Architektura MuratorRealizacjeMuzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

To pierwszy budynek w Polsce, w którym nie ma wyraźnej granicy między bryłą a przestrzenią placu. Architektura obiektu podąża za topografią, kreując unikalne miejsce w skali Szczecina – o skromnej formie, podporządkowującej się dominacji gmachu filharmonii, wielofunkcyjności nowo powstałej przestrzeni miejskiej i awangardowej w Polce idei wykorzystania w muzeum narracyjnym dzieł współczesnych artystów piszą Marek Sietnicki, Piotr Śmierzewski i Czesława Frejlich.

Centrum Dialogu Przełomy
Projekt CDP minimalistyczną formą wpisuje się w symboliczną przestrzeń miasta. Wypłaszczenia placu tworzą przedpola przed kościołem pw. św. Piotra i św. Pawła i Filharmonią Szczecińską. Fot. Jarosław Syrek

W numerze także wypowiedź głównego projektanta Roberta Koniecznego, kuratora artystycznej części ekspozycji Piotra Wysockiego i dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie Lecha Karwowskiego. Przypominamy też okoliczności powołania placówki i założenia konkursu z 2009 roku.

WAF 2016, czyli najlepszy budynek świata z Polski Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zdobyło tytuł Najlepszego Budynku Świata Roku 2016 podczas ubiegłorocznej edycji World Architecture Festival. Robert Konieczny przekonał sędziów znakomitą prezentacją. Ten projekt wzbogaca miasto i życie w tym mieście. (...) odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i charakteryzujący się dużą dozą wyobraźni –  uzasadnił decyzję jury jego przewodniczący David Chipperfield – relacja Jakuba Figla i Filipa Kurasza.
Przełomy Najlepszym Budynkiem Świata 2016 roku Centrum Dialogu Przełomy projektu KWK Promes zdobyło prestiżowy tytuł The World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie.
Centrum Dialogu Przełomy nagrodzone na Światowym Festiwalu Architektury Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu KWK Promes zdobyło Grand Prix w kategorii Kultura na tegorocznym Światowym Festiwalu Architektury, pokonując piętnaście realizacji z całego świata. Prezentujemy zwycięzców World Architecture Festival w 14 kategoriach.
Centrum Dialogu Przełomy najlepsza przestrzeń Europy Prestiżowa Europejska Nagroda za Miejską Przestrzeń Publiczną (European Prize for Urban Public Space) po raz pierwszy powędrowała do Polski. Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu Robert Konieczny – KWK Promes otrzymało ją ex aequo z projektem renowacji systemu nawadniania w ogrodach termalnych w Caldes de Montbui w Hiszpanii.
Dlaczego Przełomy? Centrum Dialogu Przełomy to jedno z niewielu muzeów historycznych w Polsce, które powstało nie w wyniku decyzji politycznej, ale dzięki oddolnej inicjatywie. O okolicznościach powołania placówki i założeniach konkursu z 2009 roku pisze Tomasz Żylski.
Urbanistyczna hybryda – o projekcie Centrum Dialogu Przełomy Robert Konieczny Budynek godzi dwie sprzeczne tradycje: kwartału i placu. Tak powstała urbanistyczna hybryda – domyka plac niczym kwartał, zachowując jednocześnie walory otwartej przestrzeni. Wypłaszczenia kreują przedpola przed filharmonią i kościołem. Kwartał zaznacza się w przeciwnych narożach jako wypiętrzenia posadzki. Jedno mieści muzeum, drugie stanowi pagórek domykający wnętrze urbanistyczne i chroniący je przed zgiełkiem ulicy – pisze główny projektant budynku Robert Konieczny.