Architektura Krakowa

Muzeum Wódki w Krakowie: kolejna atrakcja zespołu usługowo-rekreacyjnego Fabryczna 13

Na terenie zespołu usługowo-rekreacyjnego Fabryczna 13 w Krakowie działa kolejne w Polsce Muzeum Wódki. Elementy wyposażenia starej fabryki oraz setki eksponatów wkomponowano w nowoczesną interaktywną wystawę, częściowo osadzoną w klimacie PRL-u.

Spis treści

  1. Fabryczna 13, czyli miasto w mieście
  2. Hotel Mercure Fabryczna City
  3. Centrum konferencyjne Fabryczna
  4. Muzeum Fabryka Wódki

Fabryczna 13, czyli miasto w mieście

Centrum usługowo-rekreacyjne Fabryczna 13 mieści się w zabytkowych budynkach dawnej wytwórni wódek na krakowskich Grzegórzkach. Zespół według projektu pracowni IMB Asymetria oddano do użytku pod koniec 2021 roku. Od tego czasu inwestor, Grupa Inter-Bud, udostępnia mieszkańcom kolejne atrakcje. W dwóch historycznych obiektach połączonych przeszklonym pasażem mieści się kilka restauracji, centrum fitness z rozbudowaną strefą wellness, hotel Mercure Fabryczna City, a od niedawna także nowoczesne centrum konferencyjne i Muzeum Fabryka Wódki.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Hotel Mercure Fabryczna City

Mercure Kraków Fabryczna City to czterogwiazdkowy hotel otwarty w październiku 2021 roku. Oferuje 95 pokoi o powierzchni od 21 do 108 m² , w tym 21 apartamentów z aneksem kuchennym. Za utrzymaną w loftowym stylu aranżację wnętrz odpowiada zespół projektowy Inter-Bud. W nawiązaniu do przemysłowej przeszłości dominuje tu cegła, stal i beton. W pokojach pojawiają się motywy butelek, chmielu i jęczmienia, a hotelowym lobby umieszczono oryginalną kadź odnalezioną w trakcie prac adaptacyjnych.

Centrum konferencyjne Fabryczna

W grudniu 2022 roku otwarto z kolei centrum konferencyjne Fabryczna według projektu Grycaj Design Studio. Licząca ponad 2 tys.m2 przestrzeń może przyjąć blisko tysiąc gości. Centrum dysponuje nowoczesnym sprzętem audiowizualnym oraz niezależną kuchnią. Zaaranżowano tu pięć sal konferencyjnych, każdą w nieco innym stylu i charakterze. Część z nich można podzielić na mniejsze przestrzenie. Uwagę zwraca zwłaszcza efektowna, dekoracyjna ściana z wypaloną w drewnie mapą Krakowa w sali Dialog, podwieszane stalowe konstrukcje przysufitowe w Harmonii i Synergii czy jedenastometrowy, złoto-czerwony bar w części bankietowej.

Muzeum Fabryka Wódki

Najnowszą atrakcję centrum Fabryczna 13 stanowi Muzeum Wódki. Na przestrzeni 1100 m² zaaranżowano tu nowoczesną wystawę o rozwoju technologii wytwarzania wódek na przestrzeni dziejów, a także znaczeniu oraz charakterze tego trunku w polskiej historii, kulturze i gospodarce. Na zwiedzających czeka 3000 eksponatów i 18 stanowisk multimedialnych zgromadzonych w siedmiu izbach tematycznych, w tym w przestrzeni przywołującej czasy PRL i działającej wówczas w tym miejscu destylarni Polmosu. Zwiedzanie można zakończyć degustacją autorskich retro cocktaili na bazie wódek Polmosu w przymuzealnym barze. Bar działa również po godzinach pracy muzeum. Projekt wystawy oraz aranżacji wnętrz opracowała krakowska firma Fabryka Dekoracji.