Architektura MuratorRealizacjeKonstrukcja Timber Wave ozdobą wejścia do Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Konstrukcja Timber Wave ozdobą wejścia do Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Atrakcją tegorocznego Festiwalu Designu w Londynie (LDF) była ogromna konstrukcja zdobiąca wejście do Muzeum Wiktorii i Alberta. Instalacja Timber Wave wykonana została z drewna czerwonego dębu, na zamówienie Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Projekt trójwymiarowej spirali z kratownicy powstał w studiu architektonicznym AL_A

Timber Wave
Fot.: Dennis Gilbert
Timber Wave
Fot.: Dennis Gilbert

Drewniana spirala Timber Wave - główna atrakcja Festiwalu Designu w Londynie w 2011 roku

Czerwony dąb obficie porasta amerykańskie lasy i stanowi około 30 procent wszystkich drzew liściastych na terenie Stanów Zjednoczonych. Jednak pomimo tak szerokiej dostępności oraz dużego popytu na europejskich rynkach, czerwony dąb musi jeszcze zapracować na swoją pozycję u architektów. Biorąc pod uwagę niewielką wagę surowca, czerwony dąb jest niezwykle mocny.

Wysoka jakość surowca, łatwość obróbki, kształtowania i klejenia spowodowały, że zdecydowno się wykorzystać właśnie ten ekologiczny budulec do stworzenia skomplikowanej konstrukcji "Timber Wave", która stanęła przed wejściem do Muzeum Wiktorii i Alberta na Cromwell Road w Londynie. Majestatyczna, trójwymiarowa spirala z kratownicy, wykonana została z drewna amerykańskiego czerwonego dębu przez firmę Cowley Timberwork i inżynierów z firmy Arup.

Stojąca samodzielnie konstrukcja "Timber Wave", o wysokości 12 metrów, stała się główną atrakcją turystyczną tegorocznego Festiwalu Designu w Londynie (2011). Do jej budowy wykorzystano ponad 500 elementów z drewna klejonego.

Struktura dębu czerwonego jest podobna do garści rurek do napojów i wykazuje dużą odporność na zgniatanie. Inżynierowie z firmy Arup zauważyli, że dzięki temu projekt połączył w sobie lekkość i wytrzymałość. Nieocenioną pomocą na etapie projektowania były również badania przeprowadzone przez AHEC i ośrodek badawczy Building Research Establishment we współpracy z firmą Arup, dzięki którym opracowano wartości projektowe dębu czerwonego, opublikowane w normach Eurocode 5.Informacje: www.americanhardwood.org.

Hotel zielarski w Londynie Amy Shao, absolwentka architektury wnętrz na Royal College of Art w Londynie, zaproponowała nową adaptację zabytkowego szpitala – „sanatorium” w centrum miasta, praktykujące tradycyjne i unowocześnione naturalne metody lecznicze.
OMA: New Court – nowa centrala Banku Rotschildów Wśród 34 europejskich realizacji architektonicznych, włączonych przez jury Mies van der Rohe Award 2013 na tzw. „krótką listę” najlepszych budynków Europy z lat 2011-2012 znalazła się nowa centrala Banku Rotschildów w Londynie. Projekt New Court przygotowała pracownia OMA / Rem Koolhaas, Ellen van Loon
Pawilon kontemplacji Petera Zumthora Architektura myśli o ogrodach, o tym, jaka może być dziś ich rola dla nas. Wstyd się przyznać, ale idea tego ogrodu zrodziła się cztery, pięć lat temu, kiedy zostałem zaproszony do zaprojektowania małego parku w Summerset. Od tego czasu myślałem, jak zaprojektować miejsce, w którym to nie my patrzymy na naturę, ale natura patrzy na nas – powiedział szwajcarski architekt Peter Zumthor, podczas otwarcia letniego pawilonu w londyńskiej Serpentine Gallery