu przestrzeni na samopoczucie pacjentów, zdecydował się powołać globalną sieć placówek zapewniających chorym darmową opiekę w otoczeniu przyjazngo środowiska i dobrej architektury. Centrum Maggie’s w Oldham to najnowsza z nich.

Projekt budynku opracowała pracownia dRMM Architects przy wsparciu AHEC (Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego). W koncepcję Maggie’s Centre wpisano holistyczny komunikat, uzupełniający podstawowe założenia projektu – podniesienie na duchu osób żyjących z chorobą nowotworową i dodanie im nadziei. Do zawieszonego nad poziomem gruntu budynku z drewna i szkła, poprzez otwartą wewnąrz przestrzeń, wprowadzono naturalnie rosnące drzewa. Każdy detal w ośrodku zaprojektowano tak, by całość sprzyjała użytkowaniu i dobremu samopoczuciu – powiedział Alex de Rijke.

Głównym materiałem wykorzystanym w realizacji jest tulipanowiec amerykański. Decyzja o wyborze tego garunku drewna została podyktowana typową dla niego wytrzymałością i ciepłą barwą. Istotne były również wyniki badań dotyczących oddziaływania drewna na samopoczucie człowieka. Zgodnie z raportem Planet Ark z 2015 roku zatytułowanym Wood – Housing, Health, Humanity, drewno ma więcej cech o dobroczynnym wpływie na stan zdrowia i ogólne samopoczucie człowieka niż jakikolwiek inny materiał budowlany.

Obiekt wzniesiono z wykorzystaniem ponad 20 paneli o długości od 0,5 do 12 m, klejonych z pięciu warstw tulipanowca amerykańskiego. Ten sam materiał posłużył do wykonania dużego stołu kuchennego, przy którym zasiadają goście ośrodka. Mebel został zaprojektowany przez biuro Barnby & Day, na zamówienie Alexa de Rijke i AHEC na potrzeby projektu „The Wish List”, zaprezentowanego podczas London Design Festival w 2014 roku. Blat jest pozostałością po tamtym projekcie, natomiast na podstawę składają się odpady drewna CLT z framug okiennych i futryn drzwi Maggie’s Centre.

dRMM - to pracownia założona w 1995 roku przez Alexa de Rijke, Philipa Marsha i Sadie Morgan. W swoim  firma ma wiele projektów, które zyskały aprobatę krytyków i uznanie ekspertów, m.in. „No. One Centaur Street” – zdobywca m.in. nagrody „RIBA London Building of the Year”. Pracownia jest znana z takich realizacji i tymczasowych instalacji jak aula szkolna w Kingsdale, zabudowa molo w Hastings, „Endless Stair”, „Sliding House" i Dom Faradaya przy elektrowni w Battersea. Od roku 2000 pracownia dRMM jest pionierem w zastosowaniu drewna modyfikowanego jako najwłaściwszego materiału dla współczesnej architektury. www.drmm.co.uk;

Tagi:
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Drewno w salach koncertowych: przegląd realizacji Teatry, opery, filharmonie pomału przygotowują się do ponownego otwarcia po pandemii. Tymczasem, prezentujemy krótki przegląd sal koncertowych, w których zastosowano naturalne drewno. Autorzy wybrali je nie tylko ze względów akustycznych, ale też z uwagi na niezwykłe walory estetyczne. Realizacje Renzo Piano, Ian Ritchie Architects, Manfredi Nicoletti i Luca Nicoletti, Stanton Williams.
Innowacyjna architektura drewniana Budownictwo drewniane to być może ekologiczna architektura przyszłości, alternatywa dla technologii żelbetowej. Dobrze przemyślana konstrukcja z tego materiału daje szansę przeprowadzenia w prosty sposób przebudowy, modernizacji lub rozbiórki. Ma też niewielki ślad węglowy. Nowe możliwości zastosowania drewna w architekturze przedstawiają architekci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, którzy zaprojektowali niedawno dwa biurowce z jego wykorzystaniem.
Drewno w Architekturze 2019 – wyniki konkursu Rozstrzygnięto drugą edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Nagrody przyznano zarówno autorom, jak i promotorom prac.