Architektura wnętrz

Na Dworcu Głównym we Wrocławiu powstała palmiarnia

Podróżni czekający na pociąg na Dworcu Głównym we Wrocławiu oraz mieszkańcy miasta mogą już korzystać ze strefy relaksu wśród egzotycznych roślin. To nowa wrocławska palmiarnia projektu biura menthol architects.

W historycznym budynku Dworca Głównego we Wrocławiu od 2019 roku działa największa z czterech galerii BWA Wrocław. Placówka zajmuje się nie tylko popularyzacją sztuki współczesnej, ale też aktywizacją mieszkańców i promowaniem postaw obywatelskich. Wiosną 2022 roku, tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, na terenie galerii uruchomiono punkt noclegowy. Studenci Agaty Jasiołek oraz Jerzego Łątki przy wsparciu wolontariuszy i naszego zespołu sprawili, że osoby uchodźcze mają tu godne warunki do przebywania oraz poczucie intymności. W tym momencie mamy na dworcu prawie 80 jednostek, gdzie może spędzać czas i nocować 160 osób – mówiła wówczas „A-m” Żaneta Wańczyk z biura prasowego Galerii Sztuki Współczesnej BWA Wrocław.

W nawiązaniu do dolnośląskich uzdrowisk

Przestrzeń na antresoli zabytkowego obiektu sprawdza się także jako miejsce chwilowej ucieczki od zgiełku miasta czy poczekalni podczas przerwy w podróży. Dotąd brakowało tu jednak wydzielonej strefy odpoczynku, gdzie można by było wygodnie usiąść, napić się kawy czy przejrzeć i zakupić publikacje i plakaty BWA Wrocław. Kuratorka Joanna Kobyłt postanowiła to zmienić. Zainspirowana podobną przestrzenią działającą w siedzibie BWA Wrocław przy ul. Świdnickiej, zaaranżowaną na wzór miejskiego sanatorium przez Buck.Studio, zaproponowała urządzenie na dworcu palmiarni. Jak tłumaczy pomysłodawczyni, XIX-wieczny budynek dworca, zaprojektowany w stylu neogotyku Tudorów, ale z bardzo nowoczesnym jak na ówczesne czasy zastosowaniem elementów takich jak szkło i stal, przywodzi skojarzenia z przypałacowymi palmiarniami i halami spacerowymi znanymi z uzdrowisk dolnośląskich.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Natura na okrągło

Do opracowania projektu zaproszono architektów z biura menthol architects: Lilianę Krzycką, Rafała Pieszkę i Szymona Tobiasa. Autorzy zaaranżowali dwie zróżnicowane kolorystycznie strefy. Pierwsza, z elementami w odcieniu indygo, zaczerpniętym z kolorystyki ścian sąsiedniej sali sesyjnej, pełni funkcję infopunktu galerii. Urządzono tu sklep z książkami i plakatami, ustawiono stoliki i krzesła. Druga, utrzymana w kolorze zieleni nawiązującym do barwnych przeszkleń w hali głównej, stanowi miejsce spotkań, wykładów i prezentacji, a także odpoczynku i relaksu wśród egotycznych roślin. Wspólne dla obu stref są okrągłe i półokrągłe kształty kwietników, blatów czy witryn oraz – jak przystało na prawdziwą palmiarnię – wszechobecna roślinność. Z uroków palmiarni można korzystać w dniach i godzinach otwarcia galerii BWA Wrocław Główny: od środy do czwartku 12:00–20:00, od piątku do niedzieli 12:00–18:00.