Timber Wave

i

Autor: Dennis Gilbert

Konstrukcja Timber Wave ozdobą wejścia do Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

2011-11-30 12:14

Atrakcją tegorocznego Festiwalu Designu w Londynie (LDF) była ogromna konstrukcja zdobiąca wejście do Muzeum Wiktorii i Alberta. Instalacja Timber Wave wykonana została z drewna czerwonego dębu, na zamówienie Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Projekt trójwymiarowej spirali z kratownicy powstał w studiu architektonicznym AL_A

Timber Wave

i

Autor: Dennis Gilbert

Drewniana spirala Timber Wave - główna atrakcja Festiwalu Designu w Londynie w 2011 roku

Czerwony dąb obficie porasta amerykańskie lasy i stanowi około 30 procent wszystkich drzew liściastych na terenie Stanów Zjednoczonych. Jednak pomimo tak szerokiej dostępności oraz dużego popytu na europejskich rynkach, czerwony dąb musi jeszcze zapracować na swoją pozycję u architektów. Biorąc pod uwagę niewielką wagę surowca, czerwony dąb jest niezwykle mocny.

Wysoka jakość surowca, łatwość obróbki, kształtowania i klejenia spowodowały, że zdecydowno się wykorzystać właśnie ten ekologiczny budulec do stworzenia skomplikowanej konstrukcji "Timber Wave", która stanęła przed wejściem do Muzeum Wiktorii i Alberta na Cromwell Road w Londynie. Majestatyczna, trójwymiarowa spirala z kratownicy, wykonana została z drewna amerykańskiego czerwonego dębu przez firmę Cowley Timberwork i inżynierów z firmy Arup.

Stojąca samodzielnie konstrukcja "Timber Wave", o wysokości 12 metrów, stała się główną atrakcją turystyczną tegorocznego Festiwalu Designu w Londynie (2011). Do jej budowy wykorzystano ponad 500 elementów z drewna klejonego.

Struktura dębu czerwonego jest podobna do garści rurek do napojów i wykazuje dużą odporność na zgniatanie. Inżynierowie z firmy Arup zauważyli, że dzięki temu projekt połączył w sobie lekkość i wytrzymałość. Nieocenioną pomocą na etapie projektowania były również badania przeprowadzone przez AHEC i ośrodek badawczy Building Research Establishment we współpracy z firmą Arup, dzięki którym opracowano wartości projektowe dębu czerwonego, opublikowane w normach Eurocode 5.


Informacje: www.americanhardwood.org.