Nowa atrakcja Gdańska

Kunszt Wodny w Gdańsku: Instytut Kultury Miejskiej wkrótce pod nowym adresem

Kunszt Wodny w Gdańsku zostanie udostępniony mieszkańcom z kilkuletnim poślizgiem. Budynek, mieszczący nową siedzibę Instytutu Kultury Miejskiej, jest już gotowy na przyjęcie gości.

Spis treści

  1. Nowy Kunszt Wodny w Gdańsku: od pomysłu do realizacji
  2. Kunszt Wodny Gdańsk: otwarcie
  3. Co znajdzie się w Kunszcie Wodnym?
Kunszt Wodny w Gdańsku  ul. Targ Sienny 4
Autorzy: Studio Architektoniczne Kwadrat
Inwestor: Multi Development, urząd miasta Gdańska
Realizacja: 2016-2023

Nowy Kunszt Wodny w Gdańsku: od pomysłu do realizacji

Nowy Kunszt Wodny w Gdańsku powstał w miejscu historycznego obiektu o tej samej nazwie, który działał tu od połowy XVI wieku do lat 70. wieku XIX. Pomysł, by wznieść budynek nawiązujący do dawnej stacji pomp przy Targu Rakowym pojawił się już kilkanaście lat temu, przy okazji realizacji centrum handlowego Forum Gdańsk. W przedsięwzięcie zaangażowały się władze miasta i spółka Multi Development, inwestor galerii handlowej. W 2012 roku wspólnie zorganizowały konkurs architektoniczny na projekt obiektu. Zwyciężyła propozycja Studia Architektonicznego Kwadrat. Autorzy zaproponowali budynek składający się z dwóch brył zlokalizowanych na przeciwległych brzegach Raduni, a połączonych zawieszoną nad kanałem częścią restauracyjną i wystawową. W środku zaplanowano m.in. sale multimedialną i ekspozycyjną, a także punkt informacji turystycznej, kawiarnię i zespół publicznych toalet.

Kunszt Wodny Gdańsk: otwarcie

Budowa rozpoczęła się jesienią 2016 i zakończyła trzy lata później. Od tego czasu obiekt był gotowy do przejęcia przez miasto, przedłużały się jednak procedury formalno-prawne. Ostatecznie gdański magistrat przejął od dewelopera Kunszt Wodny dopiero pod koniec 2021 roku. Kolejne lata zajęło wyposażanie i aranżacja wnętrz, którym na przeszkodzie stanęła m.in. pandemia. W końcu, po czterech latach od zakończenia realizacji, budynek zostanie otwarty dla mieszkańców. Według zapowiedzi władz miasta ma to nastąpić 22 września 2023 roku.

Co znajdzie się w Kunszcie Wodnym?

Nowy Kunszt Wodny w Gdańsku ma się stać siedzibą Instytutu Kultury Miejskiej, znanego m.in. z organizacji popularnego festiwalu NARRACJE. W otwartej przestrzeni na parterze znajdzie się punkt informacji kulturalnej, gdzie będzie można poznać ofertę wszystkich miejskich instytucji, ale także popracować, przyjść na spotkanie czy przegląd prasy. W nowym miejscu, w Kunszcie Wodnym, zaprosimy mieszkanki i mieszkańców Gdańska na wydarzenia kulturalne – koncerty, spotkania literackie, pokazy filmowe połączone z dyskusjami i inne wydarzenia kierowane do rodzin, a także działania angażujące młode osoby. Cały czas pozostajemy aktywni w dzielnicach Gdańska. Przygotowujemy festiwal NARRACJE na Oruni, przez całe lato zapraszamy na alternatywne spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami w ośmiu dzielnicach Gdańska, czy po terenach Stoczni Gdańskiej z Metropolitanką – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.

W nowym Kunszcie Wodnym znajduje się doskonale wyposażona sala audytoryjna, w której odbywać się będą cykliczne pokazy filmowe, spotkania i festiwale literackie, kameralne koncerty, działania performatywne, a także wykłady czy konferencje. Będziemy kontynuować tu dotychczasowe cykle – Miastoprojekcje, w którym prezentujemy autorsko wybrane dokumenty i filmy dotyczące miasta, urbanistyki i architektury czy wykłady z cyklu Akademia Gdańska, w których poznajemy historię naszego miasta – dodaje dyrektorka IKM. Nowością, która ma przyciągnąć do Kunsztu Wodnego mieszkańców i turystów jest makieta współczesnego śródmieścia Gdańska. W budynku znajdują się także trzy sale szkoleniowe, Bistro Miasto oraz księgarnia, która w ofercie będzie miała wydawnictwa gdańskie dotyczące m.in. architektury, urbanistyki i sztuki.