Architektura MuratorRealizacjeMieszkanie Plus: Katowice, Łowicz, Toruń, Świdnik, Dębica

Mieszkanie Plus: Katowice, Łowicz, Toruń, Świdnik, Dębica

Rzuty budynków są modelowe i prezentują skromną, ale przemyślaną odpowiedź, jak powinno wyglądać dotowane przez państwo mieszkalnictwo. Program Mieszkanie Plus próbują podsumować dla nas Stanisław Rewski, Grzegorz Stiasny, Hubert Trammer i Agata Twardoch. W numerze także prezentacje pięciu osiedli zrealizowanych w ramach tej rządowej inicjatywy.

Mieszkanie Plus: Katowice, Łowicz, Toruń, Świdnik, Dębica
Osiedle przy ul. Krudowskiego w Łowiczu, proj. GDA Łukasz Gaj, Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur; fot. Maja Wirkus

Chciałam napisać tekst o tym, że zwykła mieszkaniówka odzyskuje wreszcie należne jej miejsce. Że minęła epoka białych słoni i nie wszystkie architektki i architekci marzą o zaprojektowaniu kolejnej hali koncertowej, bo część z nich – jak sto lat temu – widzi sens w tworzeniu tanich mieszkań. Chciałam napisać o tym, że po latach lekceważenia dostępnej zabudowy mieszkaniowej i traktowania jej jak coś całkiem niewartego uwagi, pojawiło się wreszcie kilka naprawdę porządnych inwestycji. Skromnych, ale estetycznych i funkcjonalnych, bo takie na pierwszy rzut oka jest pięć prezentowanych osiedli, które powstały w ramach programu Mieszkanie Plus. Chciałam zachwycić się ludzką skalą i urbanistycznym wnętrzem założenia z Dębicy, oraz docenić użycie prefabrykacji i świetne wykorzystanie kolorów w inwestycji w Toruniu. Wiedziałam, że będę musiała skrytykować część lokalizacji – w końcu katowicki Nowy Nikiszowiec powstał w środku lasu i jest całkiem odcięty od miasta, ale oprócz tego prezentuje przecież architekturę rzetelną, estetyczną i dobrze osadzoną w kontekście. Miałam zamiar nawet zażartować z tego, że w projekcie w Łowiczu na poważnie wzięto socmodernistyczne korzenie dostępnego budownictwa mieszkaniowego i zespół wygląda jak uproszczony fragment osiedla Muranów. Niestety, z naukowej rzetelności zanim napisałam ten pełen optymizmu tekst, przyjrzałam się prezentowanym inwestycjom dokładnie i we wszystkich pięciu przypadkach całą moją uwagę pochłonęły… parkingi.

Osiedle Mieszkanie Plus w Katowicach od Kuryłowicz & Associates Rozpoczyna się realizacja osiedla Mieszkanie Plus na katowickich Szopienicach według projektu biura Kuryłowicz & Associates. Typologia i schemat zabudowy stanowią rozwinięcie konkursowego opracowania na modelowy budynek wielorodzinny z 2017 roku.
Mieszkanie Plus Lublin: nowe osiedle projektu Stelmach i Partnerzy [WIZUALIZACJE] W ramach programu Mieszkanie Plus Lublin zyska nowe osiedle projektu pracowni architektonicznej Stelmach i Partnerzy. Zespół składający się z trzech budynków zaoferuje blisko 400 mieszkań. Nasz dom musi wyróżniać się w „deweloperskiej siekance” elegancją i prostotą – mówi Bolesław Stelmach
Nowe osiedle katowickiego TBS w Giszowcu z pozwoleniem na budowę Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczyna realizację osiedla przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Zespół, który ma wyróżniać się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych, zaprojektowały młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.
Ekonomia i szczerość: nowy szeregowiec pod Poznaniem od Miłych Młodych Ludzi Oddano do użytku pierwszy z czterech szeregowców nowego osiedla w Stęszewie pod Poznaniem. Budynek w tak zwanym standardzie deweloperskim plus zaprojektował zespół Miłych Młodych Ludzi.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służewiec” buduje apartamentowiec. Skromny, ale efektowny Przy alei Lotników na warszawskim Mokotowie powstanie nowy apartamentowiec. Kameralny obiekt o uskokowej bryle na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec” zaprojektowało biuro 4am Architekci.
Osiedle Łopuszańska 47 w Warszawie Rozpoczęła się realizacja osiedla Łopuszańska 47 na warszawskich Włochach. Zespół według projektu biura HRA Architekci docelowo zaoferuje 500 mieszkań.
Osiedle Vola w Warszawie U zbiegu Studziennej i Jana Kazimierza na warszawskiej Woli powstanie nowy apartamentowiec według projektu Archiplan Studio. Inwestycję pod nazwą Osiedle Vola realizuje firma RONSON Development.
Osiedle Kwiatów Polskich w Warszawie projektu rmk.a W warszawskim Wawrze powstaje kameralne osiedle Kwiatów Polskich. Projekt 12 domów w zabudowie bliźniaczej opracowało biuro rmk.a Roderyk Milik Architektura.