Crystal Houses projektu MVRDV

i

Autor: Archiwum Architektury Crystal Houses w Amsterdamie, MVRDV, (c) Daria Scagliola & Stijn Brakkee

Kryształowy dom w Amsterdamie

2016-04-22 17:31

Pracownia MVRDV zaprojektowała siedzibę butiku Chanel w Amsterdamie. Projektanci odtworzyli wygląd istniejącego tu wcześniej domu w nowym materiale. Transparentna elewacja wykonana ze szklanych cegieł przyciąga wzrok, a pod względem wytrzymałości w niczym nie ustępuje takim budulcom jak beton czy tradycyjna ceramika.

Sklep znajduje się przy PC Hoofstraat, ulicy przy której mieści się większość luksusowych butików Amsterdamu. Architekci z MVRDV poszukiwali rozwiązania, które pozwoli na zachowanie lokalnego charakteru w dzielnicy, gdzie przeważa funkcja handlowa. Globalizacja doprowadziła do powstania homogenicznych, ekskluzywnych ulic handlowych. Crystal Houses zapewnia konieczną przeszkloną powierzchnię, zapewniając miejscu indywidualność i odrębny architektoniczny charakter – czytamy w opisie projektu.

Nowa elewacja jest wiernym odzwierciedleniem pierwotnego wyglądu istniejącego tu wcześniej domu. Zmianie uległ jedynie budulec. Starannie powtórzono wątek cegły i jej układ w strefie obramienia okien. Na wysokości pierwszego piętra szklane elementy występują naprzemiennie z ceramicznymi, aby przerodzić się w ceglany mur w strefie mieszkalnej, na wysokości drugiego piętra.

Nad rozwinięciem technologii, które pozwolą na realizację projektu pracował zespół partnerów. Każda cegła została odlana indywidualnie przez włoską firmę Poesia, specjalizującą się w produkcji szklanych ścian, posadzek i elementów dekoracyjnych. W wyniku poszukiwań przeprowadzonych przez Uniwersytet Technologiczny w Delft oraz współpracy z firmami ABT i Wessels Zeist, udało się wyprodukować wysoce wytrzymałą, zabezpieczoną przed działaniem promieni UV, transparentną substancję klejącą, którą wykorzystano do połączenia cegieł zamiast tradycyjnej zaprawy.

Pomimo delikatnego wyglądu, szklana konstrukcja jest wytrzymalsza niż beton. Na przykład całkowicie szklana ościeżnica mogłaby wytrzymać obciążenie 42 tys. niutonów (w przybliżeniu waga dwóch SUV-ów).

Zapotrzebowanie na energię pokryto w pełni z odnawialnych źródeł. Budynek wyposażono w gruntową pompę ciepła, której rury sięgają 170-metrów pod ziemię, pozwalając na utrzymanie odpowiednich warunków we wnętrzu budynku przez cały rok.

Wszystkie szklane elementy są w pełni recyklowalne. Odpady powstałe podczas testów tj. niedoskonałe cegły, zostały stopione i odlane ponownie lub wykorzystane w innych celach. Jedynym elementem szklanej elewacji, którego nie da się przetworzyć jest betonowy cokół, ukryty w częściowo przezroczystym materiale, zabezpieczający przed skutkami ewentualnego uderzenia samochodu w lico budynku.