W historycznym budynku Dworca Głównego we Wrocławiu od 2019 roku działa największa z czterech galerii BWA Wrocław. Placówka zajmuje się nie tylko popularyzacją sztuki współczesnej, ale też aktywizacją mieszkańców i promowaniem postaw obywatelskich. Wiosną 2022 roku, tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, na terenie galerii uruchomiono punkt noclegowy. Studenci Agaty Jasiołek oraz Jerzego Łątki przy wsparciu wolontariuszy i naszego zespołu sprawili, że osoby uchodźcze mają tu godne warunki do przebywania oraz poczucie intymności. W tym momencie mamy na dworcu prawie 80 jednostek, gdzie może spędzać czas i nocować 160 osób – mówiła wówczas „A-m” Żaneta Wańczyk z biura prasowego Galerii Sztuki Współczesnej BWA Wrocław.
W nawiązaniu do dolnośląskich uzdrowisk
Przestrzeń na antresoli zabytkowego obiektu sprawdza się także jako miejsce chwilowej ucieczki od zgiełku miasta czy poczekalni podczas przerwy w podróży. Dotąd brakowało tu jednak wydzielonej strefy odpoczynku, gdzie można by było wygodnie usiąść, napić się kawy czy przejrzeć i zakupić publikacje i plakaty BWA Wrocław. Kuratorka Joanna Kobyłt postanowiła to zmienić. Zainspirowana podobną przestrzenią działającą w siedzibie BWA Wrocław przy ul. Świdnickiej, zaaranżowaną na wzór miejskiego sanatorium przez Buck.Studio, zaproponowała urządzenie na dworcu palmiarni. Jak tłumaczy pomysłodawczyni, XIX-wieczny budynek dworca, zaprojektowany w stylu neogotyku Tudorów, ale z bardzo nowoczesnym jak na ówczesne czasy zastosowaniem elementów takich jak szkło i stal, przywodzi skojarzenia z przypałacowymi palmiarniami i halami spacerowymi znanymi z uzdrowisk dolnośląskich.
Natura na okrągło
Do opracowania projektu zaproszono architektów z biura menthol architects: Lilianę Krzycką, Rafała Pieszkę i Szymona Tobiasa. Autorzy zaaranżowali dwie zróżnicowane kolorystycznie strefy. Pierwsza, z elementami w odcieniu indygo, zaczerpniętym z kolorystyki ścian sąsiedniej sali sesyjnej, pełni funkcję infopunktu galerii. Urządzono tu sklep z książkami i plakatami, ustawiono stoliki i krzesła. Druga, utrzymana w kolorze zieleni nawiązującym do barwnych przeszkleń w hali głównej, stanowi miejsce spotkań, wykładów i prezentacji, a także odpoczynku i relaksu wśród egotycznych roślin. Wspólne dla obu stref są okrągłe i półokrągłe kształty kwietników, blatów czy witryn oraz – jak przystało na prawdziwą palmiarnię – wszechobecna roślinność. Z uroków palmiarni można korzystać w dniach i godzinach otwarcia galerii BWA Wrocław Główny: od środy do czwartku 12:00–20:00, od piątku do niedzieli 12:00–18:00.