Architektura MuratorRealizacjeKlejone drewno w architekturze - Centrum Maggie's w Oldham

Klejone drewno w architekturze - Centrum Maggie's w Oldham

W brytyjskim mieście Oldham otwarto Centrum Maggie’s – ośrodek dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. Jest to pierwszy na świecie budynek wzniesiony z klejonego warstwowo drewna liściastego. Obiekt powstał według projektu dRMM Architects.

Centrum Maggie's w Oldham
Centrum Maggie's w Oldham. Fot. Alex de Rijke, Jasmin Sohi & Jon Cardwell

Maggie’s to organizacja dobroczynna zapewniająca wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Ośrodki Maggie’s budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych. Autorami wielu z nich są znani architekci i pracownie – m.in. Zaha Hadid, Foster + Partners, Kisho Kurokawa i OMA. Za ideą stworzenia sieci dobrze zaprojektowanych ośrodków oferujących program wsparcia pacjentom dotkniętym śmiertelną chorobą również stoi znany architekt – Charles Jencks. Kierowany osobistym doświadczeniem po chorobie żony, projektantki Margaret Keswick Jencks i jej przemyśleniami dotyczącymi wpływu przestrzeni na samopoczucie pacjentów, zdecydował się powołać globalną sieć placówek zapewniających chorym darmową opiekę w otoczeniu przyjazngo środowiska i dobrej architektury. Centrum Maggie’s w Oldham to najnowsza z nich.

Projekt budynku opracowała pracownia dRMM Architects przy wsparciu AHEC (Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego). W koncepcję Maggie’s Centre wpisano holistyczny komunikat, uzupełniający podstawowe założenia projektu – podniesienie na duchu osób żyjących z chorobą nowotworową i dodanie im nadziei. Do zawieszonego nad poziomem gruntu budynku z drewna i szkła, poprzez otwartą wewnąrz przestrzeń, wprowadzono naturalnie rosnące drzewa. Każdy detal w ośrodku zaprojektowano tak, by całość sprzyjała użytkowaniu i dobremu samopoczuciu – powiedział Alex de Rijke.

Głównym materiałem wykorzystanym w realizacji jest tulipanowiec amerykański. Decyzja o wyborze tego garunku drewna została podyktowana typową dla niego wytrzymałością i ciepłą barwą. Istotne były również wyniki badań dotyczących oddziaływania drewna na samopoczucie człowieka. Zgodnie z raportem Planet Ark z 2015 roku zatytułowanym Wood – Housing, Health, Humanity, drewno ma więcej cech o dobroczynnym wpływie na stan zdrowia i ogólne samopoczucie człowieka niż jakikolwiek inny materiał budowlany.

Obiekt wzniesiono z wykorzystaniem ponad 20 paneli o długości od 0,5 do 12 m, klejonych z pięciu warstw tulipanowca amerykańskiego. Ten sam materiał posłużył do wykonania dużego stołu kuchennego, przy którym zasiadają goście ośrodka. Mebel został zaprojektowany przez biuro Barnby & Day, na zamówienie Alexa de Rijke i AHEC na potrzeby projektu „The Wish List”, zaprezentowanego podczas London Design Festival w 2014 roku. Blat jest pozostałością po tamtym projekcie, natomiast na podstawę składają się odpady drewna CLT z framug okiennych i futryn drzwi Maggie’s Centre.

dRMM - to pracownia założona w 1995 roku przez Alexa de Rijke, Philipa Marsha i Sadie Morgan. W swoim  firma ma wiele projektów, które zyskały aprobatę krytyków i uznanie ekspertów, m.in. „No. One Centaur Street” – zdobywca m.in. nagrody „RIBA London Building of the Year”. Pracownia jest znana z takich realizacji i tymczasowych instalacji jak aula szkolna w Kingsdale, zabudowa molo w Hastings, „Endless Stair”, „Sliding House" i Dom Faradaya przy elektrowni w Battersea. Od roku 2000 pracownia dRMM jest pionierem w zastosowaniu drewna modyfikowanego jako najwłaściwszego materiału dla współczesnej architektury. www.drmm.co.uk;

Tagi:
Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Konkurs Drewno w Architekturze 2022: kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Wydział Architektury Politechniki Białostockiej ogłasza czwartą edycję konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazano walory drewna. W konkursie tradycyjnie przewidziano nagrody zarówno dla autorów, jak i promotorów prac.
Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF Najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek powstał w północnej Szwecji według projektu biura White Arkitekter. Dwudziestokondygnacyjny budynek Sara Kulturhus w Skellefteå mieści m.in. salę koncertową, spa i hotel, a  wyposażony został w najbardziej zaawansowane systemy aluminiowe ALUPROF.
Biurowiec z drewna w Środzie Śląskiej Coraz bliżej realizacji osiedla Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej według konkursowego projektu pracowni Chmielewski + Partners. Spółka Polskie Domy Drewniane rozpoczyna inwestycję od budowy dwukondygnacyjnego biura sprzedaży mieszkań. Obiekt ma być gotowy w tegoroczne wakacje.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.