Architektura MuratorRealizacjeOsiedle Przy Kampusie w Krakowie

Osiedle Przy Kampusie w Krakowie

Zespół stanął w pobliżu nowego kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, oferując głównie niewielkie mieszkania dla studentów i młodych małżeństw. Charakter prostym bryłom nadaje szachownicowy układ balkonów i okien – pisze Dawid Hajok.

Osiedle przy Kampusie w Krakowie
Widok od strony ulicy Lubostroń na jeden z budynków. Fot. Wojciech Kryński
Osiedle przy KampusieKraków, ul. Jana Szwai 5
AutorzyBiuro Projektów Lewicki Łatak, architekci Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak
Współpraca autorskaarchitekci Mateusz Albricht, Piotr Łosek, Marek Sanecki, Piotr Śpiewak, Agnieszka Zajączkowska
InwestorPrzy Kampusie
Powierzchnia całkowita6370.0 m²
Kubatura18728.0 m³
Projekt2007-2012
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2014

Lubimy ograniczenia w projektowaniu. To duża przyjemność z rozwiązywania łamigłówki, kiedy kryteria oceny są wyłącznie racjonalne, możliwe do wyrażenia w liczbach i zweryfikowania wskaźnikami. Kiedy perswazja ze strony samozwańczych ekspertów w dziedzinie piękna – jakże często jej doświadczamy – ustępuje na rzecz rozmowy o konkretach.

Piotr Lewicki

 

W urbanistycznej historii miast nie brak rozdziałów przegadanych, pozbawionych stylu, zapisanych niedbałym architektonicznym językiem. Taki jest też krakowski Ruczaj, położony zaledwie cztery kilometry na południowy-zachód od Starego Miasta. Charakter dzielnicy nadaje wielkopłytowe osiedle Ruczaj-Zaborze z lat 1986-1993 oraz nowe zespoły mieszkaniowe zrealizowane tu bez planu w większości na przełomie XX i XXI wieku. Dynamiczny rozwój tej części miasta związany jest z budową nowego kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krakowskiego Parku Technologicznego.

Osiedle przy Kampusie w Krakowie
Elewacja została ożywiona przez indywidualne działania mieszkańców. Fot. Wojciech Kryński

W takim kontekście powstała również nowa, grodzona inwestycja wielomieszkaniowa projektu Biura Lewicki Łatak. Zespół, szyty na miarę dyktowanych przez rynek, niewygórowanych potrzeb studentów i młodych małżeństw, realizowano w dwóch etapach od 2012 do 2015 roku. Złożony z dwóch, pięciokondygnacyjnych budynków mieści 80 jedno-, dwui trzypokojowych lokali w przystępnych dla tego segmentu metrażach 29–66 m². W ten sposób na działkach o łącznej powierzchni ok. 3500 m² uzyskano w sumie 4000 m² powierzchni użytkowej mieszkań oraz 1000 m² garaży.

Budynki nieco różnią się od siebie. Elewacje pierwszego prostopadłościennego bloku architekci rozbili dużymi przeszkleniami typu portfenetr, wpuszczając do wnętrza dużo światła. Drugi rozrzeźbili szachownicowym układem okien i małych balkonów „na stolik kawowy”. Podejmowane w ten sposób próby nadania obiektom jakiejkolwiek architektonicznej wymowy dowodzą trudu, na jaki skazani są projektanci w miejscu, którego charakter daje się określić wyłącznie wskaźnikiem stosunku powierzchni użytkowej mieszkań do zabudowy działki.

Autor: Dawid Hajok
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Zakończyła się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Pracownia BE DDJM Architekci przebuduje gmach Poczty Głównej w Krakowie Zabytkowy budynek Poczty Głównej w Krakowie zyska nową funkcję. Projekt adaptacji obiektu na hotel opracowało biuro BE DDJM Architekci.
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.