Biurowiec Bałtyk w Poznaniu

i

Autor: Archiwum Architektury Konstrukcję budynku zaprojektowano jako żelbetową monolityczną. Jej najbardziej charakterystycznym elementem są usytuowane w miejscach podcięć dwie pary skośnych słupów, które spinają budynek i przejmują siły ze słupów na wyższych kondygnacjach, Fot. Serwis prasowy Concordia Design

Konstrukcja wieżowca – o projekcie konstrukcji Olgierd Rutnicki

2017-07-28 12:44

Dużym wyzwaniem okazały się wcięcia w bryle budynku. Po analizach statycznych jedynym rozwiązaniem okazało się zastosowanie słupów ukośnych, które zaprojektowano tak, aby tworzyły trójkąt. Dzięki temu siły z górnych kondygnacji są przenoszone na słupy piwnicy. Stworzenie modelu przestrzennego umożliwiło zaprojektowanie indywidualnych szalunków. Dość problematyczne okazało się ograniczenie ugięć w obszarze stropów pomiędzy słupami ukośnymi, w miejscach wcięć w bryle, zaproponowano więc ruszt stalowy kotwiony do trzonów budynku oraz do słupów ukośnych.

Podczas opracowywania projektu konstrukcji Bałtyku nasz zespół musiał stawić czoła wielu wyzwaniom, ale pozwolimy sobie przedstawić tylko dwa. Dla tego typu obiektów, zlokalizowanych w zwartej zabudowie miejskiej, przede wszystkim bardzo ważna jest analiza oddziaływania wykopu na budynki sąsiednie. Przy czym na przykład hotel Sheraton, ze względu na swoją monolityczną konstrukcję, jest mało wrażliwy na przemieszczenia ścian wygradzających wykop, natomiast budynek Concordii, wykonany w technologii tradycyjnej, ze stropami Kleina, wprost przeciwnie. Wyniki przeprowadzonej analizy jednoznacznie wskazały, że konieczne będzie podchwycenie fundamentów Concordii kolumnami typu jet grouting. Zabieg ten spowodował przeniesienie naprężeń z fundamentów na niższy poziom oraz uodpornił obiekt na przemieszczenia ścian wykopu.

Dużym wyzwaniem okazały się też wcięcia w bryle budynku. Po analizach statycznych jedynym rozwiązaniem okazało się zastosowanie słupów ukośnych, które zaprojektowano tak, aby tworzyły trójkąt. Dzięki temu siły z górnych kondygnacji są przenoszone na słupy piwnicy. Stworzenie modelu przestrzennego umożliwiło zaprojektowanie indywidualnych szalunków. Dość problematyczne okazało się ograniczenie ugięć w obszarze stropów pomiędzy słupami ukośnymi, w miejscach wcięć w bryle, zaproponowano więc ruszt stalowy kotwiony do trzonów budynku oraz do słupów ukośnych. Jako belki rusztu przewidziano dwuteowniki typu HEM zespolone ze stropem żelbetowym.

Bałtyk w liczbach

67 m wysokości liczy budynek

4000 prefabrykatów w 400 różnych typach zastosowano na elewacji

360 cm wysokości mają słupy fasadowe

11 km wyniosłaby długość prefabrykatów, gdyby ustawić je jeden za drugim

1170 mm ma średnica betonowych skośnych słupów konstrukcyjnych

71 mm grubości ma warstwa szklanych paneli użytych do budowy części stropów

70% działki zajęła przestrzeń publiczna

10 osób z biura MVRDV pracowało łącznie nad projektem budynku