Architektura MuratorRealizacjeMost "Motyl" w Kopenhadze

Most "Motyl" w Kopenhadze

Uniesione przęsła mostu tworzą charakterystyczną formę przypominającą skrzydła motyla. Za projekt odpowiada pracownia Dietmar Feichtinger Architectes.

Most "Motyl" w Kopenhadze
Most "Motyl" w Kopenhadze, fot. Christian Lindgren
AutorzyDietmar Feichtinger Architectes
Całkowita długość:63 m
Waga:190 ton
Początek realizacji:marzec 2012
Zakończenie realizacji:styczeń 2015
Koszt inwestycji4.7 mln €

Most łączący Christianshavns Kanal i Transfraven w Kopenhadze został zaprojektowany jako trójprzęsłowy. Poszczególne przęsła spotykają się w jednym punkcie nad powierzchnią wody tworząc formę gwiazdy. Dwa z nich mogą być otwierane niezależnie od siebie. Most służyć będzie wyłącznie ruchowi pieszemu i rowerowemu, a jego konstrukcja została podyktowana specyficznymi warunkami - trzy pokłady łączą ze sobą trzy różne brzegi. Kiedy dwa ramiona są uniesione, tworzą specyficzną formę, przypominającą skrzydła motyla. Szerokość otwarcia wynosi 15 m, a długość od punktu obrotu do krawędzi skrzydła mostu 23,3 m.

Apartamentowiec The Silo w Kopenhadze Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Norweskie tradycje - muzeum w Romsdal Romsdal Folk Museum to hołd dla tradycyjnej, norweskiej architektury. Inspiracją dla projektantów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter były kościoły klepkowe, charakteryzujące się wysoką sylwetą, strzelistą wieżą i spadzistym dachem.
Nadmorskie schroniska w Danii Łącznie 50 drewnianych kabin oddano do użytku turystów odwiedzających południową Danię. Projekt powstał w pracowni LUMO Architects.
Most - muzeum w Norwegii Pracownia Bjarke Ingels Group zaprojektowała budynek łączący funkcje przestrzeni ekspozycyjnej i mostu. Obiekt powstanie w otoczeniu malowniczego krajobrazu na terenie parku rzeźby około 50 km na północ od Oslo.
Zespół sportowy w Hellerup w Danii Ze względu na niewielką działkę, nowa sala gimnastyczna została zagłębiona cztery metry pod poziom terenu pośrodku szkolnego dziedzińca. Powierzchnia wielokrzywiznowego zadaszenia opartego na konstrukcji z sosnowego drewna klejonego stanowi dziś atrakcyjną przestrzeń spotkań dla uczniów. Umieszczono tu siedziska z blachy powlekanej, na których spodzie zamontowane zostały lampy LED, tworzące po zmierzchu efektywne oświetlenie placu.
Oranżeria w barokowym ogrodzie Obiekt jest połączeniem form wywiedzionych z historii architektury i współczesnych materiałów. Punktem wyjścia dla projektantów był rzymski kościół San Carlo alle Quattro Fontane Francesca Borrominiego.