Architektura MuratorRealizacjeModernizacja bazaru Różyckiego

Modernizacja bazaru Różyckiego

Działania miasta miały na celu faktyczną rewitalizację bazaru Różyckiego. Była z pewnością na to szansa, gdyby zastosowano bardziej strategiczne i uważne podejście do procesu zmiany – o nowej realizacji OCA Architekci pisze Maciej Czeredys.

Modernizacja bazaru Różyckiego
Modernizacja bazaru Różyckiego w Warszawie, proj. OCA Architekci; fot. Marcin Czechowicz
Bazar Różyckiego (część miejska) Warszawa, ul. Targowa 54
AutorzyOCA Architekci, architekci Roman Tomecki, Anna Magdalena Pabich
Architektura krajobrazuarchitektka krajobrazu Dorota Pape
KonstrukcjaJerzy Gładysz
Generalny wykonawcaZab-Bud
InwestorMiasto Stołeczne Warszawa
Powierzchnia terenu4423.0 m²
Powierzchnia zabudowy720.0 m²
Powierzchnia użytkowa402.0 m²
Kubatura1980.0 m³
Projekt (data)2019
Data realizacji (koniec)2020
Koszt inwestycji5,8 mln zł

Najstarszy z istniejących dziś w Warszawie bazarów powstał w wyniku porządkowania miasta przez administrację prezydenta Sokratesa Starynkiewicza. Dzisiejszy Różyc tworzą dwie części. Większa należy do licznych spadkobierców Juliana Różyckiego, mniejsza, położona bezpośrednio za Muzeum Warszawskiej Pragi, jest własnością warszawskiego samorządu.

Bazar otwarto w 1882 roku. Jego teren został ogrodzony, prowadziło do niego pięć bram. Każdy handlarz mógł wynająć stragan i prowadzić tam sprzedaż. Największy rozwój Różyca miał miejsce po drugiej wojnie światowej. Na skomunalizowanym bazarze oferowano niemal wszystko. Dziś niemym światkiem tych czasów są ciemnozielone, drewniane budynki, nadal liczne w granicach prywatnej części.

Różyc od lat trawi kryzys. Jego źródłem było przede wszystkim powstanie po 1989 roku pobliskiego megatargowiska – Jarmarku Europa. W tym nowym, wielonarodowym tyglu szczególnie istotna i prężna okazała się wspólnota wietnamskich kupców. Kres stadionowego handlu w okolicach 2012 roku był szansą na reaktywację Różyca. Wietnamscy kupcy nie zostali tam jednak zaproszeni. Część z nich przeniosła się na odległą Ochotę, tworząc tętniący życiem, wielokulturowy bazar na Bakalarskiej.

Modernizacja Targu Błonie Obiekt jest wyrafinowaną wariacją na temat tego, czym może być nowoczesne targowisko. To wręcz antyteza małomiasteczkowego zaniedbania i zapomnienia – o realizacji Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej pisze Łukasz Pancewicz.
Targowisko Bakalarska w Warszawie Potraktowanie Bakalaka z szacunkiem i zrozumieniem sprawiło, że targowisko tętni swoim hałaśliwym i kolorowym życiem, jest nieformalnym zagłębiem kuchni azjatyckiej i ciekawym miejscem na mapie Warszawy – o nowej realizacji Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej pisze Łukasz Pancewicz.
Zielony Targ w Ciechanowie Na zlecenie władz Ciechanowa dwoje młodych architektów opracowało koncepcję zagospodarowania miejskiego targowiska przy ul. Płońskiej. Projekt autorstwa Agaty Parzentny i Michała Kucharskiego przewiduję realizację energooszczędnego budynku z częściowo zadaszonym placem handlowym.
Targowisko w Tomaszowie Lubelskim Nowe targowisko nawiązuje do tradycyjnej architektury regionu. Pawilony zostały okryte gontem z lokalnego drewna, a stragany schowano w podcieniach.
Centrum Lokalne Bazar Rogatka – wyniki konkursu W ramach projektu Rewitalizacja – wspólna sprawa władze Warszawy we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP zorganizowały konkurs na zagospodarowanie terenu dawnego bazaru Rogatka na Pradze. Zwyciężyła koncepcja Zuzanny Szpocińskiej, Tomasza Marciniewicza, Krzysztofa Kamienobrodzkiego, Jerzego Grochulskiego i Grzegorza Rejniaka.
Targowisko Baltic Station w Tallinie Zadaniem projektantów z estońskiej pracowni KOKO architects była przebudowa popularnego targowiska przy głównym dworcu kolejowym w Tallinie. Realizacja znalazła się wśród finalistów tegorocznego konkursu World Architecture Festival w kategorii Nowe i Stare.