Architektura MuratorRealizacjeMieszkanie Plus: Katowice, Łowicz, Toruń, Świdnik, Dębica

Mieszkanie Plus: Katowice, Łowicz, Toruń, Świdnik, Dębica

Rzuty budynków są modelowe i prezentują skromną, ale przemyślaną odpowiedź, jak powinno wyglądać dotowane przez państwo mieszkalnictwo. Program Mieszkanie Plus próbują podsumować dla nas Stanisław Rewski, Grzegorz Stiasny, Hubert Trammer i Agata Twardoch. W numerze także prezentacje pięciu osiedli zrealizowanych w ramach tej rządowej inicjatywy.

Mieszkanie Plus: Katowice, Łowicz, Toruń, Świdnik, Dębica
Osiedle przy ul. Krudowskiego w Łowiczu, proj. GDA Łukasz Gaj, Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur; fot. Maja Wirkus

Chciałam napisać tekst o tym, że zwykła mieszkaniówka odzyskuje wreszcie należne jej miejsce. Że minęła epoka białych słoni i nie wszystkie architektki i architekci marzą o zaprojektowaniu kolejnej hali koncertowej, bo część z nich – jak sto lat temu – widzi sens w tworzeniu tanich mieszkań. Chciałam napisać o tym, że po latach lekceważenia dostępnej zabudowy mieszkaniowej i traktowania jej jak coś całkiem niewartego uwagi, pojawiło się wreszcie kilka naprawdę porządnych inwestycji. Skromnych, ale estetycznych i funkcjonalnych, bo takie na pierwszy rzut oka jest pięć prezentowanych osiedli, które powstały w ramach programu Mieszkanie Plus. Chciałam zachwycić się ludzką skalą i urbanistycznym wnętrzem założenia z Dębicy, oraz docenić użycie prefabrykacji i świetne wykorzystanie kolorów w inwestycji w Toruniu. Wiedziałam, że będę musiała skrytykować część lokalizacji – w końcu katowicki Nowy Nikiszowiec powstał w środku lasu i jest całkiem odcięty od miasta, ale oprócz tego prezentuje przecież architekturę rzetelną, estetyczną i dobrze osadzoną w kontekście. Miałam zamiar nawet zażartować z tego, że w projekcie w Łowiczu na poważnie wzięto socmodernistyczne korzenie dostępnego budownictwa mieszkaniowego i zespół wygląda jak uproszczony fragment osiedla Muranów. Niestety, z naukowej rzetelności zanim napisałam ten pełen optymizmu tekst, przyjrzałam się prezentowanym inwestycjom dokładnie i we wszystkich pięciu przypadkach całą moją uwagę pochłonęły… parkingi.

Osiedle Mieszkanie Plus w Katowicach od Kuryłowicz & Associates Rozpoczyna się realizacja osiedla Mieszkanie Plus na katowickich Szopienicach według projektu biura Kuryłowicz & Associates. Typologia i schemat zabudowy stanowią rozwinięcie konkursowego opracowania na modelowy budynek wielorodzinny z 2017 roku.
Mieszkanie Plus Lublin: nowe osiedle projektu Stelmach i Partnerzy [WIZUALIZACJE] W ramach programu Mieszkanie Plus Lublin zyska nowe osiedle projektu pracowni architektonicznej Stelmach i Partnerzy. Zespół składający się z trzech budynków zaoferuje blisko 400 mieszkań. Nasz dom musi wyróżniać się w „deweloperskiej siekance” elegancją i prostotą – mówi Bolesław Stelmach
Osiedle Kwiatów Polskich w Warszawie projektu rmk.a W warszawskim Wawrze powstaje kameralne osiedle Kwiatów Polskich. Projekt 12 domów w zabudowie bliźniaczej opracowało biuro rmk.a Roderyk Milik Architektura.
Z archiwum „Architektury”: osiedla warszawskie W cyklu Z archiwum przypominamy publikację „Osiedla warszawskie”, która ukazała się w „Architekturze” nr 4/1976 i zawierała omówienie realizacji w kliku stołecznych dzielnicach, m.in. na Bródnie, Stegnach, Służewiu, Chomiczówce, Targówku, Gocławiu. O współczesny komentarz do tego materiału poprosiliśmy Janusza Korzenia.
Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych? Debata z udziałem Christiana Schantla i Huberta Trammera Muzeum Narodowe w Krakowie i Konsulat Generalny Austrii zapraszają na debatę „Patrząc na Wiedeń. Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych”. Spotkanie z udziałem Huberta Trammera i Christiana Schantla z wydziału urzędu miasta Wiednia odpowiedzialnego za politykę mieszkaniową poprowadzi Łukasz Harat.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa: prezes KZN o programie SIM i mieszkaniach z przystępnym czynszem W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej może powstać nawet 100 tysięcy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu, twierdzi Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. Budowa pierwszych rozpocznie się latem 2022 roku. Będzie co najmniej kilkanaście takich inwestycji – zapowiada Urban.
PRS: instytucjonalny najem mieszkań. Przewodnik po rynku PRS PRS, czyli Private Rented Sector, na razie skupia w Polsce zaledwie kilka tysięcy mieszkań i apartamentów, ale jego wzrost w najbliższych miesiącach będzie spektakularny – przewidują eksperci. Prezentujemy przewodnik po rynku PRS, czyli mieszkań na wynajem instytucjonalny.
Nowa metoda: o osiedlu Nowe Żerniki Łukasz Pancewicz Odwiedzający Nowe Żerniki urbanista może mieć mieszane uczucia. Z jednej strony pojawia się zachwyt nad efektem pracy architektów, z drugiej rodzi pytanie, dlaczego po tylu latach doświadczeń wrocławski projekt stanowi wyjątek, a nie regułę. O realizacji pierwszego etapu wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki pisze Łukasz Pancewicz.